Подiлитись
19/04/2024
Біжить вода, навіть коли війна

Працювати навіть в умовах оточення російськими військами, давати людям воду під щоденними обстрілами. Це – не перебільшення, а те, з чим стикаються працівники сумського міськводоканалу.

Початок повномасштабної війни з росією став справжнім шоком для підприємства, каже директор КП «Міськводоканал» Сумської міської ради Анатолій Сагач. Підготуватися до таких подій практично неможливо, особливо коли ти не повʼязаний із військовою галуззю, каже він.

Бути готовими до всього

«Від початку великої війни місто було в оточенні півтора місяця. Не було їжі, не було нічого, а найскладнішим у роботі було те, що запас матеріалів на підприємстві швидко закінчувався. Бо обстріли, бойові дії, які тривали у місті, призводили до пошкоджень мереж, насосного обладнання, свердловинних насосів, що піднімають воду, каналізаційних насосів.

Ми стикнулися з величезною проблемою, бо доставити насосне обладнання чи іншу аварійну допомогу не могли через оточення. Завдяки бізнесу, який ділився тим, що було на складах, усім, хто хоч трохи допомагав, змогли викрутитися», – згадує пан Анатолій.

На фото: Анатолій Сагач, директор КП «Міськводоканал» Сумської міської ради

Потім від Сум відбили російську орду, виникли перші зелені коридори. Але тут зʼявилися нові проблеми. Місто залишила майже половина мешканців. Проте послуги водопостачання та водовідведення комунальні служби надавали безперебійно та цілодобово.

Напередодні зими 2022–2023 року на підприємстві розуміли: будуть штатні аварійні ситуації, тож треба бути готовими, намагалися готуватися і до позаштатних, що виникають внаслідок ворожих обстрілів. Анатолій Сагач запевняє: всі пошкодження усували так швидко, як це можливо, щоб громада завжди була забезпечена необхідними послугами від водоканалу.

А от до зими 2023–2024 підготовка була ще ретельнішою. Наприклад, поповнили аварійні запаси, матеріали, обладнання. Зараз люди на підприємстві почувалися спокійніше, ніж торік.

«Усі працівники розуміють, що поки в місті залишатимуться споживачі, наше підприємство надаватиме їм послуги», – каже пан Анатолій.

Він додає, що настрій погіршують обстріли, що відбуваються в області щодня. Уже, на жаль, дізналися, що таке Іскандер-М, Іскандер-К, шахеди, також є інформація про диверсійні групи російських окупантів. І підкреслює:

«Ми уповаємо на Бога та наші Збройні сили, щоб ситуація не погіршилася, а ми весь час напоготові».

Оптимізму додає те, що водоканал активно працює з донорськими організаціями та колегами з інших країн. Значну підтримку надали у профільній організації – «Укрводоканалекологія», запасами зі складів допомагали колеги з інших українських підприємств. Також після початку великої війни сумʼяни отримували допомогу від польського водоканалу, працювали з ЮНІСЕФ, Червоним Хрестом, а також фондами Швейцарії, Німеччини, Франції.

У пошуках підтримки

Зі свіжих прикладів продуктивної взаємодії – співпраця з Фондом Східна Європа. Знайшли умови подання на конкурс, подали заявку – й виграли відбір на грант з енергоефективності. Звісно, у водоканалі зраділи перемозі.

«Коли людина добре виконала свою роботу й отримує позитивний зворотний звʼязок у вигляді підтвердження нашої заявки, це покращує настрій! Я дуже вдячний професіоналам, які у нас працюють і зробили все чітко та правильно, так, як того вимагали конкурсні умови. Тож це певною мірою визнання їхньої роботи», – пояснює пан Анатолій.

Галузь їхньої роботи важка, потреби мають великі, ще й невідомо з якими проблемами, зумовленими війною, доведеться стикнутися.

Для подання заявки на грант необхідно визначитися з тим, чого саме потребує підприємство. За словами керівника сумського водоканалу, у підприємства три складових, на яких завжди тримають акцент: люди, екологія, енергонезалежність.

Оскільки проєкт, у якому брали участь, спрямований на енергоефективність, то звернулися до третього пункту. І зробили запит на переоснащення насосного обладнання та модернізацію зовнішнього освітлення обʼєктів КП. Про те, як це працює та чому потрібно, пан Анатолій з ентузіазмом готовий розповідати годинами.

«Після обстрілів вийшов із ладу свердловинний насос, тому його потрібно було якнайскоріше оновити. А за підтримки Фонду Східна Європа вдалося отримати сучасний, який може працювати цілодобово, ще й використовує суттєво менше електрики. Свердловини в нас глибоководні – це 500-700 метрів, тому хочеться, щоб стояло класне насосне обладнання, яке дасть можливість проводити тільки якісь регламентні роботи протягом наступних 7-10 років.

Фекальний насос дуже старий. Нам допомогли його замінити разом із шафами керування, засувками, зворотним клапаном, щоб уже все було в комплексі, й ми розуміли, що найближчі 8-10 років не будемо звертати увагу на цю ділянку.

Каналізація – це важливий напрям нашої роботи. Адже, врешті-решт, водичку люди можуть купити в магазині, але до вбиральні ходять удома чи на роботі. Тому необхідна стабільна робота. Плюс – це нове обладнання також енергоощадливе.

 

Стосовно освітлення, то обʼєктів у нас багато, і це великі площі території. Якщо взяти тільки очисні споруди, то це 50 га землі. Їх потрібно освітлювати, щоб люди, які працюють цілодобово, не боялися ходити територією. Тому заміна освітлення нам дає величезну економію, – розповідає керівник водоканалу. – За підрахунками, за рік тільки на електриці підприємство зможе заощадити 328 МВт, а якщо рахувати на 7-10 років, то це вже будуть мільйони кВт».

Чого хоче громада, та як їй це дати

Коли йдеться про звʼязок із громадою, Анатолій Сагач запевняє, що водоканал регулярно публікує інформацію про свою роботу; і про те, що споживачі її отримують, свідчать перегляди та охоплення цих повідомлень.

«Та загалом чого хоче громада? Зранку прокинутися, піти в ванну, повернути змішувач – а звідти тече вода, зайти в інше приміщення, натиснути клавішу – і там побіжить вода. Її не цікавлять технологічні процеси, і це нормально. Для них головне – щоб наша робота була якісною і вчасною, і допомога Фонду Східна Європа дала нам цю стабільність», – пояснює він.

Сумський водоканал має й подальші амбітні плани. Хочуть встановлювати сонячні панелі для посилення енергонезалежності, впроваджувати нові технології в очищенні стоків, реконструювати очисні споруди та насосні станції тощо. Навіть в умовах повномасштабної війни підприємство не зупиняється у вдосконаленні й хоче працювати все краще.

Довідка

КП «Міськводоканал» Сумської міської ради отримало підтримку в межах проєкту «Power Up!», який втілює Фонд Східна Європа. Його мета – підсилення енергоефективності на 10 підприємствах у Сумській, Харківській і Чернігівській областях та адміністративних будівлях столиці. Згідно з розрахунками, в результаті впровадження проєкту сукупна економія енергії досягне показника не менш як 300 МВт на рік.

Проєкт «Power Up!» отримав підтримку в межах програми «Просування енергоефективності та імплементації європейської Директиви з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Федеративної Республіки Німеччина та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).