Фонд Східна Європа оголошує ще 14 переможців грантового конкурсу в межах програми «Спроможні та сильні» за фінансової підтримки Швейцарії.
Громадські організації отримали гранти для надання послуг людям, які постраждали від повномасштабного вторгнення, та родинам військових, для підтримки вразливих груп населення, для діяльності, спрямованої на протидію гендерному насильству, а також на підвищення економічної спроможності жінок.
Ці 14 громадських організацій отримали гранти за першим, другим і третім лотами.
Лот 1: Гранти від 400 000 до 500 000 гривень для ОГС, які мають попередній досвід у реалізації подібних проєктів та необхідний фаховий потенціал. У межах лоту-1 планується підтримати орієнтовно п’ять проєктів.
Лот 2: Гранти розміром від 1 000 000 до 1 500 000 гривень для ОГС, які мають попередній досвід у реалізації подібних проєктів та необхідний фаховий потенціал. У межах лоту-2 планується підтримати орієнтовно 10 проєктів.
Лот 3: Гранти розміром від 3 500 000 до 4 000 000 гривень для ОГС, які мають попередній досвід у реалізації подібних проєктів та необхідний фаховий потенціал. У межах лоту-3 планується підтримати орієнтовно 10 проєктів.
У межах конкурсу надійшло близько 500 заявок від організацій громадянського суспільства. З них двадцять чотири організації отримали гранти. Тож нижче – список наступних чотирнадцяти переможців та коротко про проєкти, які вони реалізують:
Проєкт спрямований на відновлення доступу до медичних послуг населення прифронтових, деокупованих територій та наближених до них громад. У межах проєкту планується забезпечення роботи чотирьох телемедичних центрів на базі місцевих ЦПМСД у деокупованих та наближених до них громадах для відновлення доступу населення до сімейної медицини і профільних спеціалістів через медичні консультації, виїзди профільних лікарів, залучення нових співробітників з місцевого населення до роботи телемедичних центрів та проведення для них навчальних сесій, закупівлю обладнання та меблі для чотирьох телемедичних центрів у громадах.
Проєкт сприяє соціальній інтеграції та адаптації ВПО, зокрема осіб з інвалідністю, які мешкають у громадах Вінницької області, шляхом сприяння розвитку соціальних механізмів взаємодії та взаємопідтримки, підтриманню життєстійкості, надання психосоціальної допомоги. А саме у межах проєкту забезпечать роботу ініціативних груп з-поміж активних переміщених жителів, які мають інвалідність чи є членами родин з інвалідністю для проведення у громадах заходів із психосоціальної підтримки та рекреаційних заходів для підтримки ВПО.
Проєкт спрямований на покращення соціального, психологічного та економічного становища сільського населення Хмельницької області, зокрема родин ВПО, військовослужбовців ЗСУ, жінок, які очолюють домогосподарства, жінок-волонтерок та інших, шляхом посилення та розвитку їхніх побутових, психологічних та соціоекономічних компетенцій і можливостей. У межах проєкту надаватимуть консультації для отримання та реалізації колективних звернень, а також для підготовки та реалізації соціотерапевтичних ініціатив, будуть проводити тренінги з написання звернень для отримання теплиць для юридичних осіб соціального спрямування, відберуть сформовані групи родин, на основі колективних звернень, для отримання садово-городнього інвентаря або теплиць, закуплять обладнання та матеріали, надаватимуть “насіннєві бокси” громадянам Хмельницької області, які належать до мультивразливих категорій із щонайменше 20 громад, організують Курси побутових занять для жінок із чотирьох громад Хмельниччини.
