Подiлитись
28/03/2024
Управляти проєктами на благо України

Вікторія Глушко п’ять років працює в Управлінні зовнішньоекономічної діяльності Дніпропетровської ОВА. Вона – заступниця начальника відділу міжнародного співробітництва й виставкової діяльності. Власне, цим підрозділ і займається.

Після початку повномасштабного вторгнення команда, у якій працює пані Вікторія, почала активно комунікувати з іншими країнами щодо допомоги. Вдалося реалізувати кілька невеликих проєктів із чеськими колегами. Але відчувалося, що бракує досвіду:

«Наш відділ — зокрема я — мав потребу в навчанні. Зараз це дуже актуально, а після нашої перемоги знання з управління проєктами стануть ще більш цінними. Тож ми вирішили розширити свій світогляд».

На фото: Вікторія Глушко (в центрі) з партнерами

У той самий час Фонд Східна Європа запроваджує програму «Відновлення і стійкість». Її головна мета — допомогти публічним службовцям України набути знання й навички у сфері управління проєктами.

Дніпропетровська область стала одним із цільових регіонів програми. Тож коли ДОВА отримала офіційне запрошення долучити своїх співробітників до навчання, пані Вікторія, не роздумуючи, погодилась.

Як вона згадує, було цікаво, пізнавально, корисно. Але складно, бо інформація  для неї абсолютно нова. І часу постійно бракувало. Водночас зростало навантаження на державній службі. Проте наша героїня високо цінувала можливість здобувати такі значущі для сьогодення знання.

Протягом двох місяців тренінгової програми «Відновлення і стійкість» учасники навчалися у провідних фахівців з управління проєктами, фандрейзингу, моніторингу й оцінювання, інституційного розвитку, комунікацій.

А далі закріплювали здобуті знання на практиці — публічні службовці та представники агенцій регіонального розвитку мали розробити грантові заявки. Для цього команда Фонду Східна Європа долучила до програми менторів PMI Ukraine Chapter, сертифікованих саме в галузі управління проєктами, та експертів із неурядової сфери та інституційного розвитку.

Наступні два місяці учасники створювали з нуля проєктні заявки під керівництвом і наглядом фахівців.

«Менторська підтримка була дуже корисною. Вони і надихали, і давали можливість самостійно знаходити рішення, формулювати думки. Підштовхували до правильних дій. Це була навіть не менторська підтримка, а командна робота», — згадує із захватом Вікторія.

На фото: Вікторія зі своєю менторкою Тетяною Друзенко (ліворуч)

Написання заявки в межах програми «Відновлення і стійкість» стало першим досвідом для нашої героїні — відповідальним й зворушливим водночас. Вона підкреслила, що до того в ДОВА цього не робили:

«Написання проєктів було винятково за громадськими організаціями. Влада виступала більше партнером у їхній реалізації. Саме тому я вирішила навчатися. Бо якщо ніхто цим не займається, то треба самостійно починати це робити».

Пошуки ідеї для проєкту довго не тривали. У ДОВА постійно надходять листи від обласних установ із проханням виділити гроші на ремонт або допомогти знайти донорські кошти. Саме в цих листах пані Вікторія знайшла інформацію про кілька закладів, які відповідали її баченню першого проєкту.

Вона обрала Покровський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, розташований у місті Покров Дніпропетровської області. Це не тільки навчальний заклад, а ще й волонтерський осередок. Пані Вікторія одразу зрозуміла, що центр є ідеальним місцем для старту кар’єри у новій сфері:

«Коли я побачила, як цей центр допомагає іншим людям, — а саме внутрішньо переміщеним особам, яких у Покрові чимало, — то зрозуміла, що їм треба допомогти».

Пані Вікторія згадує, як одразу відчула себе на одній хвилі з директором закладу. Колись у навчальному центрі працювало кафе, яке через вторгнення і брак коштів довелося закрити. Директор хотів його відродити. Та сама ідея надихнула і пані Вікторію. Тож їхні наміри збіглися.

Одного разу планування проєкту ледь не зупинилося:

«Я захворіла на ковід й потрапила в лікарню на три тижні. Тоді, звісно ж, навчання та заявка втратили для мене пріоритетність. Я мала відновити своє здоров’я.

Коли одужала, то сильно “привалило” роботою. У якийсь момент я вже не хотіла повертатися до навчання, адже втратила час через хворобу. Але мої менторки в той момент мене дуже підтримали та надихнули, за що їм велика вдячність. Вони нагадали мені, наскільки важливо закінчувати шлях, який ти почав».

Завдяки допомозі менторок Ренати Решетнікової й Тетяни Друзенко наша героїня розробила грантову заявку та успішно презентувала  її під час фінального заходу програми.

У разі реалізації проєкту вдасться відремонтувати понад 280 м2 приміщень у комунальному закладі освіти та навчати більш ніж 400 учнів на сучасному обладнанні. А волонтерський хаб та кафе, як прогнозується, щомісяця відвідуватимуть понад 600 людей.

«Зараз проєкт проходить “полірування” перед стартом пошуку фінансової підтримки на його реалізацію. Займаюсь складанням кошторису на ремонт, на закупівлю необхідного обладнання, а також вирішенням податкових і безпекових питань», — розповідає представниця ДОВА.

Головна мета Вікторії Глушко зараз — довести проєкт до фіналу. Знайти фінансування, відремонтувати приміщення й створити для людей у Покрові простір, де вони не тільки навчатимуться, а й допомагатимуть одне одному.

Плани на майбутнє теж є. Мрія Вікторії – програма, яка б навчила органи місцевого самоврядування, зокрема селищні ради, управлінню проєктами.

«Бо хочеться, щоб ці знання йшли до людей, охоплювали їх. Щоб вони знали, що можна робити життя навколо кращим», — резюмує вона.

__________________

Програма «Відновлення і стійкість» реалізована Фондом Східна Європа коштом Федерального уряду Німеччини за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Програма покликана допомогти публічним службовцям підвищити свої компетенції у сфері управління проєктами. До участі в навчанні були залучені близько 40 представників облдержадміністрацій, муніципалітетів та агенцій регіонального розвитку Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської, Чернівецької та Закарпатської областей.

Думки, викладені у цьому матеріалі, необов’язково відображають позицію Фонду Східна Європа, Федерального уряду Німеччини та GIZ.