Подiлитись
24/05/2024
Качати воду можна ефективно

Ніжин мужньо витримав облогу агресора на початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Але ті місяці стали важким випробуванням, згадує Віктор Породько, заступник директора КП «Ніжинське управління водопровідно-каналізаційного господарства».

Як працювали в облозі

«Життя в один момент розділилося на до та після. Місто опинилося в облозі, що одразу вплинуло й на роботу комунальних служб. Частина робітників мешкають у навколишніх селах. Тож дістатися до роботи стало значно складніше, а подекуди – неможливо. Дехто взагалі відмовлявся їхати на зміну. Людей переслідував страх за своє життя. Але були й інші працівники – ті, які буквально жили на підприємстві, щоб забезпечувати його функціонування», – розповідає заступник директора підприємства.

Віктор Породько (на фото) згадує, як вони постійно боялися аварій у мережі, адже потрібні для ремонту трубопроводів хомути купити та доставити було неймовірно складно, а часом зовсім нереально. Але старенька мережа ніяк не враховувала фактору війни, тож аварійні ситуації складалися ледь не щодня.

Зима 2022–2023 років минула доволі складно, згадує керівник комунального підприємства. Оскільки багато людей встигли виїхати з міста й кількість населення суттєво зменшилася, відповідно знизилися й обсяги споживання води. Закрилися садочки та школи. Потік коштів за воду значно скоротився. Натомість почали зростати борги населення з оплати за комунальні послуги. Зменшувалися й обсяги сплати податків, а це напряму відбивалося на фінансуванні комунальної галузі міста.

Не про всі подробиці роботи підприємства зі стратегічно важливим значенням можна розповісти у відкритих джерелах, однак на запитання про підготовку до зими 2023–2024 років Віктор Породько впевнено каже: «Ми були готові».

Як з’явився оптимізм

Підприємство забезпечене джерелами аварійного живлення та запасом палива. І це надає оптимізму й віри. Головне – як змінився за цей час настрій працівників і мешканців міста. Від відчаю можливої окупації минулої зими – на безмежну віру в перемогу.

«Молимось за наших захисників. Знаємо, що на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люде на землі», – цитує він класика.

А тут ще й грант, отриманий від Фонду Східна Європа, додав упевненості у своїх силах.

«Про можливість отримати допомогу ми дізналися з листа від відділу енергоефективності при міській раді, – згадує заступник керівника КП. – Пройшли реєстрацію та взяли участь в онлайн-зустрічі, з якої почалося наше знайомство з Фондом та його фахівчинями».

Провести необхідну підготовчу роботу для подання документів на конкурс було неважко, каже Віктор. Усі підрозділи комунального підприємства – від технічного до експлуатаційного відділу – підключилися до роботи над необхідною за проєктом документацією.

«Наші погляди з представниками Фонду збігалися. Ми тримаємо курс на зменшення витрат електроенергії, а Фонд міг допомогти нам у цьому. Ми маємо певний досвід у роботі з такими структурами, тому страху чи невпевненості вже не було. Це наш другий грант, виграний на конкурсній основі.

Хоча у нас поки незначний досвід підготовки документів із дотриманням вимог та процедур донора, ми впоралися на відмінно за допомогою фахівчинь Фонду Юлії Смаглюкової та Оксани Медведенко. За це їм безмежно дякуємо. Робота над проєктом та супровід Фонду дають неабиякий досвід і позитивні враження.

Перемогу в конкурсі на підприємстві сприйняли як надію на реалізацію заповітної мрії. Віра в перемогу не покидала нас. Подумки ми вже поставили грантове насосне обладнання, і від цієї мрії ніхто не збирався відмовлятись», – згадує Породько.

На фото: Демонтаж старого насосного обладнання

Основна мета конкурсу – спонукати підприємства до енергоефективності, а серед завдань – економія електроенергії 300 мВт на рік. Тому вибір комунальників був однозначним: отримати заміну насосу з частотним перетворювачем. Таке рішення розвʼязувало відразу дві нагальні потреби підприємства: воно отримувало можливість замінити старе і майже аварійне обладнання, а разом із новим насосом набувало й вигоди у вигляді економії електроенергії.

Як працюватиме підтримка

«Заміна насоса другого підйому води, який постійно працював, на насос європейської якості визнаного в усьому світі бренду Lowara дасть економію електроенергії понад 300 мВт. За нинішньої вартості електроенергії сума економії становитиме 2,8 мільйона гривень. Частотний перетворювач захистить двигун насоса та запрограмує роботу насоса залежно від споживання води та необхідного тиску», – пояснює Породько.

А ось що кажуть експерти: вони змоделювали, як зміниться міська система постачання води, якщо старе обладнання в ній замінити на закуплені донорами нові насоси. Розрахунки підтверджують, що використання старого насоса мало коефіцієнт корисної дії 62%, що значно програє новому обладнанню з ККД 80%.

Саме так мають фінансуватися ефективні рішення, якщо ми хочемо зберегти та підвищити енергетичну незалежність країни.

На зображені: допис Сергія Кареліна, експерта з енергоефективності систем водопостачання

Звістка про перемогу в конкурсі підбадьорила не лише колектив комунальників. Вона порадувала й громаду міста, а також надала натхнення працівникам інвестиційного відділу та відділу енергоефективності при міській раді. Адже вони бачать, що їхні підказки та рекомендації призводять до таких конкретних результатів, і працюють на потреби всього Ніжина.

На фото: Новий насос, встановлений на підприємстві в межах проєкту «Power Up!»

Саме зараз, коли водоканали перебувають на межі виживання, коли зростає вартість електроенергії та оголошений мораторій на підвищення тарифів, запровадження програм покращення енергоефективності є шансом не просто вижити, а й змінитися. Адже без змін подальша робота на цьому ринку стає неможливою.

От і Віктор Породько підтверджує:

«Завдяки участі в конкурсі у нас з’явилися нові амбітні ідеї. Адже такі знайомства з професіоналами, як у Фонді Східна Європа, співпраця з ними надихають та спонукають до нових звершень».

Довідка

У межах проєкту «Power Up!» КП «Ніжинське управління водопровідно-каналізаційного господарства» отримало допомогу для підвищення енергоефективності – змогло закупити електронне обладнання для водонасосної станції «Червона Гребля».

Проєкт розробив Фонд Східна Європа для впровадження заходів з енергоефективності у трьох адміністративних будівлях Києва та на десяти підприємствах у Сумській, Харківській і Чернігівській областях.

Проєкт реалізується в межах програми «Просування енергоефективності та імплементації європейської Директиви з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням урядів Німеччини та Швейцарії.

Передбачається, що в результаті реалізації проєкту «Power Up!» сукупна річна економія енергії для обраних 10 підприємств становитиме не менше 3000 МВт/рік.