Подiлитись
03/02/2023
Сила запитань

Дитяча психологиня Світлана Ройз спільно з ГО «Смарт освіта» анонсували запуск нової гри «Скажи мені: сила запитань». Творці наголошують, що гра спрямовує до рефлексій та спогадів, дає ідеї для міркувань та може стати для рідних і друзів способом пізнати ближче одне одного. 

Гра «Скажи мені: сила запитань» містить 119 запитань, які охоплюють різні сфери життя. Основні теми: уява, взаємини, тілесність, поведінка; водночас запитання задіюють різні канали сприйняття та півкулі мозку. 

Грати можна з дітьми від п’яти років, а кількість учасників – необмежена. Оскільки відповідати на запитання можна й на самоті, це дає поштовх до самопізнання та відчуття власних ресурсів. 

Правила гри прості: кожен по черзі дістає картку, читає запитання та відповідає. Якщо хтось із гравців також хоче дати свою відповідь і ніхто не проти, то ділиться і своїми міркуваннями. 

У компанії можуть бути учасники різного віку, так навіть цікавіше, а якщо вони відчувають те ж саме, що і гравець-відповідач, то показують символічний жест, про який попередньо домовилися. Це важливо, щоб відчути близькість, прийняти схожі та відмінні риси людей. 

Авторка ідеї, Світлана Ройз, розповідає: «Зараз особливий час – коли близькість і довіра – це цілющі терапевтичні інструменти. І водночас на те, щоб бути у близькому контакті, нам може не вистачати сил. Стрес робить нас самотніми. І відновлювати безпечний простір відносин – з різними людьми, а ще із самими собою – одне з наших завдань. 

Коли ми ставимо відкриті запитання – людина, яка поруч із нами, не тільки відчуває інтерес до себе, вона відчуватиме й те, що ми готові інвестувати свій час і сили у відносини. Бо відкриті питання заохочують до гри і потребують часу на усвідомлення. Відповіді на них – більше ніж просто «так» чи «ні». 

Карткових ігор багато. У нашій грі – акцент на ресурсності. Всі запитання та практики – терапевтичні. Вони ретельно добиралися, щоб спрямовувати до рефлексій, але бути не травматичними саме зараз. Я дуже хочу, щоб ми відчули Силу щирих запитань, і кожне “скажи мені…” робило б нас ближчими, сильнішими, ресурснішими».

Галина Титиш зазначає: «Ця гра – вже п’ята розробка Світлани Ройз для дітей, вчителів та батьків, створена спільно з ГО “Смарт освіта” під час війни. Як і ця чудова новинка, інші наші проєкти – «Твоя сила», «Картки сили», «Дихальні картки», «Обійманці» – розміщені у відкритому доступі. Ми прагнемо, щоб між дорослими та дітьми було більше тепла, порозуміння і любові. Нова гра “Скажи мені: сила запитань” – прекрасний інструмент для цього».

Гру «Скажи мені: сила запитань» розмістили у відкритому доступі. Її можна завантажити за посиланням, роздрукувати та випробувати на практиці. ГО «Смарт освіта» теж планує незабаром друк гри та її поширення серед освітян. 

Над проєктом працювали:

  • авторка Світлана Ройз;
  • редакторка Тетяна Стус;
  • дизайнери Роман та Олена Марчишини;
  • ілюстраторка Інна Черняк. 

Гру створено за підтримки МБО «Фонд Східна Європа» та Terre des Hommes.