Подiлитись
27/02/2024
Історія ГО «Майбутнє будуємо разом»

Благодійний фонд «Майбутнє будуємо разом» існує від 2019 року. Він виник серед однодумців, які хотіли робити різні невеликі проєкти на підтримку дітей. Але із початком повномасштабного вторгнення спрямування фонду змінилося. Вони вирішили допомагати мешканцям Харківщини, які постраждали від російської агресії. І почали займатися речами, якими не займалися до цього.

«Ми допомагали людям і паралельно вчилися»

Фонд від першого дня вторгнення не виїжджав із Харківщини. Уся команда перебувала у Малій Данилівці, що під Харковом, та допомагала навколишнім громадам. Усі, хто працює у фонді, – місцеві. Вони добре знають область, людей та їхні потреби. Тож це допомагало працювати ефективніше.

Ресурси для допомоги мобілізували максимально: евакуювали людей із небезпеки, збирали речі для постраждалих, підтримували гуманітаркою.

«Ми намагалися витягувати людей. Робили це на власних автівках. А потім відвозили їх у шелтери», – розповідає Дар’я Булавіна, директорка БФ «Майбутнє будуємо разом».

За її словами, перші два тижні великої війни команда навіть не думала позиціювати свою діяльність на рівні організації. Але щодня запитів та питань все більшало. Тож було вирішено далі надавати допомогу від імені фонду.

Оскільки «Майбутнє будуємо разом» не мав значного досвіду роботи, то багато чому довелося навчатися у процесі. На початку 2023 року команда фонду потрапила в освітній проєкт-інкубатор громадської організації Rescue Now. Там їх вчили писати грантові проєкти, керувати фінансами, планувати роботу тощо.

«Ми допомагали людям і паралельно навчалися. Це дуже об’єднало нашу команду. Було виснажливо, але цікаво», – згадує пані Дар’я.

Ці знання надалі неабияк стали у пригоді. Від кінця 2022 і до листопада 2023 команда написала 10 різноманітних проєктів, на які отримала гранти. Один із них був за підтримки Фонду Східна Європа.

Цінний досвід організації ремонту

Шелтер у санаторії «Березівські мінеральні води» у селі Березівське – найбільший прихисток для внутрішньо переміщених осіб на Харківщині. Проєктна менеджерка фонду Каріна Булавіна зазначає, що вони змогли розмістити там 450 людей із території бойових дій:

«Це в цілому хороше місце. Більшість корпусів була у пристойному стані, але їдальня мала вигляд дуже плачевний. Тож ми вирішили зробити там ремонт».

Коли команда дізналась про програму «Разом ми – Шелтер» Фонду Східна Європа за фінансування Гуманітарного фонду для України, яка допомагає впровадити якісні зміни й покращити життя людей, то у них не виникло жодних сумнівів. Фонд «Майбутнє будуємо разом» подав свою заявку на участь у першій хвилі програми й виграв грант на понад мільйон гривень.

«Їдальнею користуються всі. Крізь неї щодня проходить багато людей, а ремонту там не робили давно. Працівники щось лагодили власним коштом, але цього, очевидно, не було достатньо. До того ж, ми бачили, як працівники їдальні ставилися до постраждалих. Несли з дому для них усе, що могли. Оточили турботою і любов’ю. Вони також заслуговували на кращі умови роботи», – згадує пані Каріна.

 

Завдяки підтримці від Фонду Східна Європа вдалося відремонтувати чотири приміщення: власне їдальню, варочну й овочеву зали та ще одну кімнату. Замінили вікна, плитку, освітлення, купили нову техніку. Пані Каріна каже, що робітники були приємно шоковані, коли побачили фінальну роботу: «Вони там працюють вже 20 років і не думали, що може бути так гарно».

За її словами, досвід ремонту був цінним і позитивним. Хоча не минулося і без непередбачуваних моментів. Наприклад, довелося відремонтувати ґанок для підвозу продуктів. Хоча від початку цього не було в їхніх планах.

