Подiлитись
30/12/2023
Як Солом'янські котики допомагають зберегти життя

Благодійний фонд «Солом’янські котики» народився зі спільноти активістів Києва 24 лютого 2022 року. «Спочатку ми робили усе, що могли. Але після вдалого контрнаступу за Київським напрямком зрозуміли, що треба зосередитися на тому, де маємо найбільшу експертизу. Тому і назвалися котиками — вони теж вміють визначати хворе місце людини і зігрівати, лікувати його», — розповідає Андрій Єрофеєв, керівник організації.

Домедична допомога

До вторгнення Андрій та його колеги уже мали досвід проведення тренінгів із домедичної допомоги для киян та реалізували проєкт із дефібриляторами в метро. Тож основа теперішньої інструкторської команди — це люди, які ще до великої війни навчали домедичної допомоги та тактичної медицини. Від часу вторгнення вони передали ці знання уже понад 25 тисячам людей — і цивільним, і військовим.

«Ми з командою ще минулого року зрозуміли, що важливо навчати цих навичок вчителів, бо дуже часто прильоти відбуваються якраз у школи. Тому ми хочемо, щоб люди були готові в разі чогось надати допомогу», — розповідає активіст. Солом’янські котики проводять свої тренінги з домедичної допомоги у Чернігівській, Харківській та Миколаївській областях. Навчання передбачає зупинку критичної кровотечі, користування турнікетом, накладання бандажу, оброблення ран, серцево-легеневу реанімацію тощо. Усі тренінги відбуваються у межах програми «Спільнодія», яка впроваджується Фондом Східна Європа у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та ГО «Разом проти корупції» коштом Європейського Союзу.

Під час кожного такого чотиригодинного тренінгу команда спостерігає за учасниками і запитує, хто хотів би сам стати інструктором і передавати ці важливі знання далі у своїх громадах. «Ми маємо намір збільшити потужність із навчання людей домедичної допомоги, а тому по завершенню нашого гранту підготуємо 12 інструкторів, які зможуть самі викладати у своїх регіонах», — коментує Андрій Єрофеєв. Далі Солом’янські котики ще пів року надаватимуть менторську підтримку, щоб вчителі почувалися впевненіше у своїй новій ролі.

Зворотний зв’язок від освітян свідчить, що тренінги проходять на ура, це навчання навіть називають «найкращим з усього, що проходили досі». «А ще мені дуже приємно бачити, що інструктори нашої організації, які у цьому напрямку почали розвиватися всього півтора-два роки тому, уже проводять такі навчання та зривають овації. Як керівнику організації мені дуже радісно бачити це зростання», — каже Андрій Єрофеєв.

Мінна безпека

Крім домедичної допомоги, Фонд працює також у сфері протимінної діяльності. А почалося усе з того, що до активістів приїхали сапери, які розміновували Чорнобильську АЕС, і показали свою сумку з інструментами. Виявилося, що вона — від 1983 року і майже порожня. Солом’янські котики поцікавилися, з чого мав би складатися такий набір, і почали його збирати. Згодом його доукомплектовували. До прикладу, спочатку замовляли спеціальні саперні щупи в США, а коли познайомилися із Інститутом металофізики у Києві, то з’ясували, що його максимально точні копії можна відтворити тут. «Так ми почали розвивати свою експертизу у цьому напрямку і згодом зрозуміли, що оскільки на розмінування необхідно десятки років, то нам варто тим часом навчати цивільне населення, а особливо дітей, мінної безпеки», — коментує керівник організації.

Завдяки гранту Фонду Східна Європа Солом’янські котики змогли провести тренінги з мінної безпеки для дітей та дорослих на деокупованих територіях Харківщини, Чернігівщини та Сумщини. У межах програми «Спільнодія» понад 300 людей відвідали ці тренінги та здобули знання, які рятують життя. «Ми показали, який вигляд мають різні міни та вибухонебезпечні предмети, як поводитися, якщо на них натрапити, та куди телефонувати. У разі чогось тепер люди будуть більш підготовлені», — розповідає Андрій Єрофеєв.  

Особливістю тренінгів Солом’янських котиків для дітей є те, що, за словами активіста, ці навчання мають вигляд маленьких фестивалів: «Ми даємо дітям можливість не тільки навчатися та з користю проводити час, а й перемикати увагу та відпочивати». Крім самої навчальної сесії, у дітей є нагода приміряти костюм сапера та спробувати попрацювати з металошукачем. На Харківщині та Сумщині тренінги допомагали проводити спеціалісти з ДСНС. Вони привезли свою пожежну машину, показали, як гасять пожежі, й дали можливість дітям пограти з протипожежними інструментами. Такий освітньо-розважальний формат допомагає краще доносити життєво важливу інформацію, і, як відзначає керівник Фонду, є значний запит на такі події.

Куди далі

Глобальна ціль Фонду — щоб кожен українець опанував навички домедичної допомоги. Зараз Солом’янські котики працюють над створенням потужного центру з тактичної медицини. Нещодавно організація здобула необхідну для цього сертифікацію і збирається розширювати кількість курсів та набирати більше інструкторів. «Ніхто ніколи не знає, куди прилетить ракета, тому краще бути готовим. Зрештою, ці навички можуть стати у нагоді у будь-який момент, тому ми націлені на регулярне навчання населення», — каже Андрій Єрофеєв.

Крім того, Фонд збирається продовжувати свою активність у протимінній діяльності. Працюючи з усіма операторами розмінування в Україні та допомагаючи їм комплектами, Солом’янські котики також думають над новими форматами подій і фестивалів для цивільного населення. А на запитання, де беруть на все сили, керівник організації каже, що дуже сприяє атмосфера команди. А ще — можливість будувати ефективну співпрацю, де учасники партнерства одне одного підсилюють.