Подiлитись
06/10/2023
Круглий стіл у Берліні

Наприкінці вересня представниці Фонду Східна Європа відвідали Німеччину, щоб взяти участь у круглому столі під назвою «Рух до членства в ЄС – реформи в Україні та ЄС як передумова глибшої інтеграції».

Організували захід наші друзі та партнери LibMod (Центр ліберальної сучасності) у співпраці з Bertelsmann Stiftung.

Візит до Берліну відбувся в межах програми «Україна в Європі: парламентський вимір». Менеджерка програм Фонду Ілона Хмельова та молодша координаторка програм Леся Лучковська долучилися до експертної дискусії щодо реального стану справ, складнощів і перспектив шляху України до Європейського Союзу.

«Європейська інтеграція України залежить від внутрішньої реформи ЄС, а також від успішності повоєнної відбудови. Ці речі очевидні для Європи. Але є ще один елемент, про який часто забувають. ЄС – це додаткова гарантія безпеки. Євроінтеграція асоціюється в українців зі стабільністю та миром. Тому цей процес і має відбуватися якомога швидше. Підтримка євроінтеграції в Україні безпрецедентна. Але і очікування від ЄС в українців високі. Ми маємо працювати спільно, щоб зберегти цю довіру», – зауважила Ілона Хмельова.

До розмови також були запрошені високопоставлені представники ЄС та Німеччини, експерти з провідних європейських аналітичних центрів. Протягом декількох годин учасники обговорювали реформи в Україні та їхню відповідність критеріям і стандартам ЄС, політику ЄС та його зусилля щодо розширення спроможності та реформування процедур вступу, євроінтеграцію України під час війни, а також стійкість та відбудову нашої держави.

Однією з центральних тем також була безпекова ситуація в Україні, яка перешкоджає реформуванню та економічній діяльності, зокрема – залученню іноземних інвесторів. Експерти також обговорили можливості поступової інтеграції України до Єдиного ринку до того, як стане можливим повноцінний вступ до ЄС.

«Набуття статусу кандидата є одночасно перспективою та викликом, що потребує значних зусиль, щоб уникнути “пастки кандидата”, що часто пов’язана з нестачею політичної волі з боку Брюсселя. У найближчій перспективі Україна працює над тим, щоб отримати позитивне рішення щодо відкриття переговорів про вступ України до ЄС у грудні цього року. Під яким варто розуміти початок нового етапу – гармонізації українського законодавства та інституційної системи з acquis communautaire. Якою складною та тривалою може бути ця процедура, залежить як від практичного виконання критеріїв Україною, так і від політичної волі всіх країн-членів до подальшого розширення ЄС», – відзначила Леся Лучковська.

Неабияк раді можливості брати участь у дискусіях такого рівня та відстоювати права України за кордоном. Надзвичайно важливо говорити про потужний потенціал і можливості нашої країни, а також про складнощі, з якими ми стикаємось. Особливо – під час агресивної війни росії.

Уже за рік LibMod та Bertelsmann Stiftung планують повторити подібний захід, щоб оцінити стан справ у 2024 році. Сподіваємось, що за цей рік Україна матиме ще більше підтримки та сміливих рішень від наших партнерів із Європейського Союзу.

Програма «Україна в Європі: парламентський вимір» реалізується Фондом Східна Європа спільно з Центром ліберальної сучасності (Берлін) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.