«У будь-якому випадку виявляються ще якісь питання у процесі ремонту. Так, приїжджають робітники, міряють усе, рахують. Втім, як це часто буває, якщо копнути, то завжди з’явиться несподіванка. А ремонту вже не покинеш, тож треба доводити справу до кінця», – каже вона.

«Коли відчуваєш від людей тепло – хочеться робити більше»

Співпраця команди із Фондом Східна Європа тривала й у другій хвилі програми «Разом ми – Шелтер». Новий проєкт передбачав видачу непродовольчих комплектів для домашнього господарства мешканцям села Руська Лозова. Його керівниця Людмила Гасан каже, що обидва проєкти пов’язані між собою:

«Багато людей у прихистку, де ми робили ремонт, були саме з Руської Лозової. Коли ми спілкувалися з ними, вони говорили, що рішуче налаштовані на повернення додому. Думки залишати назовсім власне житло не було».

Руська Лозова перебувала в окупації. Людмила розповідає, що будинки там зруйновані цілими вулицями. У вцілілих домівках живе по чотири-п’ять сімей. Команда фонду знала, що люди їздили туди щось робити, мінімально поремонтувати те, що можливо було хоча б якось полагодити. Тому і вирішили створити проєкт, спрямований на видачу господарчих наборів:

«Людей, які повертаються, стає значно більше. У когось закінчилися кошти, хтось втомився бути у шелтері. Зараз там залишають тих, кому взагалі немає куди йти. Плюс зараз благодійні організації надають матеріали – вікна, шифер, ДСП. Тому відновлення потроху триває», – розповідає менеджерка.

Команда ГО роздала 262 набори непродовольчих товарів. Усього допомогу отримали майже 600 мешканців села Руська Лозова.

Гасан підкреслює: попри скрутне становище, люди самостійно вирішили повертатися, чи й залишатися від самого початку у населених пунктах, які розташовані близько до фронту. Тож фонд їм всіляко допомагає. Але й люди діляться щирими позитивними враженнями у відповідь:

«Емоційно важко їздити туди. Але відчуваєш від цих людей тепло, віддачу, енергетику. Що ця допомога для них дуже важлива. Вони щиро радіють їй, дякують, обіймають. І це надихає на те, щоб робити ще більше».

«Хочемо, щоб усе було не як раніше, а краще»

Співпраця із Фондом Східна Європа склалася добре. «Майбутнє будуємо разом» стала єдиною організацією, що виграла грантовий конкурс в обох хвилях програми «Разом ми – Шелтер».

«Від Фонду Східна Європа ми отримали багато супроводу. Фахівці були постійно на зв’язку, консультували стосовно звітності, оскільки умови за грантами доволі серйозні. Усе має бути ретельно підготовлено. Подобається, як вони детально усе коментують, уточнюють, що необхідно виправити, переписати. Це чудово, оскільки відчувається взаємна зацікавленість, а наша спроможність на підготовку проєктів лише підвищується», – розповідає про свої враження Дар’я Булавіна.

Вихідних чи канікул у «Майбутнє будуємо разом» немає. Вони продовжують писати нові проєкти, шукати фінансування, бо російська агресія й далі нищить мирні українські міста та села:

«Дергачівська, Малоданилівська та Солоницівська громади були передовими. Мали топову інфраструктуру. Все було зроблено на совість. А тепер, наприклад, у Дергачівській громаді численні руйнування, а у Малоданилівській сильно пошкоджена школа. Тож наш пріоритет зараз – робота у напрямку відновлення. Хочемо, щоб усе було не як раніше, а краще. Щоб ми рухалися далі і налаштовувалися на нормальне європейське успішне життя».

Програма «Разом ми – Шелтер» реалізується Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України. Думки, викладені у цьому матеріалі, необов’язково відображають позицію Фонду Східна Європа та Гуманітарного фонду для України.