Подiлитись
05/04/2024
Сонце для сумських зернят

Атаки під час великої війни, яку розгорнула росія у лютому 2022 року, торкнулися всіх сфер життя та галузей виробництва України. Не оминули вони й, напевно, найбільш мирну діяльність – сільське господарство. Від перших днів стало скрутно та важко, згадує керівник агрофірми на Сумщині Олександр Сітак. Як прикордонному регіону їм сильно перепало.

Не здаватися в найтемніші часи

Найбільших складнощів завдав енергетичний терор, розповідає пан Олександр. Проблеми в енергетичній сфері, спричинені ворожими обстрілами, серйозно позначилися на роботі агрофірми. Він пояснює: якраз осінньо-зимовий період повʼязаний з підготовкою до нового сезону: польових робіт, збирання.

Один із найважливіших етапів підготовки – це обслуговування сільськогосподарської техніки, без якої проводити відповідні роботи просто неможливо. А без електрики не працює жодне обладнання: ані токарні верстати, ані будь-що інше.

«Крім того, ми маємо власні потужності з переробки зернових, зокрема це – сушіння зерна, його підготовка до відповідних посівних кондицій, до подальшого продажу. А все це – знов-таки обладнання, яке має працювати з використанням електричної енергії», – додає Олександр Сітак.

Постійні відключення електрики шкодили майже всім аспектам виробничої діяльності.

У підприємстві активно взялися до розбудови стратегічних планів для вибудовування власної енергетичної незалежності. Один із кроків – диверсифікація джерел електроенергії. Тому розглядали встановлення генераторів, а ще – ретельно вивчали можливість побудувати власну сонячну станцію. Проте самостійно такі проєкти під час війни реалізувати складно.

Ризикнути та перемогти

Пан Олександр зізнається: шукали найрізноманітніших шляхів, адже сидіти й чекати на диво – не в їхньому стилі. Моніторили програми, які працюють у цьому напрямку, і знайшли те, що підходило для співпраці: проєкт «Power Up!» Фонду Східна Європа.

Для підприємства це був виклик – перша спроба отримати грант на такі важливі для себе зміни.

«Ми ніколи не брали участі у подібних проєктах, – каже пан Олександр, – але вирішили спробувати. І це була успішна спроба, адже ми стали одним із переможців цього відбору».

Водночас він зазначає: особливих складнощів не побачили. Головне – бажання взяти участь і підготувати заявку відповідно до вимог. До слова, фахівці Фонду підтримували та допомагали, постійно тримали звʼязок, відзначає пан Олександр.

Звістку про перемогу в конкурсі отримали телефоном і електронною поштою. Звісно, радісних емоцій було багато. Бо це – важливий крок для розвитку підприємства, певна енергетична незалежність. А ще – надія на майбутнє та нові перспективи.

На фото: Встановлення сонячної електростанції на території підприємства

Допомагати собі та іншим

«Усі, хто працює на підприємстві, єдині в настрої – налаштовані на перемогу. І ми розуміємо, що продовольча безпека держави тримається на таких підприємствах, як наше. Тому ми працюємо, не скидаємо темпів, шукаємо шляхи для вдосконалення та альтернативи», – запевняє Олександр Сітак.

Він пояснює: тепер при відключенні електрики робота не перериватиметься. Та навіть коли буде світло, підприємство все одно зможе використовувати сонячну енергію для виробництва. Водночас це піде й на користь громаді загалом.

При використанні власної енергії компанія вивільняє ресурс для інших споживачів. Хай це не буде величезний обсяг, проте ним можна користуватися в часи пікових навантажень на мережу. Та й взагалі – на користь державі те, що така агрофірма споживатиме енергію власного виробництва. А отже, всі у виграші.

Підприємство, яким керує пан Олександр, вирощує зернові культури: пшеницю, кукурудзу, соняшник, сою – які є основою продовольчого забезпечення нашої держави. Тому перемога у грантовій програмі Фонду Східна Європа надихає на те, щоб брати участь в інших проєктах із підтримки.

«Цей приклад свідчить, що виграти, покращити та вдосконалити свою діяльність – цілком реально та перспективно. Також здобули цінний досвід співпраці з таким Фондом, бо це – безпрецедентна для нас історія», – розмірковує Олександр Сітак.

Довідка

Співпраця з Фондом Східна Європа відбулася в межах проєкту «Power Up!». Підприємство на Сумщині отримало можливість купити, встановити та користуватися сонячною електростанцією.

Проєкт запроваджений для того, щоб підсилити енергоефективність і енергонезалежність підприємств, що продовжують працювати попри надскладні умови в областях, які потерпають від ворожих атак: Сумській, Харківській і Чернігівській.

Мета проєкту – досягти сукупної економії електроенергії як мінімум 3000 МВт на рік.

Проєкт реалізується в межах програми «Просування енергоефективності та імплементації європейської Директиви з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням урядів Німеччини та Швейцарії.