Завантажити матеріали:
Дослідження «Антикорупційний та економічний потенціал е-послуг» (українською)
Дослідження «Антикорупційний та економічний потенціал е-послуг» демонструє, як впровадження електронних сервісів впливає на економіку, скорочення корупційних ризиків, а також спрощення процесу отримання послуг для громадян і бізнесу.
Головною метою було – кількісно оцінити ефект від переходу державних послуг в онлайн-формат, зокрема:
У межах підготовки дослідження оцінені 67 е-послуг у 15 напрямах, таких як реєстрація бізнесу, отримання пенсії, будівництво, ліцензування та соціальні виплати тощо. Використана методика Standard Cost Model (SCM) для оцінки економічного ефекту та проведені опитування користувачів щодо антикорупційного ефекту.
Зокрема, фахівці, які працювали над звітом, провели аналіз витрат громадян та підприємців при отриманні послуг в офлайн- та онлайн-форматах і розглянули три основні категорії витрат:
У межах звіту був розрахований розмір середніх витрат на хабарі для обох форматів отримання адміністративної послуги (за умови отримання повідомлення від респондентів про виникнення корупційної ситуації). Для оцінки врахована ймовірність виникнення корупційної ситуації, яка розраховується як частка користувачів серед опитаних респондентів, які повідомили про вимогу надати хабар.
За таких умов дослідження свідчить, що потенційний економічний ефект від запровадження електронних адміністративних послуг в Україні становить понад 7,5 млрд грн за 2020 рік. В абсолютному вимірі економія часу оцінюється у понад 12,4 тис. людино-років на рік.
Ці та інші показники, наведені у повному тексті дослідження «Антикорупційний та економічний потенціал е-послуг», підтверджують, що цифровізація є важливим фактором антикорупційної боротьби та економічного зростання. Дослідження висвітлює значні переваги е-послуг для суспільства, скорочення бюрократичних процедур і зниження корупційних ризиків. Подальший розвиток цієї сфери є критично важливим для підвищення ефективності державного управління в Україні.
Звіт був підготовлений Офісом ефективного регулювання (BRDO) за підтримки програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» EGAP, що фінансується Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва та реалізується Фондом Східна Європа.