Проєкт спрямований на інтеграцію в суспільство молоді з інвалідністю та їхніх родин шляхом покращення психологічного та соціального добробуту. В межах проєкту планують стабілізувати психологічний стан батьків та опікунів, які виховують дітей і молодь з інвалідністю, та безпосередньо в дітей та молоді з ментальною та/або фізичною інвалідністю через проведення групових занять із психоедукації та індивідуальних психологічних консультацій для батьків / опікунів, здійснення соціального супроводу родин за потребою, організацію навчальних занять із базової грамотності та інших життєво необхідних навичок для дітей та молоді з ментальною та/або фізичною інвалідністю, індивідуальні сесії з молоддю, які мають порушення мовленнєвого апарату, психосоціальні й творчі активності для покращення соціальних навичок.
Проєкт спрямований на забезпечення правової підтримки особам, які були незаконно ув’язнені внаслідок збройної агресії РФ, у доступі до реалізації прав на державну допомогу та захист порушених прав щодо отримання такої допомоги. В межах проєкту будуть надавати юридичний супровід особам, що були незаконно ув’язнені, та членам їхніх родин, для отримання соціальної та правової допомоги від держави. Також забезпечать супровід кількох позовів до суду щодо захисту прав незаконно ув’язнених цивільних осіб (після їхнього звільнення) та членів їхніх родин і підготують публікації з роз’ясненнями найпоширеніших питань щодо незаконного ув’язнення.
Проєкт спрямований на підвищення соціальної інтеграції та реабілітації ЛГБТ+ спільноти шляхом надання комплексної підтримки. В межах проєкту планується відкриття та забезпечення доступного простору ХАБ для ЛГБТ+ спільноти у місті Херсон для проведення спільних заходів та надання ЛГБТ+ спільноті психологічної та юридичної підтримки. А також будуть організовувати тренінги на теми репродуктивного здоров’я, гендерно зумовленого насилля, фінансової грамотності та працевлаштування і проведуть 12 груп підтримки для спілкування у спільноті, зниження ізоляції та самотності серед ЛГБТ+ людей.
Проєкт спрямований на посилення економічної спроможності, соціальної інтеграції та психологічної адаптації ВПО та вразливих категорій населення. У межах проєкту організують курс «Швачка третього розряду» для ВПО та інших вразливих категорій, які хочуть здобути нову професію на базі «школи ательє», доукомплектують обладнанням «школи ательє», а також проведуть тренінги із соціальної адаптації, психосоціальні тренінги з елементами арттерапії та базовий тренінг із основ підприємництва і бізнес-планування.
Проєкт спрямований на соціальну реабілітацію ВПО і вразливих категорій місцевого населення, людей з інвалідністю, людей похилого віку, дітей шляхом надання психологічної підтримки. В межах проєкту облаштують інтерактивною підлогою сенсорну кімнату, заняття в якій стимулюватимуть соціальну інтеграцію та реабілітацію і допоможуть якісніше надавати психологічну підтримку. Також організують групові та індивідуальні заняття в сенсорній кімнаті.
Проєкт спрямований на забезпечення соціальної, економічної та психологічної підтримки жінок і членів їхніх родин, ВПО, осіб з інвалідністю шляхом надання правової допомоги, впровадження освітніх програм та створення умов для економічної незалежності. У межах проєкту планується проведення індивідуальних сесій з психологічної допомоги та групових психологічних сесій, спрямованих на відновлення емоційного балансу, підвищення обізнаності щодо способів самодопомоги, методів подолання стресу, управління емоціями. Також будуть організовувати заняття з атртерапії для покращення психологічного стану, танцювально-рухову терапію для подолання гіпо- та гіперактивності та покращення фізичного стану, групові семінари / тренінги з базових аспектів фінансової грамотності та воркшопи щодо покращення рівня власної впевненості у використанні фінансових знань, тренінги з основ підприємництва, цифрових фінансових інструментів, кібербезпеки. До того ж, індивідуальні заняття з логопедом-дефектологом з підтримки та розвитку дітей з особливими освітніми потребами. Створять та облаштують освітній простір «Міні-садочок» для дітей віком: 3,5 – 6 років. Закуплять обладнання, меблі та матеріали для облаштування простору.
