Подiлитись
26/04/2024
Врятувати та змінити ТЕЦ

Чернігівщина першою прийняла на себе атаку російського агресора на початку вторгнення. Найважливішими об’єктами для своїх ударів війська росіян вбачали стратегічні підприємства.

Навесні 2022 року обстріли пошкодили Чернігівську ТЕЦ, яка постачала тепло, світло та гарячу воду в житлові будинки, забезпечувала роботу промислових підприємств та електроенергію для міста й області.

Як рятували ТЕЦ

Персонал станції тримався мужньо й намагався врятувати для регіону підприємство. Однак виробництво енергії довелося частково припинити, адже російські ракети зруйнували або суттєво пошкодили комунікації та більшість адміністративних і технічних споруд.

Компанія, яка орендувала станцію протягом 23 років, не мала ресурсів і коштів повністю відновити ТЕЦ. Опалювальний сезон міг просто не розпочатися. Щоби врятувати станцію й забезпечити теплом мешканців, треба було ухвалювати важливі рішення.

Тоді місцева влада звернулася по підтримку до держави, залучила громаду, міжнародних партнерів. Орендар достроково повернув місту Чернігівську ТЕЦ, а для управління нею в місті створили комунальне підприємство «Теплокомуненерго». В його повному господарському віданні тепер і перебуває станція.

Влада очікувала від нового КП підготовки до опалювального сезону в найкоротші терміни, ремонту пошкодженого обладнання теплоелектроцентралі та ефективної роботи в умовах значних руйнувань. Також потрібно було залучити додаткове фінансування.

Керівництво КП «Теплокомуненерго» вирішило зосередитися на безпеці працівників ТЕЦ та підприємства. Було запропоновано привести до ладу бомбосховища й облаштувати в одному з них пункт дистанційного керування, щоб у разі тривоги всі могли спуститися в укриття і продовжити роботу.

Підготовка до опалювального сезону 2023–2024 також була напруженою, каже радник Чернігівського міського голови Олексій Щербина. Комунальники отримували необхідні для роботи дозвільні документи, проводили різні технологічні заходи для стабільної та ефективної роботи станції.

Водночас пан Олексій визнає, що загроза для енергетичної інфраструктури нікуди не ділася: вона цілком реальна і продовжує існувати.

Новачки теж перемагають

На підприємстві постійно шукають різних можливостей підсилити енергонезалежність. Тож коли дізналися про грантовий проєкт «Power Up!» від Фонду Східна Європа, одразу вирішили, що братимуть участь. І хоча для молодого КП це був перший подібний досвід, він одразу приніс перемогу.

«Радісну новину ми отримали під час інформаційної сесії проєкту “Power Up!”, – згадує керівник «Теплокомуненерго». – Над заявкою для гранту ми працювали всім колективом, згуртовано та старанно.

Всі добре розуміємо, що теплоелектроцентраль суттєво постраждала під час бойових дій і потребує модернізації та значних капіталовкладень. Тож ми створили для розроблення документації робочу групу, залучили фахівців із відділу з підготовки ремонтів та інвестицій, виробничо-технічний відділ та провідного фахівця з міжнародної діяльності та інвестицій.

Невимовно зраділи, коли наші старання принесли результати. Це дає нам нові можливості для розвитку. А ще важливіше, що це дає нам віру в свої сили для масштабування подальших успіхів».

На фото: Команда Фонду Східна Європа та партнери під час зустрічі на підприємстві

Безперебійне функціонування ТЕЦ в умовах великої війни – надважливе для виживання регіону. А щоб усе працювало без ускладнень, треба просто зараз впроваджувати новітні технології, використовувати сучасні пристрої.

На фото: Процес ремонтних робіт на підприємстві

Якою буде ефективність

Але водночас, каже керівник, треба користуватися обладнанням обережно, дбати про нього, своєчасно ремонтувати. Тому учасники робочої групи розробили для конкурсу проєкт, який не лише збільшить енергоефективність підприємства.

Йдеться про відновлення пошкодженої теплової ізоляції котлоагрегату станції. Розрахунки свідчать, що ці заходи в майбутньому вплинуть і на надійність роботи Чернігівської ТЕЦ.

Ремонт зменшить використання природного газу, знизить витрати електроенергії на власні потреби. Важливо для місцевої громади і те, що проєкт покращить екологічну ситуацію у місті.

А якщо казати мовою цифр, то чекають таких результатів:

  • економія електроенергії для роботи станції – 531 216 кВт-год/рік;
  • економія природного газу – 504 тис. м3 на рік;
  • зменшення викидів вуглекислого газу – 973,08 т/рік.

Кожен із учасників робочої групи, що працювала над проєктом, відчув себе творцем важливих змін. Кожен розуміє, що вніс свою частку в майбутнє рідного регіону.

Комунальники підкреслюють: підтримка Фонду Східна Європа допоможе забезпечити надійне та безперебійне постачання тепла, електроенергії та гарячої води до осель та підприємств Чернігівщини. А тому дякують ініціаторам та організаторам грантового конкурсу за сприяння на цьому шляху.

Довідка

У межах проєкту «Power Up!» чернігівське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» отримає допомогу у відновленні пошкодженого обладнання на Чернігівській ТЕЦ. Проєкт розробив Фонд Східна Європа для впровадження заходів з енергоефективності на десяти підприємствах у Сумській, Харківській і Чернігівській областях.

Проєкт реалізується в межах програми «Просування енергоефективності та імплементації європейської Директиви з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням урядів Німеччини та Швейцарії.

Передбачається, що в результаті реалізації проєкту «Power Up!» сукупна річна економія енергії для обраних 10 підприємств становитиме не менше 3 000 МВт/рік.