Подiлитись
31/10/2023
Презентували дослідження громсектору

31 жовтня 2023 року у Києві презентували дослідження організацій громадянського суспільства (ОГС) в умовах війни. Його виконала на запит Фонду Східна Європа компанія 4Service у межах проєкту «Фенікс», що фінансується Європейським Союзом.

За мету ставили оцінити потреби та проблеми ОГС, а також їхню роль та місце у процесі відбудови країни. Дослідження базується на комбінованому підході, який спирається на кількісні та якісні методи. Загалом опитали 621 представника громадських та благодійних організацій України. Польовий етап припав на липень 2023 року.

Результати висвітлюють передовсім зміни в роботі, проблеми та потреби організацій, проєктну діяльність, організаційну спроможність – на другому році повномасштабної війни.

«ЄС підтримує Україну, зокрема й активне громадянське суспільство, через різні механізми допомоги та співпраці. Розуміння, чим займаються зараз українські ГО, з якими труднощами та проблемами зіштовхуються на другий рік повномасштабного вторгнення – вкрай важливе для програм підтримки та реагування на поточну ситуацію», – зазначає Джулія Якобі, керівниця Програми підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні.

Згідно з результатами, більшість опитаних – 70% респондентів та 91% громадських організацій – не переїжджали через вторгнення. При цьому 79% організацій не змінили свою діяльність через війну, 19% вказали, що адаптувались до нових умов, серед іншого – через зміну напряму діяльності.

Очікувано, що серед опитаних організацій, які переїхали, найбільша частка припадає на північні та східні регіони: 35% та 24% відповідно. Переміщені організації зі Сходу України частіше за інших опитаних змінювали напрям своєї діяльності.

 

«Згідно з результатами дослідження, більшість опитаних організацій не змінили своєї діяльності, але впевнений, у них додалося роботи у нових напрямах. У ТОП сфер, які вказали ОГС як основні напрями роботи зараз – це гуманітарні проєкти, волонтерство, при цьому й культурні та освітні проєкти. Ми у Фонді тримаємо фокус уваги на своїх стратегічних цілях із розвитку е-врядування, підтримки громадського сектору, проте додали й великий обсяг нових програм у напрямі цивільної безпеки та гуманітарної сфери. Як активні представники українського громадянського суспільства маємо робити все можливе для підтримки України зараз і у майбутньому», – сказав Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа.

Якщо дивитися на розподіл відповідей за географією організацій, у східному регіоні вищий показник активності з гуманітарної допомоги (54%) порівняно з іншими регіонами. У західному регіоні помітний акцент на соціальних послугах (36%) та волонтерстві (37%).

Щодо проєктної роботи, 25% організацій вказали, що не реалізували жодного проєкту від початку повномасштабного вторгнення. 52% організацій мають до 20 проєктів. Ще частина організацій має більше 20 проєктів. 20% відмовились відповідати.

При цьому після 24 лютого 2022 лише 17% організацій отримали міжнародну допомогу. 83% вказали, що не мали такого фінансування. Статистично значущі відмінності у відповідях на це запитання порівняно з усіма іншими опитаними були виявлені у тих респондентів, які переїхали: 29% організацій, які були релоковані, отримували гранти міжнародної технічної допомоги. А також частіше такі гранти отримували ті організації, які змінили напрям своєї діяльності – 36% проти 17% серед усіх опитаних.

Отримані грантові кошти переважно були спрямовані на підтримку вразливих груп населення, інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, підвищення соціальної згуртованості, організацію навчальних програм, підвищення обізнаності різних груп населення.

«Опитування продемонструвало, що лише близько п’ятої частини організацій отримали фінансування від міжнародних донорів. Також лише п’ята частина опитаних зазначила, що адаптувала свою діяльність від початку великої війни. Труднощі з фінансуванням, ключовими фахівцями, емоційне вигорання усе це серед проблем, які гостро стоять перед організаціями. Тож громадський сектор потребує подальшої підтримки, при цьому розвитку навичок фандрейзингу, ефективного управління організацією та реалізації проєктів», – коментує Анна Падалка, керівниця відділу соціологічних досліджень агенції 4Service.

Дослідники зазначають, що необхідно й надалі моніторити й продовжувати вивчати стан та зміни у потребах та проблемах ОГС.

Серед проблем, які зазначали найчастіше організації, – потреба у фінансуванні, зокрема, й адміністративних витрат, слабка матеріально-технічна база, емоційне вигорання, брак кадрових ресурсів та недостатня співпраця з місцевою владою.

При цьому, брак коштів найбільше відчувають організації, які були створені у 2022–2023 роках (74% порівняно з 63% серед усіх опитаних), а найменше – ті, хто працює від 2001 року. Натомість вищий показник емоційного вигорання зазначили представники організацій, які були створені від 2012 по 2021 роки. Також емоційне вигорання більш притаманне тим організаціям, які зараз є релокованими.

Більшість організацій мають значний дефіцит спеціалізованих професійних позицій. Так, 85% опитаних зазначили, що в їхній організації немає фандрейзера(-ки); 81% не мають спеціалістів із закупівель; 83% – фахівців із моніторингу і оцінювання; 70% організацій не мають спеціаліста(-ки) із комунікацій.

Також ОГС зазначали, які теми навчання є актуальними на сьогодні, у ТОП – написання проєктів, побудова відносин із громадськістю, бізнесом, владою, здобуття знань про управління організацією, вивчення мов, фандрейзинг.

Серед іншого, 90% опитаних зазначили, що планують долучитися до процесу відбудови країни чи своєї громади.

За додатковою інформацією звертайтеся за адресою [email protected]

———————————

Європейський Союз підтримує Україну під час неспровокованого і невиправданого повномасштабного російського вторгнення. Станом на сьогодні на підтримку оборони України через Європейський фонд миру було виділено 2 мільярди євро. Підтримка надається шляхом перепрофілювання поточних проєктів загальною сумою близько 140 мільйонів євро. Нещодавно було виділено понад 130 мільйонів євро як бюджетну підтримку. Цю нагальну допомогу буде розширено через залучення додаткових 330 мільйонів євро. Понад 30 000 тонн матеріальної допомоги було надано всіма державами-членами ЄС та іншими партнерами через Механізм цивільного захисту Європейського Союзу. 9,1 мільярдів євро було зібрано на міжнародному заході “Stand Up for Ukraine” на гуманітарну допомогу, підтримку біженців, внутрішньо переміщених осіб та відновлення. Ще 6,1 мільярда євро було зібрано на Міжнародній донорській конференції 5 травня 2022 року у Варшаві.

ЄС також надає Україні надзвичайну Макрофінансову допомогу розміром 1,2 мільярда євро.