Проєкт спрямований на покращення психоемоційного, фізичного стану та соціальної інтеграції 450 дружин загиблих захисників України шляхом проведення офлайн-заходів підтримки у 18 територіальних громадах України. У межах проєкту планується інформаційна кампанія щодо старту проєкту, перебіг та результати, виконання аналізу потреб зареєстрованих учасниць заходів на підставі анкет реєстрації, проведення офлайн-заходів у межах проєкту «Єднання» для дружин загиблих захисників у територіальних громадах України.
Проєкт спрямований на забезпечення можливості отримання послуг альтернативного тимчасового проживання для маломобільних груп населення, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також підвищення рівня обізнаності громадськості щодо виявлення та порядку дій у випадках домашнього насильства. У межах проєкту облаштують безпечний простір, адаптований для потреб маломобільних груп населення, розроблять комплексну навчальну Програму щодо розпізнавання ознак гендерно зумовленого насильства (ГЗН) та методів реагування серед різних груп населення, організують навчальні заходи у закладах міста Львова, розроблять концепцію інформаційної кампанії та поширять інформацію про проєкт і проблематику ГЗН, а також проведуть публічну подію з представлення результатів і напрацювань проєкту.
Проєкт спрямований на залучення мешканців двох громад Херсонської та Миколаївської областей до ухвалення рішень у громадах та формування громадянського активізму. В межах проєкту облаштують безпечні Центри громадської згуртованості у двох громадах: Великоолександрівській ОТГ (Херсонська область) і Новобузькій МТГ (Миколаївська область), проведуть ремонт, закуплять меблі та обладнання. На базі облаштованих Центрів організують підготовку громадських активістів, для яких проведуть цикл тренінгів із активізації громади. Організують конкурс громадських ініціатив, які запропоновані громадськими активістами, обговорять їх на громадських слуханнях та погодять із місцевою владою проєкти-переможці. Організують наповнення громадського простору заходами для мешканців громад: громадські слухання, публічні обговорення, творчі майстерні для дітей та молоді, безпекові курси (медицина / мінна безпека / безпечна поведінка), тренінги з резильєнтності (стійкості), воркшопи і майстер-класи, творчі зустрічі. Розповсюдять буклети «Петиція – це легко» та «Як впливати на життя громади? / Як бути почутим у громаді?». Організують підсумковий інформаційний захід для популяризації результатів проєкту.
Проєкт спрямований на підвищення соціальної та економічної реінтеграції безпритульних жінок і чоловіків у Києві шляхом надання комплексної екстреної допомоги безпритульними особам, а також з метою сприяння їхній соціальній та економічній реінтеграції. У межах проєкту облаштують екстрений притулок у Києві, нададуть психологічну підтримку, юридичну та соціальну допомогу. Організують групові та індивідуальні консультації з працевлаштування, а також тренінги з цифрових навичок. Роздадуть гігієнічні набори для того, щоб безпритульні могли скористатися ванною кімнатою для задоволення їхніх гігієнічних потреб. Набори гідності будуть надані жінкам і чоловікам, гендерно чутливі набори отримають жінки.
Проєкт спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів із тяжкими пораненнями, осіб з інвалідністю, дітей з вадами розвитку шляхом надання юридичних, психологічних та медичних консультацій, підвищення рівня обізнаності щодо мікробізнесу. У межах проєкту сприятимуть популяризації серед студентів, волонтерів та інших охочих – навичок для надання першої домедичної допомоги. Забезпечать підсилення диспетчерської служби та організацію безкоштовного транспортування тяжкопоранених пацієнтів у стабільному стані до медичних установ. Також організують індивідуальні консультації психолога та юриста, заняття з плавання для ветеранів, тренінги із мікропідприємництва на тему «Відкрий та вдосконалюй свій бізнес». Планується розробка та виготовлення бізнес-гри «Плануй, роби, покращуй» для проведення тренінгів, а також організація серії виїзних ретритів для ветеранів та їхніх сімей та проведення тренінгів із надання домедичної допомоги. Також створять сайт організації та закуплять обладнання.