За статистикою ЮНІСЕФ, половина жертв вибухонебезпечних предметів (ВНП) у світі – це діти. Міни можуть привертати увагу, викликати цікавість або ж навіть навмисно “ховатися” на дитячих майданчиках і в іграшках. Наш сьогоднішній ворог не цурається таких методів ведення війни. Тому знання дітей про ймовірні загрози та правила поводження з ними зараз є надзвичайно важливим питанням в Україні.
«Дивись під ноги!» – це настільна просвітницько-профілактична гра для дітей, перше видання якої було здійснене 2015 року. Ідея належала фахівцям Християнської асоціації молодих людей в Україні «YMCA Ukraine» та представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Уже 2022 року – під егідою МБО «Фонду Східна Європа», який виконує програму «Дивись під ноги!» коштом DanChurchAid – вийшло друком третє видання гри. Матеріал був доповнений, зважаючи на нові виклики великої війни.
Розумна і водночас цікава гра розрахована на дітей від 10 років і покликана в ігровому форматі розповісти про різні види мін, небезпеку, що вони містять, та навчити правильної поведінки при виявленні вибухонебезпечних приладів.
У «Дивись під ноги!» грають командою до 12 осіб. Якщо це великий клас, то можна розбитися на кілька команд. Кожен учасник отримує картку із запитанням про ВНП. Починаючи з першої картки, діти по черзі мають знаходити правильні рішення і формувати коло правильних відповідей. Тільки коли коло замкнеться, гра вважається пройденою. Якщо ж цього не станеться, то всій команді доведеться шукати помилку та спільно намагатися її виправити.
Спрямовувати та допомагати дітям у проходженні гри має ведучий, яким може бути вчитель, батьки або ж запрошений спеціаліст ДСНС. Важливо бути чуйним і уважним модератором та пояснювати дітям те, що могло залишитися для них незрозумілим. Адже від цих знань може залежати їхня безпека.
А щоб краще розібратися у правилах, форматі та процесі гри «Дивись під ноги!», ми записали окрему відеоінструкцію для майстрів разом зі спеціалістами ДСНС.
Навчання у форматі розваги та захопливої пригоди – можливе. Навіть коли інформація є складною та життєво важливою. Тож закликаємо дорослих активно проводити такі ігрові уроки у школах, гуртках і класах. Особливо на деокупованих територіях України, де мінна небезпека для дітей є підвищеною.
Ми надрукували 1000 примірників гри, які розподілені між «Класами безпеки» ДСНС України, організацією YMCA та навчальними закладами, що беруть участь в програмі Фонду «Безпечна школа».