Подiлитись
16/04/2024
Менторинг з управління проєктами

«У мене завжди була мета, щоб люди чогось навчилися. Українські держслужбовці можуть навіть не здогадуватись про існування такої дисципліни, як управління проєктами. Але вони повинні розуміти, що таке проєкти та як вони працюють. Їм необхідні базові знання, і я можу це дати. А коли я розумію, що здатна комусь допомогти, це мене надихає, дійсно надихає», – ділиться Елла Орішака, менторка програми «Відновлення і стійкість».

Пані Елла та ще десять фахівців у сфері управління проєктами були залучені до навчання представників обласних державних адміністрацій, муніципалітетів та агенцій регіонального розвитку.

Упродовж двох місяців під керівництвом менторів публічні службовці мали розробити власні проєкти та написати грантові заявки, які в перспективі можуть отримати фінансування.

Для команди Фонду, учасників і менторів це був перший унікальний досвід такої співпраці. Але зараз уже можемо говорити: успішний та корисний для кожної зі сторін. У цій історії ми розкажемо про програму саме з позиції менторів і поділимося їхніми враженнями від роботи з публічними службовцями.

На фото: Учасники та ментори на фінальній зустрічі програми «Відновлення і стійкість»

_________________________

Елла Орішака завжди прагнула отримувати нові знання та пробувати себе в досі невідомих сферах. Під час роботи в одному з найбільших банків країни пані Елла зрозуміла, що їй цікава саме проєктна діяльність.

«Я тоді була начальницею департаменту, а пішла проситися простим менеджером у проєктний відділ. І мені відмовили. Сказали, що це дуже важкий напрям, там багато теорії. Але я цього очікувала, бо мені вже тоді було більш ніж 50 років і на мені було клеймо – пенсіонерка», – ділиться спогадами пані Елла.

На фото: Елла Орішака разом з іншими менторами програми «Відновлення і стійкість»

_________________________

Усупереч забобонам, жінка почала самостійно вивчати головну книгу для проєктних менеджерів – PMBOK.

Працівники проєктного відділу попри відмову допомагали пані Еллі. Саме від них вона дізналась про сертифікацію PMP (Project Management Professional).

«Я вирішила, що не хочу бути “пенсом”, мені ніколи не подобалося таке ставлення до життя. Для мене вік не має значення. Тому я продовжувала навчатись і згодом склала іспит та отримала сертифікацію у 2020 році. Я, мабуть, найстарша PMP в Україні», – розповідає Елла Орішака.

На фото: Пані Елла з учасницями програми «Відновлення і стійкість»

_________________________

Дмитро Піший, один із менторів програми «Відновлення і стійкість», теж ділиться своїм досвідом:

«Я працюю менеджером уже близько 15 років, із них п’ять фокусуюся саме на управлінні проєктами. Власне, на цьому шляху до мене прийшло розуміння, що треба мати систематизовані знання, володіти підходами і принципами проєктного менеджменту. Тому вирішив покращити свої знання, щоб скласти іспит на PMP».

На фото: Дмитро Піший, ментор програми «Відновлення і стійкість»

_________________________

Дмитро пройшов сертифікацію у 2022 році та долучився до спільноти PMI Ukraine Chapter. За його словами, це дає розширений та сильний нетворкінг, можливість поставити запитання, з яким раніше не стикався, а також залучатися до волонтерських проєктів.

Пан Дмитро вже навчав студентів Житомирської та Київської політехніки, зараз разом із колегами з PMI Ukraine Chapter читає лекції для студентів Запорізької політехніки.

«Коли я вступив у PMI Ukraine Chapter, то розумів, що готовий залучати свій час, свої знання, щоб консультувати інших. Це можливість показати, як спростити складні речі. Я сам пройшов цей шлях і радий, що можу ділитися досвідом.

Хочеться, щоб студенти й надалі використовували отримані знання та розвивалися. Адже чим більше буде інтелектуальних людей, тим краще буде в цілому для економіки країни. Тобто ефект від цього – масштабний», – резюмує Дмитро Піший.

