Подiлитись
24/04/2024
Тепло по-чугуївськи

Від початку повномасштабної війни й досі Харківщина серйозно потерпає від російської агресії. На собі удари відчуло й місто Чугуїв. Постраждало міське комунальне підприємство «Чугуївтепло».

До великої війни воно забезпечувало теплом житлові будинки, дитсадки та школи, лікарні, міські установи. Обстріли пошкодили більшість котелень і теплових мереж. Проблем додав і енергетичний терор, який влаштував ворог восени 2022 року.

Як зберігати оптимізм, коли важко

З такими викликами підприємству раніше не доводилося стикатися. Євген Філатов, керівник КП «Чугуївтепло», каже: два роки повномасштабної війни суттєво вплинули на роботу, проте вдалося здолати всі труднощі.

Так, після початку торішнього опалювального сезону всі обʼєкти змогли підключити до тепла вчасно. Хоч були деякі технічні моменти, але їх розвʼязували оперативно.

На фото: Євген Філатов, керівник КП «Чугуївтепло»

«Бригади все відпрацьовували, щоб абоненти не встигли відчути на собі дискомфорт», – зазначає він.

До опалювального сезону 2023-2024 також встигли підготуватися. Ба більше: зараз працівники налаштовані навіть оптимістичніше. Чому? Бо попри проблеми й складнощі все-таки вдається виконувати свою роботу якісно та вчасно, пояснює пан Євген. А ще – тому, що підприємство дістало можливість придбати енергозбережне обладнання завдяки Фонду Східна Європа.

Ризикнули і перемогли

Це був новий крок для КП, раніше з грантовою допомогою справи воно не мало. Та налаштовані були рішуче. Довелося швидко обробляти багато нової інформації, робити розрахунки, але і з боку Фонду активно сприяли, розʼяснювали та підказували. Тому подати заявку вдалося в найкоротші терміни.

Для участі у проєкті потрібно було обрати необхідне обладнання. З цим труднощів не виникло – його вже давно планували оновити, але проблема була насамперед у грошах.

На фото: Закуплене та встановлене обладнання у межах проєкту «Power Up!»

«У нас є купа розрахунків, економічне обґрунтування, які показують, наскільки нам потрібне це обладнання, але найголовніші переваги полягають у тому, що значно зменшаться викиди CO2 та споживання електрики», – пояснює керівник «Чугуївтепла».

Але це не всі плюси нового обладнання. Важливо й те, що зі зниженням споживання електрики відповідно зменшаться й затрати підприємства.

Звістка про перемогу в конкурсі надійшла електронною поштою.

«Коли отримали повідомлення про те, що пройшли відбір, були неабияк вражені, здивовані й радісні. Багато хто не вірив, що ми можемо перемогти, бо охочих було маса, а обрали нас», – згадує Євген Філатов.

Він каже, що працівники надзвичайно надихнулися перемогою і тепер пропонують брати участь в інших конкурсах чи грантових програмах.

Нове обладнання – менше аварійних відключень

Місцева громада не може не звертати уваги на те, як працює таке підприємство. Бо коли теплішають батареї – це комфорт і знак того, що все працює як належить.

«Я часто жартую, що зворотний звʼязок зʼявляється тільки тоді, як щось перестає працювати, – каже пан Євген. – Але найприємніші ситуації бувають, коли, наприклад, вночі усуваємо наслідки аварії чи щось лагодимо, а люди підходять до бригади працівників, тиснуть руку, дякують за те, що ми виконуємо свою роботу».

Загалом громада з розумінням ставиться до труднощів підприємства. Час від часу телефонують, приходять або пишуть про це в соцмережах. У КП «Чугуївтепло» вказують: допомога від Фонду Східна Європа поліпшить і життя громадян. Чому? Є кілька моментів.

По-перше, власне послуга стане вищої якості – бо подаватиметься кращий теплоносій. По-друге, завдяки якіснішому теплоносію зменшиться корозія металу в трубах, по яких постачається тепло. А це означає, що вони служитимуть довше, зменшиться кількість аварій і, відповідно, аварійних відключень.

Проєкт Фонду, до якого долучилося підприємство, допомагає підвищувати енергоефективність та  впроваджувати рішення для енергозбереження. І це надзвичайно важливо, вказує Євген Філатов.

«Зараз спостерігаємо дефіцит енергоносіїв, тому необхідно їх заощаджувати. Крім того, якщо є можливість споживати 1 кВт електроенергії, і це ніяк не відібʼється на роботі підприємства та якості послуги, то навіщо споживати 1000 кВт?» – зазначає він.

На цьому у КП «Чугуївтепло» зупинятися не збираються, натомість планують розвиватися в галузі енергоефективності й далі. У планах – заміна обладнання, утеплення котелень. І тут налаштовані залучати всі можливості для втілення цих намірів.

Довідка

Комунальне підприємство «Чугуївтепло» отримало можливість купити та встановити енергозбережне обладнання – деаераційну установку. Така модернізація дозволить заощаджувати електроенергію та якісно забезпечувати теплом будинки і соціальні обʼєкти.

Усе вдалося втілити в межах проєкту «Power Up!». Він розроблений Фондом Східна Європа та має на меті підсилення енергоефективності на 10 підприємствах в областях, що суттєво страждають від російських атак: Сумській, Харківській і Чернігівській. За прогнозом, у результаті його впровадження сукупна економія енергії становитиме не менш як 3000 МВт на рік.

Проєкт «Power Up!» отримав підтримку в межах програми «Просування енергоефективності та імплементації європейської Директиви з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Федеративної Республіки Німеччина та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).