Понад 57 тисяч українців отримали кошти від держави у межах програми єВідновлення на ремонт житла або придбання нового замість зруйнованого внаслідок бойових дій. Загальна сума виплачених коштів перевищила понад 11 мільярдів гривень
Результати та подальші плани розвитку програми обговорили 11 травня в Ірпені на заході, приуроченому першій річниці впровадження єВідновлення. Подію організували Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерство цифрової трансформації за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах / TAPAS». Партнер проєкту – Фонд Східна Європа.
Програма єВідновлення запрацювала у травні 2023 року з послуги отримання грошової допомоги на ремонт до 200 тисяч гривень. Сьогодні також можна отримати кошти на відновлення осель до 500 тисяч гривень, а також сертифікат на придбання нового помешкання у випадку, якщо житло неможливо відновити.
«Програма єВідновлення постійно розвивається та вдосконалюється завдяки спільній роботі Міністерства відновлення та Мінцифри, місцевого самоврядування та за підтримки наших партнерів. Адже нам важливо створити такі умови в країні, щоб якомога більше українців змогли повернутись до нормального життя», – зазначив Олександр Кубраков, колишній Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Завдяки єВідновленню 54,5 тисяч громадян отримали виплати для відбудови пошкодженого житла на загальну суму понад 5,8 млрд грн, а 2,8 тисяч придбали нові домівки за житлові сертифікати, отримані як компенсацію за знищене житло. Найбільше заяв на допомогу надійшло з Харківської, Київської, Донецької, Миколаївської, Херсонської та Чернігівської областей.
Ключовим успіхом програми є те, що послуги надають повністю в онлайн-форматі через застосунок Дія. Це дає змогу охопити широкі верстви населення та забезпечити прозорість, швидкість та ефективність процесів.
«єВідновлення – один із найскладніших сервісів в історії цифрової держави. Подібних послуг немає в жодної з країн, тож наш досвід повністю унікальний. Сервіс неабияк простий для користувача, але водночас на беку відбуваються десятки процесів – підтягуються дані з Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна, перевіряються дані в інших реєстрах, здійснюється робота комісій на місцях тощо. Нам вдалося запустити зручний та доступний сервіс для українців, який завдяки цифровим інструментам забезпечує максимальну прозорість процесів та мінімізує будь-які корупційні ризики», – зазначив у своєму виступі Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
єВідновлення – це важливий складник відбудови України, який демонструє, як цифровізація може суттєво стимулювати цей процес. Завдяки використанню цифрових інструментів і технологій Україна успішно налагодила та оптимізувала численні заходи з відновлення, сприяючи соціально-економічному розвитку та стійкості під час війни.
«Сполучені Штати є сталим партнером України на кожному кроці розвитку єВідновлення, одного з десятків цифрових рішень, які ми підтримуємо в екосистемі Дія від моменту її запуску 2019 року. Наше спільне зобов’язання полягає не лише у відновленні вашої інфраструктури та економіки, а й у тому, щоб робити це у спосіб, який є прозорим, підзвітним, орієнтованим на громадян та інноваційним. Це те, що дозволить Україні не просто виграти війну, а й побудувати майбутнє, яке українці уявляють для себе: майбутнє, яке змінюється на краще, для наступного покоління, для вашої подальшої інтеграції в європейську та трансатлантичну сім’ю націй»ʼ, – зазначила амбасадорка США Бріджит Брінк.
Крім відновлення житла, програма сприяє розвитку місцевих громад, які постраждали від бойових дій, та підтримує локальні бізнеси. Оскільки отримані в межах єВідновлення кошти можна використовувати лише у будівельних магазинах та у підрядників, зареєстрованих через портал Дія. Дві третіх з-поміж них – це фізичні-особи підприємці, які створюють робочі місця та сплачують податки у своїх громадах.
Посол Великої Британії в Україні Мартін Гарріс сказав: «єВідновлення – це перша цифрова державна схема компенсації, запроваджена у розпал війни. Вона допомагає забезпечити ефективний та прозорий розподіл коштів для українців, чиє житло було пошкоджене чи зруйноване внаслідок російського вторгнення. Тепер вони можуть відбудувати свої домівки за лічені місяці, допомагаючи цим відновленню власних громад. Велика Британія рада підтримати цю важливу та інноваційну ініціативу».
«Для нас важливе питання залучення громадськості до всіх процесів, які пов’язані з відновленням та відбудовою країни. В нормативних документах із програми єВідновлення це підкреслюється, а також зафіксовано, що ⅓ комісій мають бути представники громадськості. Говорячи про це, ми маємо на увазі, що представники громадськості зменшують ймовірність корупції. Ми зацікавлені в тому, аби й надалі розширюваи можливостей залучення громадськості до всіх процесів», – зазначив Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа.
Зважаючи на важливість підтримки населення з боку держави під час війни, український Уряд планує подальший розвиток єВідновлення. Учасники заходу також обговорили посилення ролі громадянського контролю у процесах відбудови та підвищення прозорості.