Подiлитись
06/11/2021
Долаючи наслідки пандемії

Програма «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» виконувалась Фондом Східна Європа протягом 7 років за підтримки Агенції з міжнародного розвитку США (USAID).

Навесні 2020 року в Україні було запроваджено загальний карантин. Робота шкіл і дитячих садочків, кафе й кінотеатрів, громадського транспорту, масові заходи – все було під забороною. Більшість компаній та підприємств перейшли у віддалений режим роботи. 

Але чи можна перевести в онлайн-режим роботу всього парламенту? Чи реально у нових умовах забезпечити безперебійність та прозорість його діяльності? Саме такі питання на початку весни постали перед Олексієм Сидоренком, керівником Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України.

«Ми розуміли, що ситуація потребує пошуку рішень у двох площинах: законодавчій та технічній, – згадує пан Сидоренко. – Ми мали не тільки забезпечити технічну можливість для парламентарів продовжувати їхню законотворчу діяльність. Треба було терміново переглянути наявну законодавчу базу, зрозуміти, де виникли прогалини, та запропонувати відповідні рішення».

Найкращі варіанти були висунуті експертами Програми USAID РАДА. Перш за все фахівці запропонували народним обранцям детальний аналіз щодо можливих змін до Закону України «Про комітети Верховної Ради України» та тих, що стосуються пленарних засідань. Парламентарі також дістали роз’яснення: які кроки не можна реалізувати без порушення Конституції та які є варіанти вирішення цієї проблеми.  

Щодо технічного боку питання – тут ситуація була дещо простішою. Завдяки підтримці Програми USAID РАДА у Парламенті вже була впроваджена єдина система електронного документообігу. Вона містила три ключові елементи: «Електронне засідання комітетів», «Електронний порядок денний пленарного засідання» та «Електронний законопроєкт».

Паралельно депутати оперативно вносили зміни до Закону «Про комітети Верховної Ради України». Наші експерти надали аналіз технічних можливостей для налагодження віддаленої роботи: які системи відеоконференцзв’язку існують, які з них потенційно можуть бути використані для організації засідань комітетів ВРУ.

Ознайомившись із технічним аналізом, Апарат ВРУ звернувся до Програми USAID РАДА із проханням організувати навчання з використання запропонованих онлайн-платформ і рішень. Так було створено серію онлайн-семінарів, на основі яких додатково розробили низку відеоуроків. Крім того, Програма USAID РАДА закупила річні ліцензії Zoom для всіх комітетів ВРУ та структурних підрозділів Апарату ВРУ.

Говорячи про результати такої швидкої та злагодженої співпраці Верховної Ради України та спеціалістів Програми USAID РАДА, Олексій Сидоренко зазначає: «За час карантину депутати змогли провести близько 300 засідань комітетів у режимі відеоконференцій. При цьому розглядали такі потужні питання як, скажімо, «правки Коломойського». 

Пан Олексій також вважає, що завдяки вжитим заходам вдалося значно підвищити рівень публічності, прозорості та підзвітності комітетів ВРУ. Адже понад 95% засідань комітетів відбулися з прямою онлайн-трансляцією. Тож кожен українець міг почути й побачити все, що відбувається в реальному часі на Youtube-каналах чи Facebook-сторінках секретаріатів парламентських комітетів. 

Але ключове, на думку пана Сидоренка, – це те, що всі вищезгадані зусилля дали змогу Апарату ВРУ оперативно готувати законопроєкти для розгляду на позачергових засіданнях ВРУ, які відбувалися під час карантину. Як результат – Верховній Раді від початку карантину до червня 2020 року вдалося ухвалити 37 законів, 12 з-поміж яких стосувалися безпосередньо боротьби з пандемією Covid-19.

Будь-яка криза – це не тільки проблеми. Це й можливості для створення чогось нового. Безперечно, віддалена робота та онлайн-комунікації мають певні виклики – питання кібербезпеки, наявності інтернет-покриття, користування мережею людьми старшого віку, навички онлайн-комунікації. І хоча вирішення цих проблем наразі неабияк гостро постає перед парламентами й урядами всіх країн світу, адаптація до нових особливостей робочого процесу є питанням часу.