Від початку повномасштабного вторгнення мільйони українців та українок були змушені покинути свої домівки. Немало людей, рятуючись від війни, переїхали на Полтавщину. За інформацією Полтавської ОВА, на кінець травня 2024 року на обліку в регіоні перебували близько 165 тисяч нових мешканців. З них третина — у Кременчуцькій громаді. Всі вони потребують допомоги: психологічної, фінансової, гуманітарної. Тому в області, зокрема на Кременчуччині, створюють осередки підтримки переселенців та переселенок, де цю допомогу надають місцеві громадські організації — за сприяння всеукраїнських та міжнародних.
Інтеграція переселенців та переселенок у Кременчуці
Хоч з початку повномасштабного вторгнення уже минуло понад два роки, більшість місцевих благодійників, громадських організацій та фондів продовжують працювати над інтеграцією переселенців та переселенок у громадах. Для внутрішньо переміщених осіб у Кременчуці облаштовують житло, видають продуктові та гуманітарні набори, грошову допомогу. А ще організовують творчі майстер-класи та освітні курси — навчають нових професій або залучають до «Армії відновлення».
З-поміж тих, хто продовжує надавати допомогу ВПО, і громадська організація «Лідерка». За підтримки Фонду Східна Європа у межах програми «Спроможні та сильні» та за сприяння Швейцарії вона запустила проєкт «Безпечний простір — Кременчук». У спеціально облаштованому центрі переселенці можуть отримати психоемоційну підтримку, пройти навчання.
Від розгубленості та нерозуміння, куди рухатися далі — до нового хобі та мрії
Юлія — з Донеччини. Після переїзду до Кременчука вона рік майже не виходила з дому, оскільки в новому місті не мала ні друзів, ні знайомих. Восени минулого року жінка прийшла до простору ГО «Лідерка». Пригадує, що спочатку почувалася розгубленою й не знала, як діяти далі.
«У мене й особисте життя там зруйнувалося. Потім нам зруйнували дім. І так вийшло, що ми з дочкою лишилися самі», — говорить Юлія.
З часом стала почуватися краще і вважає, що за цей період її життя змінилося саме завдяки підтримці, яку вона отримала в просторі. Під час занять із психологом та спілкування з іншими жінками змогла подолати агресію та образу на обставини, які вплинули на її життя під час війни.
Юлія приходить до простору щотижня і відвідує різноманітні заняття — від арттерапії до надання домедичної допомоги. Найбільше подобаються ліплення, малювання, а також «мотиваційне коло» — зустрічі з коучинею, яка допомагає жінкам поставити цілі на майбутнє та укласти план їхнього втілення. Говорить: особливо цінує це місце за те, що її тут розуміють. А інші відвідувачки уже стали подругами.
Надихнувшись творчими заняттями, Юлія почала створювати мотанки. Одну таку подарувала простору. Лялька стала уособленням всіх жінок, які долучилися до організації. Поки що Юля дарує мотанки знайомим, але мріє про відкриття власного магазину хенд-мейду.
«Я вважаю, що це все (зміни — авт.) — це дівчата і ця організація. Буду жити й пам’ятатиму наші заходи. Це така допомога для дівчат-переселенок. Це прекрасно, коли жінки можуть підтримувати одна одну», — говорить Юлія.
Як «Лідерка» організувала безпечний простір у Кременчуці
Громадську організацію «Лідерка» створили взимку 2022 року. Активності для невеликих груп спершу реалізовували у маленькій кімнаті. Там Оксана Козловська збирала дівчат, які потребували підтримки. Вже за вісім місяців, у серпні 2023, за допомогою місцевих та міжнародних донорських організацій зробили ремонт, облаштували та відкрили простір підтримки. Наразі є можливість проводити одночасно два окремих заходи — для жінок та дітей. А це зручно для молодих мам, які раніше не могли залишити дитину та приділити час собі.
Оголошення від Фонду Східна Європа про набір учасниць до програми «Спроможні та сильні» директорка «Лідерки» Оксана Козловська побачила торік влітку. Шукали організації, які підтримують вразливі групи населення та постраждалих від війни, борються за права жінок чи протидіють насиллю. Таким організаціям Фонд надавав гранти від 1 000 000 грн на поточну роботу та інституційний розвиток.
Перш ніж написати заявку на участь у програмі, Оксана провела опитування серед переселенців та переселенок району. Так організація визначила потреби ВПО, які необхідно закривати. Близько місяця працювала над заявкою, додавши тренінги з працевлаштування та започаткування бізнесу, мотиваційні зустрічі й терапевтичні заняття. У листопаді засновників «Лідерки» запросили на інтерв’ю з Фондом Східна Європа, а вже у лютому організація розпочала роботу в межах програми.
Тут раді всім — жінкам і чоловікам, малечі; можна приводити домашніх улюбленців. Та основна аудиторія організації — жінки-переселенки. У команді «Лідерки» теж є ВПО, тож питання, які турбують відвідувачок, їм знайомі. У просторі проводять тренінги з нейрографіки, малювання та домедичної допомоги, розповідають про гранти для бізнесу та відкриття власної справи, організовують ігротеки та групи психологічної підтримки. Всі ці заходи відбуваються в межах програми «Спроможні та сильні». За три місяці реалізації проєкту аудиторія організації збільшилася на понад 200 відвідувачів та відвідувачок. Почали приходити й підлітки — знайомляться з однолітками та грають в «настолки».
Оксана Козловська розповідає, що під час упровадження проєкту організація реалізувала кампанію з протидії гендерно зумовленому насильству. Надрукували паперові стаканчики із фразами, які жінки найчастіше чують від своїх кривдників. На паперянках є QR-код, який веде на Instagram «Лідерки» з інформацією щодо протидії домашньому насильству.
«Тригерні фрази обирали, провівши опитування в телеграм-групі організації. Наразі там 530 жінок, і ми обирали, які фрази більше тригерять. Кампанію запустили в двох міських мережах кав’ярень. Чоловіки цікавляться стаканчиками, читають фрази, але в таких стаканчиках каву не беруть. А жінки беруть, бо вони знають, що означають ці фрази», — додає Оксана.
Як українські громадські організації підсилюють інших і себе
Водночас із «Лідерками» на конкурс від Фонду Східна Європа восени 2023-го подалися понад 200 організацій з усієї України, виграли — 22, розповідає грантова координаторка Світлана Остряніна. І тепер можна спостерігати за тим, як переможці у різних регіонах ефективно реалізують свої задуми.
«Організація “Єдність і сила” облаштувала у чотирьох громадах Харківської області простори для дітей. Громади були в окупації або під обстрілами. Нині багато дітей там навчаються онлайн і не ходять до шкіл, бо вони зруйновані. Вони щотижня приїжджають в громади і проводять заняття. Також у нас є партнерки з Вінниці. Там гуртують жінок-ВПО, навчають їх, як відкрити власну справу. Це не просто тренінги — вони показують приклад, роблять стаді-тури на підприємства жінок з їхньої області», — розповідає Світлана.
За словами Світлани, переможці не лише отримали грант на реалізацію своїх ідей, а й навчання та менторський супровід для своєї організації. Вони відвідують заняття з фінансового менеджменту, управління командою, комунікацій тощо. Так розвивають і власні проєкти, і потенціал своєї команди.
Матеріал створений у межах співпрацііз Фондом Східна Європа за сприяння Швейцарії для NV Україна