Подiлитись
19/08/2024
Стале зростання всупереч війні

Повномасштабна війна перекроїла усі плани громадської організації «Подільська агенція регіонального розвитку», що у Вінниці. 22 лютого 2022 року тут затвердили стратегічний план розвитку на три роки. Однак вторгнення росії в Україну все докорінно змінило. Команда нікуди не розʼїхалася, усі залишилися у Вінниці, однак пріоритети та наміри миттєво стали іншими. 

Від глобальних цілей – до закриття базових потреб 

Галина Сегеда, комунікаційниця організації, розповідає, що у перші місяці після вторгнення офіс перетворився на місце ночівлі людей з більш потерпілих областей, тут побували сотні переселенців. Щодня до Галини телефонували десятки людей з проханням знайти їм місце переночувати у Вінниці. Питання ночівлі швидко перетворилося на питання, чи достатньо укомплектовані тимчасові прихистки і чи мають шукачі притулку усе необхідне для життя на новому місці. Так допомога переселенцям стала одним із ключових напрямів діяльності громадської організації. 

«Завдяки Фонду Східна Європа, який першим тоді запропонував нам співпрацю, ми й почали займатися напрямом допомоги внутрішньо переміщених осіб, підписувати меморандуми про співпрацю з прихистками», – розповідає Галина. Спочатку йшлося тільки про передання найнеобхіднішої техніки до тимчасових прихистків. Згодом зʼявилося ще два проєкти із забезпечення їх не тільки технікою, а й продуктовими наборами, постільною білизною та засобами гігієни.

Зараз, окрім внутрішньо переміщених осіб, команда опікується також ветеранами. Разом із міською радою та партнерськими громадськими організаціями Подільська агенція регіонального розвитку відкрили у Вінниці центр реабілітації та лікування фантомного та хронічного болю «Прометей». Тут використовують досвід Ізраїлю, Норвегії, Швеції та Сполучених Штатів Америки для підтримки військовослужбовців, які втратили кінцівки чи зазнали інших значних травм.

Після початку повномасштабної війни Галина працювала фактично без вихідних. Приміщення організації заодно служило укриттям, тож їй довіряли відчиняти-зачиняти його і в позаробочий час. За кілька місяців такої біганини та роботи 24/7 настало відчуття, що далі так тривати не може. «Я зрозуміла, що якщо в мене цього тижня не буде вихідних, то я просто впаду. Навіть не відпустка була мені потрібна, а просто вихідні, щоб відіспатися,» – розповідає жінка. Прості речі, які допомагали їй врівноважити себе та відновитися: купити собі квіти, заварити зеленого чаю з цукерками, обійняти свого собаку. За роки війни відбулася адаптація, нагальних запитів поменшало, процеси в організації налагодилися, і стало легше управляти своїми ресурсами.

Внутрішнє зростання

Галина Сегеда працює у Подільській агенції регіонального розвитку від 2011 року. Тож на власні очі бачила, як маленька локальна ініціатива перетворилася на потужну організацію. Спочатку не було ні стабільного приміщення, ні вебсайту, ні соцмереж. Зараз громадська організація займає офісний простір у 200 квадратних метрів й провадить комунікації через декілька каналів. Налагодження внутрішнього ритму Подільської агенції регіонального розвитку стало можливим, зокрема, завдяки програмі інституційної підтримки у межах проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу. 

Команда пройшла аудит, навчання фінансової прозорості та роботи з новітнім програмним забезпеченням. Також зараз триває оновлення кадрової політики. Крім того, у межах проєкту громадській організації закуплені ноутбуки та роутери, які працюють і при відключенні електроенергії, що допомагає уникати перебоїв у роботі. «Хороша громадська організація подібна до піраміди з широкою основою. Погана організація стоїть догори ногами, тож її легко штовхнути, і вона впаде. Цей проєкт допоміг нам добудувати наші основи і міцніше стояти», – каже Олег Левченко, директор з розвитку громадської організації. І додає: «Локалізація громадських організацій, підтримка регіональних організацій і тих, хто є активними, хто здатен щось робити, – це питання виживання країни. Такі проєкти допомагають вирощувати і конкурентів великим столичним організаціям, і партнерів для них водночас».

Також «Фенікс» від Фонду Східна Європа посприяв у розробленні документів для залучення коштів через різні соціальні платформи, приватних і корпоративних донорів. Новостворені документи, за словами Галини Сегеди, уже допомогли при поданні на грантові конкурси, що вимагають їхньої наявності: «Те, що вони у нас тепер є, показує нашу громадську організацію як сильнішу, більш сталу, таку, якій можна довіряти». 

Публікацію взято з Європейського простору