Про програму «Відновлення і стійкість» та можливість навчати публічних службовців спеціалісти дізналися саме завдяки чаптеру. Ще один ментор програми Михайло Вірич згадує:

«Я побачив можливість долучитися до програми Фонду Східна Європа. Мені це здалося дуже цікавим, тому що, по-перше, це можливість більше дізнатися про роботу громадського сектору, з яким особисто я раніше не мав справи. По-друге, хотілося зробити щось корисне і якось посприяти відновленню України».

Для пана Михайла це був перший досвід менторства в подібному проєкті. Після завершення програми він зізнається:

«Це було цікаво та корисно для мене. Вірю, що для моїх менті також».

На фото: Михайло Вірич, ментор програми «Відновлення і стійкість»

_________________________

Під опікою Михайла Вірича опинилися три команди: представники Дніпровської міської ради та дві групи із Запорізької ОДА.

«Команда департаменту економіки ЗОДА розробила проєкт безбар’єрного доступу до адмінпослуг у восьми ЦНАПах області. Учасники з Дніпра зупинились на ідеї вдосконалити інтерактивну мапу міста з корисною інформацією для дніпрян. А представниця Управління зовнішньоекономічної діяльності ЗОДА працювала над проєктом інвестиційного простору для регіону», – розповідає Михайло.

Фахівець додає, що йому дуже пощастило з менті: усі три команди були активними та зацікавленими в навчанні. Разом з командами було узгоджено щотижневі регулярні зустрічі для роботи над проєктами та планування наступних кроків. Регулярна комунікація у месенджерах протягом усього періоду співпраці допомогла швидко надавати зворотний зв’язок та дотримуватися графіку.

Михайло Вірич і Дмитро Піший сходяться у думці, що для них було важливо не просто розказати учасникам, як треба працювати, а дати розуміння, чому варто робити так чи інакше.

«На початку ми багато витратили часу на усвідомлення учасниками підходів, бачення результату, який має бути. Але потім це допомагало, і менше доводилося вносити корективи. Мені вдалося не просто направляти їх в кожному конкретному пункті, а дати розуміння, за якими принципами відбувається управління проєктами та створення відповідної документації», – каже пан Михайло.

Усього в навчанні «Відновлення і стійкість» узяли участь близько 40 публічних службовців України. Більш ніж половина з них дійшла до фіналу та сумарно розробили 11 грантових заявок.

Загалом фахівці PMI надали своїм командам близько 600 годин менторингової підтримки.

«Наприкінці програми я виступив з ініціативою створити реєстр усіх проєктів, які розробили учасники. Витратив на нього близько шести годин. Така структуризація дає загальну інформацію та можливість відстежувати зміни у проєктах. Я з власного досвіду знаю, що це корисний та дуже зручний інструмент. А його шаблон команда Фонду зможе використовувати у майбутньому», – ділиться Дмитро Піший.

Дійсно, внесок менторів виявився надзвичайно важливим не тільки у межах програми «Відновлення і стійкість», а й у цілому в підході до планування нових проєктів.

Усі фахівці, залучені до навчання публічних службовців, підтвердили свою готовність долучатися до наших наступних ініціатив з управління проєктами.

«Ми зацікавили людей дисципліною. Вони зрозуміли, що ці знання необхідні в їхній роботі. Думаю, усі учасники, які дійшли до фіналу, побачили, як вони виросли за ці місяці. Вважаю, що для пілотного проєкту це суперрезультат!», – ділиться своїми враженнями від програми Елла Орішака.

Також вона додає, що, на її думку, без менторингового компоненту програма не була б такою успішною, оскільки практичний досвід дуже важливий.

«Ментор – це людина, яка може поділитись конкретним досвідом і предметно показати, як треба і не треба робити. Ніякий вебінар або курс на такому рівні не навчить. Тому я вдячна Фонду та його партнерам, що витрачають чималі кошти на реалізацію таких програм», – резюмує пані Елла.

Програма «Відновлення і стійкість» реалізована Фондом Східна Європа коштом Федерального уряду Німеччини за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.