Подiлитись
26/08/2024
Творити Добропілля

У хабі Repost, створеному громадською організацією «Твори Добропілля» у Донецькій області, на щодень розписаний графік активностей. Тут є і групова терапія для жінок, і збори дітей-пластунів, і заняття з йоги для тілесної реабілітації. Хаб існує уже кілька років, але від початку повномасштабної війни набув нових якостей і як волонтерський штаб, і як місце, де можна відновитися психологічно та знайти однодумців-співтворців. 

 

Інвестиція заради незалежності

Першочерговою ідеєю було мати постійний фізичний простір, що не залежав би від оренди державного приміщення чи якихось грантових програм. Тож 50 місцевих активістів склалися грошима та купили такий. Інвестори щомісячно роблять внески для підтримки діяльності Repost, мають однакове право голосу в ухваленні рішень та можуть пропонувати свої заходи у хабі. 

Марина Кучеренко, засновниця громадської організації та співзасновниця Repost, розповідає, що охочих фінансово вкластися у цей проєкт більшає. У цьому році до них долучилися 11 нових людей. І на цьому зупинятися не збираються. «Уявіть, коли нас буде 100, а потім 200, а потім 300. Це така спільнота, яку вже не можна буде ігнорувати. Ми не про те, щоб протидіяти нашій владі, а про те, щоб проводити адвокаційні кампанії, заходи та підсилювати її. Крім того, це простір однодумців, які залишаються з нами на звʼязку й підтримують навіть після переїзду до інших областей», – каже вона.

Поява нових інвесторів та підсилення громадської організації стали можливими, зокрема, завдяки програмі інституційної підтримки у межах проєкту «Фенікс». Він реалізується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу. Марина Кучеренко підкреслює, що участь у цій програмі перевершила їхні очікування, бо команда отримала не тільки навчання управління, комунікацій, фінансової грамотності та фандрейзингу, а ще і міжнародну сертифікацію. Засновниця пояснює: «У Донецькій області не так багато залишилося громадських організацій, які працюють. Тому для підсилення нашої громади це дуже важливо. Вперше нам були надані можливості так суттєво підвищити рівень обізнаності в кількох сферах. Зараз ми вже можемо впроваджувати нові проєкти як експерти та підсилювати інші ініціативні групи у Добропіллі та області».

Керівниця «Твори Добропілля» пояснює, що у містечку багато волонтерів, які залюбки почали би створювати та розвивати свої громадські організації. Але їм бракує розуміння, знань, як переходити на вищий рівень, та супроводу у цьому процесі. Здобувши навчання у межах проєкту «Фенікс» та підтвердивши набуті навички міжнародним тестуванням, команда «Твори Добропілля» уже відчуває в собі сили підтримувати інших. Більш того, вона хоче розповсюджувати свій успішний досвід обʼєднання інвесторів довкола Repost, щоб таких незалежних громадських осередків у країні більшало: «Ми якраз щойно створили проєкт, у якому надамо і фінансову, й інформаційну допомогу трьом організаціям, які знайдуть собі 10 інвесторів для створення свого простору. Це класна інновація, якої ще не було в Україні». 

Впевненість нової якості 

Крім поширення свого досвіду серед інших громадських організацій та волонтерів, «Твори Добропілля” має на меті розвивати сферу медіації та жіночого лідерства. Марина Кучеренко каже, що поки чоловіки воюють, жінкам, які залишилися у тилу, необхідно розвивати свої лідерські навички та братися до власних ініціатив. Організація також активно співпрацює з міським відділом освіти, завдяки чому вчителі зараз отримують психологічну підготовку у фахівців «Твори Добропілля». Психологів не вистачає, запит на таку допомогу у громаді величезний, а вчитель, за словами керівниці організації, за фахом ближче до цієї сфери, ніж шахтар або інженер. 

У межах проєкту «Фенікс» команда також взяла участь у стратегічній сесії та визначила шлях свого подальшого розвитку. За словами Марини Кучеренко, Фонд Східна Європа допоміг перерозподілити роботу та краще структурувати її, що допомагає уникнути вигорання та визначити пріоритети. Тепер кожен знає, за що відповідає, і проєкти пишуть не під конкурси, а навпаки: команда спочатку створює проєкт, а потім чекає на конкурс під ідею.  

Громадська організація існує від 2019 року, але за останні пʼять років зросла до невпізнання. Керівниця згадує: «Я колись хотіла, щоб нам дали проєкт на 300 тисяч, щоб річний оборот був мільйон. Зараз це – 10 мільйонів. Це свідчить про розвиток та довіру до нас. І якщо на початку нашої роботи ми хапалися за все, то зараз можемо собі дозволити вибирати, де і з ким хочемо працювати, за що братися. У нас зʼявилася впевненість та стратегія зростання організації».

Публікацію взято з Європейського простору