У 2023 році тривала акселераційна програма конкурсу Act to Support, що був виконаний Фондом Східна Європа в межах проєкту «Фенікс» за підтримки Європейського Союзу.
Команди 20 громадських організацій упродовж кількох місяців акселераційної програми працювали з менторами та профільними експертами, слухали лекції, аналізували ринок, вивчали успішні рішення, доопрацьовували власні концепції, готувалися до презентацій своїх проєктів. Менторами та партнерами акселераційної програми стала агенція інновацій Center42.
Під час демодня і пітчингу проєктів журі обрало 10 організацій-переможниць. Кожна отримала фінансування до 20 000 євро на реалізацію кожного civic tech-інструменту. Вони доопрацювали проєкти чатботів, сайтів і платформ, які допоможуть громадам, ВПО та іншим постраждалим від війни.
Тож тепер розповідаємо про 10 розроблених / доопрацьованих рішень від наших переможців.
БО «БФ “Балбек Бюро”» з онлайн-конструктором RE:Ukraine Villages
У межах проєкту команда додала до онлайн-конструктора RE:Ukraine Villages дві нові області: Дніпропетровську та Одеську. RE:Ukraine Villages – це онлайн-конструктор, який спрощує відбудову сільських домівок із повагою до локального контексту. Додання двох нових областей дозволяє зберегти культурну спадщину, сформований органічний образ українських сіл та не дає стерти його типовою забудовою за майбутньої відбудови. Тепер в онлайн-конструкторі, який на основі даних етнологічного дослідження регіонів дозволяє генерувати архітектурні проєкти для відбудови приватних домівок зі збереженням культурної самобутності, можна створити проєкт відбудови домівки також і в Дніпропетровській та Одеській областях. Потенційна цільова аудиторія конструктора за двома вказаними областями – 144 тис. українців.
Онлайн-конструктор доступний за посиланням https://villages.reukraine.org/
БО «БФ «”Український Айті Хаб”» розробив вебсайт «Чатові онлайн»
У межах реалізації проєкту команда у партнерстві з Департаментом кіберполіції Національної поліції України розробила вебсайт «Чатові онлайн», який є інструментом для здобуття актуальних знань із кібер- і медіаграмотності та забезпечення взаємодії з базою суспільно неприйнятних ресурсів з метою їх блокування шляхом подання масових скарг для очищення українського сегменту соцмереж від російського впливу. До початку роботи над проєктом команді разом із волонтерами вдалося заблокувати 24 425 пропагандистських ресурсів із загальною аудиторією більше 23,2 млн осіб.
Долучитися до боротьби з російською пропагандою та дізнатися більше про кібергігієну можна за посиланням https://chatovi.online/
ГО «Аутістік Піпл Френдлі» та мобільний застосунок для дітей із РАС
Команда ГО створила легкий та інтуїтивно зрозумілий мобільний застосунок на Android та IOS, що сприяє усуненню бар’єрів у спілкуванні дітей із РАС із навколишнім світом. Застосунок із картками PECS допомагає вирішувати елементарні побутові завдання, сприяє покращенню комунікативних навичок дітей із РАС. Важливою особливістю застосунку є можливість кастомізувати картки під потреби користувачів. Наразі застосунком користуються вже більше 2 000 осіб, цільова аудиторія застосунку в Україні – більше 75 000 дітей.
Застосунок доступний для скачування на Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apf.app&hl=uk та на IOS: https://apps.apple.com/ua/app/apf-aac/id6503189799
ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України» та інструмент DonorUA for Teams
Метою команди було залучення нових людей до добровільного, безоплатного і регулярного донорства за допомогою гейміфікованого інструменту створення та розвитку спільнот донорів крові – ДонорUA for Teams. Для цього команда доопрацювала наявну платформу, додавши до неї рейтингову систему та Impact Score зареєстрованих команд, візуалізацію цілей команд, а також можливість оформлення різного типу підписок. Особливістю проєкту є також створення чатботу на основі ChatGPT, який допомагає дізнатися, де можна здати кров у тому чи іншому населеному пункті та як краще до цього підготуватися. За підсумками реалізації проєкту до платформи доєдналися 49 команд і було проведено 1 553 донацій.
Приєднатися до інструменту для корпоративного донорства крові можна за посиланням https://app.donor.ua/dashboard
ГО «Генерація матерів Лада» з чатботом про емоції для мам
Команда ГО розширила та вдосконалила свій чатбот, який допомагає мамам здобути знання про природу та особливості важких емоцій у себе та дітей, дізнатися про інструменти, що дають змогу зрозуміти, що з ними відбувається і яким чином впоратися зі своїми тяжкими емоціями або своїх дітей і повернутися в ресурсний стан, навчившись екологічно проживати ці емоції. У оновленому чатботі стали доступними ще 16 емоцій мам та 9 емоцій для дітей, а також відеопояснення, як працювати з цими емоціями. Окрім цього, чатбот пропонує скористатися «Путівником щоденних вправ» для пропрацювання важких емоцій або ж всеукраїнською базою контактів психологічних проєктів, центрів та служб, що надають психологічну підтримку та допомогу. Вже більше 3 000 мам із маленькими дітьми скористалися допомогою чатботу для розуміння емоцій.
