Подiлитись
30/11/2022
Історія про стійкість

На фото (зліва направо): заступник директора підприємства Дмитро Петров та президент Фонду Східна Європа Віктор Лях

Наприкінці листопада президент Фонду Східна Європа Віктор Лях був у Чернігові. Дорогою заскочили до одного із 300 наших грантистів, які за участі Фонду отримали фінансову допомогу на відновлення бізнес-діяльності під час війни. 

Підприємство «Укрпродпром-Еко» розташоване в селі Ягідне і займається виробництвом соєвої олії та макухи. 

Ми всі пам’ятаємо трагічні події у місцевій школі, де окупанти 28 днів тримали у заручниках 299 дорослих та 67 дітей. Директору підприємства Юрію Муцькому та його заступнику Дмитру Петрову теж є що додати про жахи окупації. 

Коли ворожі війська зайшли в село та дістались підприємства, вони вбили сторожа та розтрощили вщент усі виробничі потужності та устаткування. Від бізнесу, який експортував соєвий продукт до Польщі та країн Балтії та забезпечував роботою близько 20 людей, майже нічого не залишилось. 

«Коли я це побачив на власні очі, ледь стримував сльози, – говорить Юрій. – Це була справою мого життя, яку просто знищили». 

На цьому могла б і завершитись історія одного українського підприємства, у якого були значний потенціал та плани на майбутнє. Проте це – чергова історія про стійкість, яку демонструє український бізнес в умовах війни. 

За три місяці Юрій із працівниками поновили покрівлю. Зібрали у новому приміщенні виробничу лінію, почали працювати. А за рахунок гранту – еквівалент 4 000 євро – колектив покрив частину витрат на закупівлю сировини. 

Зараз на підприємстві працюють семеро людей, усі вони – мешканці Ягідного. Поновили експорт до Польщі та Естонії.  

А ще – колектив повірив у такі програми за участі держави та міжнародних донорів і тепер всією командою відслідковує нові грантові можливості, щоб ними скористатися. 

«Місія Фонду – трансформувати Україну в державу, яка служить людям та їх захищає. В таких історіях, як у Юрія, – приклад того, як ця місія працює на практиці. І це нас надихає робити ще більше», – резюмує Віктор Лях. 

Надання мікрогрантів для малого бізнесу стало можливим завдяки програмі EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП за фінансової підтримки Європейського Союзу, уряду Німеччини та за технічної підтримки німецького товариства міжнародного співробітництва Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ Ukraine) GmbH.

Цей механізм розроблений спільно з Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство економіки України, порталом Дія, Офіс з розвитку підприємництва та експорту та національним проєктом Дія.Бізнес. Партнером-виконавцем ініціативи мікрогрантів є Фонд Східна Європа.