Подiлитись
06/07/2023
Аналітичний звіт щодо українського законодавства

Відкриті дані — це основа прозорої роботи уряду та фундамент розбудови демократичної держави. Розвиток цієї сфери — один з головних пріоритетів Мінцифри від початку створення. 

Триває робота над адаптацією українського законодавства у сфері відкритих даних до європейського. Це пришвидшить інтеграцію нашої держави до Європейського Союзу та забезпечить включення України до Єдиного цифрового ринку ЄС.

Мета звіту дослідити, наскільки українське законодавство у сфері відкритих даних відповідає європейському. Зокрема Регламенту (ЄС) 2018/1807 та Регламенту (ЄС) 2022/868. Результати дослідження показали, що частина європейських положень уже втілена в українському законодавстві. Тобто воно має високий рівень адаптації до європейського. 

За результатами дослідження було створено чіткий план імплементації законодавства ЄС. Перед впровадженням його обговорять з громадськими діячами та врахують позиції усіх стейкхолдерів. Він передбачає:

  • Створення спеціального органу, який контролюватиме взаємодію органів у сфері доступу до публічної інформації та захисту персональних даних.
  • Створення єдиного інформаційного пункту для користувачів, які хочуть повторно використовувати дані. 
  • Розвиток системи професійної підготовки спеціалістів з питань обробки та захисту даних.
  • Міжнародне співробітництво у сфері обміну неперсональними даними між Україною та країнами ЄС.

Крім того, у майбутньому Україна планує запустити платний ринок обігу даних. Це допоможе відшкодувати витрати на обробку та зберігання інформації, забезпечити високий рівень якості наборів даних і в такий спосіб усунути низку корупційних ризиків. 

Запровадження  європейських стандартів у національну сферу відкритих даних допоможе об’єднати правові системи України та країн ЄС, покращити економічний розвиток нашої держави, а також пришвидшити інтеграцію до Європейського Союзу.

Дослідження розроблене громадською організацією «Тренінгово-консультаційний центр з доступу до інформації» у межах USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», що реалізується Фондом Євразія та за сприяння Міністерства цифрової трансформації України і підтримки Фонду Східна Європа.