“Спочатку у Хмельницький ми перевезли “мозок організації” – фінансового, проєктного, комунікаційного менеджерів. Це люди, від яких залежали надходження гуманітарної допомоги, організація заходів психологічного та юридичного характеру”, – розповідає Gazeta.ua Ярослав Бойко.
“Метою програми “Стійкість” є підтримка громадських організацій та медіа під час війни. 15 НУО (неурядових організацій. – Gazeta.ua) отримали гранти для релокації, облаштування на новому місці, реалізації проєктів, пов’язаних з адаптацією та інтеграцією ВПО, зокрема переміщених ГО. Також було створено низку корисних онлайн-курсів на платформі Зрозуміло, проведено воркшопи для громад, що приймають вимушено переміщених осіб.
До речі, на кожному воркшопі для громад, які проводили у Львівській, Iвано-Франківській та Полтавській областях, поставало питання фінансування. Гроші є, але потрібні воля й мотивація їх брати та використовувати”, – пояснює Віра Недзведська.
Команда “Клубу рибалок” налагодила комунікацію з місцевою владою. Нині спільно проводять заходи, пишуть програми. Увійшли в ініціативну групу зі створення ради ВПО.
“Надаємо кризові та юридичні консультації, проводимо психологічні тренінги. Для сімей переселенців влаштовуємо виїзні табори, щоб згуртувати людей. До прикладу, проводили заходи в комунальному рекреаційному центрі “Берег надії”. Спільно з Хмельницькою військовою радою організовували екскурсії для ВПО. Також ми є членами Кластера захисту дітей. Постійно влаштовуємо для малечі майстер-класи, психологічні тренінги в ігровій формі. Також заходи для дітей організовує наша екологиня”, – говорить Ярослав Бойко.
“Мав досвід роботи з парою, яка хотіла налагодити стосунки. Нині багато запитань надходить щодо дітей. Батьки цікавляться, чи нормально, що в дитини та чи інша реакція на події. Вони чітко усвідомлюють потребу у психологічній допомозі як мінімум для дитини. У деяких ситуаціях виявляється, що малеча перебуває в нормальному психологічному процесі на цей час. А тривога присутня в самої матері. Тоді вже працюю безпосередньо з нею. Адже діти – як лакмусовий папірець: відображають ситуацію в сім’ї”, – пояснює Василь Купцов, психолог ГО “Клуб рибалок України – Юей Фішинг Клуб”.
На консультаціях психолог пропонує клієнтам загальні вправи зі стабілізації та врівноваження психоемоційного стану. Ще один напрямок – арттерапія.
Заходи, що їх влаштовує громадська організація, відвідують як місцеві жителі, так і переселенці. Вікових обмежень немає. Водночас нині основний напрямок роботи – це сім’ї з дітьми.
В акценті тут робота з переселенцями. По допомогу також звертаються місцеві жителі. Запити різні. Це й особистісні моменти – тривоги, панічні атаки, переживання втрати рідних чи майна. Також сімейне консультування. Можна виокремити запити внутрішньо переміщених осіб, пов’язані з переїздом.
До 24 лютого 2022 року основними напрямками роботи ГО “Клуб рибалок України – Юей Фішинг Клуб” були молодіжна політика, соціальні питання міста Краматорськ і області, гендерно чутливі питання, екологія та захист водних біоресурсів.
Із першого дня повномасштабного вторгнення громадська організація організувала алгоритм евакуації людей з усіх громад. У співпраці з керівниками департаментів, громадськими діячами, волонтерами вдалося евакуювати понад 380 тис. людей ще до вибуху на Краматорському вокзалі (8 квітня 2022 року. – Gazeta.ua). За день у безпечні місця потягами перевозили від 2,5 до 18 тис. громадян. Також організували евакуацію місцевих жителів автобусами.
Матеріал підготовлено в межах спецпроєкту “Післявоєнна реконструкція” за підтримки програми “Стійкість”, яку впроваджує Фонд Східна Європа в межах консорціуму громадських організацій на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу.
Думки та твердження, висловлені в матеріалі, необов’язково збігаються з поглядами організацій – партнерок консорціуму та Європейського Союзу.