Подiлитись
05/08/2026
Як цифровізація змінює громаду

Олена Швидка. Голова Іванівської сільської громади

Під час окупації у нас були зруйновані або сильно пошкоджені ЦНАП, сільська рада, старостати — і багато документів згоріло. Перше, про що я подумала після деокупації: ось би вони були оцифрованими. Адже якби громада на той час була достатньо цифровізована, якби у нас було достатньо електронних платформ, то ми б могли розпочати процес відновлення та надання соціальних послуг і за межами громади.


Мої працівники ніколи не бояться пробувати щось нове. Ще давним-давно, коли у 2011 році я прийшла в сільську раду головою, я передусім провела туди інтернет. Бо я завжди за те, щоб просувати щось нове.

Важливо було відновити ЦНАП, що не функціонував після окупації. За підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа, вже у першій половині 2023 року ми змогли відновити 100 % адміністративних послуг Дія.Центру Іванівської територіальної громади.

Завдяки програмі ми навіть змогли встановити у ЦНАПі сонячну електростанцію, аби зробити центр енергонезалежним. Для людей це означало головне — тепер послуги ЦНАПу доступні завжди, незалежно від ситуації в енергосистемі.


Усі ці ініціативи спрямовані на те, щоб максимально полегшити життя мешканців громади, зробити державні послуги доступнішими та прозорішими. Мені здається, що цифровізація — це полегшення життя людини. Причому не тільки молоді, а й людей поважного віку. Звісно, не всі люди користуватимуться всіма сервісами. Але хоча б якоюсь послугою точно користуються всі.

Один з прикладів — мобільна валіза, яку отримав наш ЦНАП. Це не просто технічне обладнання — це можливість бути поруч із тими, кому зараз найважче. Наші спеціалісти регулярно виїжджають у найвіддаленіші куточки громади. І кожен такий виїзд — це не просто послуга, це ще одна людська історія. Найчастіше за такою послугою звертаються літні люди, чиї будинки постраждали від воєнних дій. Вони фізично не можуть дістатися ЦНАПу, тож команда виїжджає до них, допомагає оформити документи за програмою єВідновлення.

Мобільна валіза — це про гідність людей. Про те, що кожен мешканець громади, незалежно від того, де він живе чи в якому стані, має право на підтримку й увагу. І ми будемо продовжувати цю роботу, бо наближати послуги до людей — це наша місія і наш обов’язок перед громадою.

Поки ми продовжуємо вчитися, наші діти вже зростають у цифровій державі.


Новий рівень комунікацій між громадою та ЦНАПом допоміг створити розумний кол-центр. Він автоматизує обробку дзвінків, дозволяє швидко розподіляти звернення. Завдяки цьому наші спеціалісти оперативно реагують на питання, надають консультації, нагадують про виконані адмінпослуги й готові документи. Натомість люди можуть отримати автоматичну відповідь щодо графіка роботи Центру, пакету необхідних документів для отримання тієї чи іншої послуги.

Це створює прозорість, чіткість і передбачуваність у комунікації. Люди відчувають, що їх чують, їхній запит не губиться, а відповідь — не затягується. І саме це створює довіру.

Коли мешканець телефонує в ЦНАП і знає, що отримає фахову відповідь, що з ним поговорять ввічливо, що його питання не загублять, — формується зовсім інший рівень відносин між владою і громадянами.

З того, чого у нас ще немає, але ми дуже хочемо, — встановити відеокамери у закладах соціальної сфери та громадських місцях, аби ці відео передавалися на єдиний великий сервер у поліцейського офіцера громади. Це масштабний проєкт про безпеку насамперед, але який неможливий без цифровізації.

А ще мені хотілося б цифровізувати всі документи громади, щоб мати цифровий архів.

Ми — «розумна громада», що виросла з бою у силу, бо ми ніколи не зупинимося на досягнутому.


Я бачу нашу громаду за кілька років тільки успішною та розвиненою, із щасливими людьми, де успіх та розвиток полягає в спроможностях та комфортних умовах для кожної людини.

Ми — «розумна громада», що виросла з бою у силу, бо ми ніколи не зупинимося на досягнутому. Тому ми ніколи не перестанемо змінюватися, а будемо рости, вчитися нового і впроваджувати інструменти, що зроблять життя людей кращим.