Подiлитись
20/02/2023
Як у Києві облаштовують укриття

Коли діти повернуться із дистанційного навчання до своєї школи-гімназії, навряд чи вони впізнають те укриття, де їм доводилося ховатися під час повітряних тривог.

«Те, яке було досі, ми самотужки облаштували, як могли. А зараз, із підтримкою Фонду Східна Європа, це буде зовсім інша справа», – коментує Євген Ігорович, директор гімназії.

Як відбувався процес ремонту можна глянути на YouTube-каналі Фонду Східна Європа. 

Після прильоту ракети в житловий будинок у Вишгороді одна з учениць гімназії зазнала тяжкої травми ока, а у заступниці директора згоріло все її майно. Сама вона, на щастя, неушкоджена, бо була в той час у школі. У зв’язку з такими подіями багатьом батькам страшно залишати дітей вдома, а от школа видається значно безпечнішим місцем. А з удосконаленим укриттям – тим паче. Тому вони, за словами директора, «дуже просяться до школи».

Бачити радість

У гімназії навчаються 506 дітей. А те укриття, яким тут користувалися після російського вторгнення, вміщувало максимум 300. Після ремонтних робіт у межах проєкту «Безпечна школа» воно стало суттєво більшим завдяки складським приміщенням, які досі використовували для зберігання старих парт та начиння.

В укритті школи встановили вентиляцію та захищені електричні мережі. Крім того, провели WI-FI, зробили туалетні кімнати, комфортно облаштували місця для дозвілля. На свіжобілених стінах з’явилися різнокольорові лінії.

Євген Ігорович пояснює, для чого: «Нам важливо, щоб дітям було приємно перебувати тут. Не в лікарню ж із білими стінами потрапили. Так, це укриття, але хочеться, щоб вони і тут бачили радість життя».

Ще однією причиною для дитячої радості (та великим сюрпризом) став кінотеатр. Під час тривог діти зможуть дивитися пізнавальні мультики, фільми чи робити руханки. Тут встановлений п’ятиметровий екран та колонки. Директор каже, що їхня школа, напевно, стане першою школою, де в підвалі є свій кінозал.

У межах проєкту «Безпечна школа» також надається психологічна та освітня підтримка. Ще до початку ремонтних робіт представники Фонду Східна Європа провели тут ігри та майстер-класи з протимінної безпеки. Крім того, на кошти гранту гімназія закупила багато ігор для укриття. І хоча зараз усі діти змушені навчатися дистанційно, вони дуже хочуть назад до школи. Особливо учні молодших класів.

«Це для них спілкування, зустрічі з друзями. Без цього нікуди. Тому вони дуже чекають, коли вже повернуться сюди і зможуть побігати рідними коридорами», – каже директор.

Не менше чекали закінчення ремонтних робіт в укритті й учителі. Вони приходять до школи і проводять онлайн-уроки, але у воєнних умовах, коли зникає то світло, то зв’язок, зробити це повноцінно часто складно. А якісні знання потрібно і хочеться дати.

Директор переконаний, що ця проблема зникне, щойно діти знову будуть у школі: «Навіть без світла тут можна вчитися і навчати, бо є книга і жива людина – є вчитель». А ще – безпека, що в нинішніх умовах вкрай важливо для батьків.

Програма «Безпечна школа» ініційована Фондом Східна Європа з метою підтримки освітньої системи в Україні з оснащення базових укриттів основним обладнанням для забезпечення комфортних і належних умов для дітей, працівників школи та інших членів громади. 

Програма реалізується у співпраці з ДСНС, МОН та МВС. Також ми виказуємо подяку за підтримку своїм партнерам – «Eurasia Foundation» та «Terre des Hommes», а також – компаніям «EPAM Україна», «Baker Tilly International» та «METRO Україна». У програмі беруть участь 28 шкіл по всій Україні, три з яких стануть модельними для інших закладів освіти та органів влади.