Скористатися чатботом можете і ви за посиланням https://t.me/lada_maternity_emotions_bot
ГО «Країна Цифрових Ініціатив» із цифровими планами евакуації
Метою проєкту була розробка та впровадження MVP-сервісу для цифровізації планів евакуації із населених пунктів та ефективного навчання населення дій під час настання надзвичайних ситуацій. У межах проєкту пілотною громадою стала Острозька МТГ. Команда розробила екосистему продуктів «Вартовий», до якої належать Authority App: інструмент для адміністрації МТГ, Citizen App: інструмент для жителів громади, а також чатбот для використання жителями громади під час евакуації. В межах Острозької МТГ також було проведене навчання з користування системою для адміністрації та використання системи під час евакуації.
Ознайомитися з частиною проєкту для жителів громади можна за посиланням https://vartovy.com/
ГО «Свідома Бучанська громада» і медичний застосунок Sympto.me
Основна мета проєкту полягала в тому, щоб покращити доступність і якість медичної та психологічної допомоги для мешканців Бучанської громади. Для цього був створений застосунок Sympto.me, який полегшує роботу лікарів, дозволяючи швидко й зручно збирати інформацію про стан здоров’я пацієнтів. У застосунку використовується віртуальний аватар лікарки, яка ставить запитання щодо самопочуття та надає рекомендації. Лікар отримує зібрану інформацію ще до візиту пацієнта, що значно полегшує процес встановлення діагнозу.
Зараз у застосунку доступний розділ із педіатрії, а версія для дорослих пацієнтів буде доступна згодом. Програма також допомагає проводити профілактику ментального здоров’я. Щоб користувачі могли скористатися цим застосунком, необхідно, щоб медичний заклад громади був підключений до нього.
У межах проєкту команда розробила та провела кодування алгоритмів (сценаріїв) взаємодії з користувачами додатку в напрямку фізичного здоров’я (опитування пацієнтів для збору анамнезу) загальною кількістю понад 300 варіантів. А також записала аудіоконтент (озвучка відеоконтенту з аватаром українською мовою) тривалістю 8,5 годин. Загальна кількість користувачів додатку за підсумками реалізації проєкту становить 3 726 осіб.
Ознайомитися з можливостями застосунку для пацієнтів та адміністрації медичних закладів можна за посиланням https://sympto.me/
ГО «Фундація.101» та сервіс пошуку житла для ВПО «Прихисток»
«Прихисток» – це сервіс пошуку безкоштовного житла для ВПО. В межах реалізації проєкту команда модернізувала вебсайт шляхом покращення способів пошуку житла; створення кабінетів користувача та адміністратора ресурсу; запровадження сервісу «підписки» на нові помешкання; створення внутрішнього чату на ресурсі з метою підвищення рівня безпеки, а також додала меню доступності для підвищення інклюзивності вебсайту. Від початку року сайт відвідали понад 120 000 осіб, а інформаційна кампанія проєкту охопила майже 300 000 осіб, які шукають прихистку або готові його запропонувати.
Скористатися сервісом із пошуку житла або запропонувати житло для ВПО можна за посиланням https://prykhystok.gov.ua/
ГО «Центр досліджень фіскальної політики» та інструмент щодо видатків відновлення України
Команда проєкту розробила систему відображення інформації про видатки, спрямовані на відновлення України, зокрема – з урахуванням коштів міжнародних партнерів. Для цього проаналізували та створили три бази даних: щодо рішення Уряду про видатки на відновлення, за період 2022–2023 року; про проведені закупівлі за кошти державного бюджету на відновлення, за період 2022–2023 року; про видатки на відновлення, за період 2022–2023 років.
Уже зараз за допомогою сервісу можна дізнатися, на що було витрачено 12,9 млрд грн із державного бюджету протягом 2022–2023 років.
Ознайомитися з видатками на відновлення можна за посиланням https://fiscalcenter.org/liquidationfund
ГО «ЮрШтаб» та сервіс безкоштовних юридичних консультацій
У межах реалізації проєкту команда працювала над підсиленням наявних технічних рішень, таких як чатботи у Telegram (https://t.me/ua_law_help_bot) та Viber (https://cutt.ly/d9W0CQ1), вебверсією для користувачів та юристів з метою надання безкоштовної юридичної допомоги українцям завдяки цілісній екосистемі соціально корисних технічних рішень. У межах реалізації проєкту було надано 1 437 безкоштовних юридичних консультацій.
Тепер отримати безкоштовну юридичну допомогу можна також через сайт https://yurshtab.com/