Подiлитись
21/04/2022
Академія громадського активізму

Матеріали підготовлено Фондом Східна Європа у межах Програми «Академія громадського активізму», що впроваджується спільно з Інтерньюз-Україна за підтримки Проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». Думки та твердження викладені у них не обов’язково відображають погляди Фонду Східна Європа, USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.

Завантажити матеріали:

Академія громадського активізму: п’ять історій про те, як навчання допомогло активістам та активісткам Сходу та Півдня України стати сильнішими

 

Війна на Донбасі та Революція Гідності підкреслили, наскільки важливу роль для України відіграє громадянське суспільство. Ці трагічні події, з одного боку, дали поштовх до створення багатьох нових потужних організацій громадянського суспільства (ОГС) по всій країні, з іншого – показали, над якими слабкими сторонами ще потрібно працювати.

Так, ОГС, порівняно з державними інституціями, мають один із вищих ступенів довіри в суспільстві. Проте інституційні можливості та рівень професійної підготовки фахівців цієї сфери все ще потребують покращення.

Гостро проблема відчутна на Сході та Півдні України. З початком війни багато громадських активістів просто полишили регіон, а нові організації тільки-но спинаються на ноги. Окрім того, східні та південні області зазнають значного впливу російських та проросійських медіа. І це теж фактор, який стримує розвиток місцевого активізму.

Наприкінці 2020 року Фонд Східна Європа взявся до реалізації річної програми, яка мала на меті підвищити інституційну спроможність ОГС Донецької, Луганської та Херсонської областей та посприяти тому, аби рівень залученості населення до вирішення проблем своїх регіонів зріс. Програма дістала назву Академія громадського активізму. 

До участі в Академії відібрали 170 місцевих діячів, які або вже мали досвід активізму, або планували цим займатись. Пів року тривало комплексне навчання стратегування, користування інструментами е-демократії, проєктного менеджменту, комунікацій, адвокації та багатьох інших навичок. Окрім того, слухачів Академії вчили об’єднуватись – створювати коаліції, розробляти спільні проєкти, відшукувати на них кошти та втілювати задуми в життя.  

Таким чином ми прагнули розвинути на Сході та Півдні України потужний громадський актив – лідерів, які надалі гуртуватимуть людей довкола розв’язання суспільних проблем, налагоджуватимуть діалог всередині спільнот і будуть виразниками демократичних цінностей. 

Чи у нас це вийшло? – Читайте історії слухачів і слухачок Академії та робіть висновки самі.

Авторка текстів — Юлія Гудожник