Подiлитись
31/10/2023
10 грантів на енергонезалежність

Фонд Східна Європа оголошує переможців конкурсу грантів у межах проєкту «Power Up!». Ними стали десять підприємств, які постраждали внаслідок війни, із Сумської, Харківської та Чернігівської областей. Кожне з них отримає до одного мільйона гривень на закупівлю енергоефективного обладнання.

Знайомимо вас із переможцями та коротко розповідаємо про їхні проєкти.

  • ТОВ «Чернігівський хлібокомбінат №2» із проєктом «Придбання ротаційно-конвекційної печі Impex Rotor, електрична». Підприємство з Чернігова спеціалізується на виробництві хліба та хлібобулочних виробів, борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання. Завдяки отриманим коштам компанія планує закупити ротаційно-конвекційну електричну піч, а також 11 подових листів і два візка-стелажа.
  • КП «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради із проєктом «Відновлення пошкодженої теплової ізоляції котлоагрегату ст. №2 на об’єкті комунального енергогенеруючого підприємства “Чернігівська ТЕЦ”». Спеціалізація підприємства – комбіноване виробництво електричної та теплової енергії. На рік їхнє виробництво електричної енергії становить – 410,3 ГВт⋅год, а кількість відпущеної теплової енергії для споживачів – 393 206 Гкал. Усього «Теплокомуненерго» обслуговує 583 будинки, а це 67 702 людини. Завдяки гранту підприємство прагне відновити пошкоджену теплоізоляцію котлоагрегату ст. №2 на об’єкті «Чернігівська ТЕЦ».
  • КП «Ніжинське управління водопровідно-каналізаційного господарства» із проєктом «Підвищення енергоефективності ВНС Червона Гребля». Підприємство з Ніжина Чернігівської області забезпечує водопостачання та водовідведення з очисткою стоків на території міста. У межах свого проєкту компанія замінить насос із частотним перетворювачем на водозабірній насосній станції Ніжина.
  • ПрАТ «Куликівське молоко» із проєктом «Встановлення сонячної електростанції на 55 кВт⋅год для забезпечення роботи адміністративних та складських приміщень виробничого підприємства альтернативною електроенергією». ПрАТ із селища Куликівка, що на Чернігівщині, спеціалізується на виробництві молочної продукції: сухого знежиреного молока, вершків і масла з них; незбираного молока та цільномолочної продукції; виробництва напівтвердих і кисломолочних сирів. Підприємство реалізує свою продукцію через власну та місцеву дистрибуцію. У межах проєкту планується встановити сонячні панелі та супутні комплектувальні.
  • ТОВ «Краснокутський Агрошляхбуд» із проєктом «Покращення енергоефективності підприємства». Основний напрямок діяльності грантиста – виробництво розчинників для лакофарбових підприємств. ТОВ «Краснокутський Агрошляхбуд» працює у селі Сонцедарівка Харківської області. Завдяки фінансуванню будуть встановлені частотні перетворювачі на електродвигуни насосів, замінені апарати повітряного охолодження на теплообмінники, встановлене обладнання з утилізації тепла димових газів.
  • КП «Чугуївтепло» із проєктом «Купівля та монтаж енергозберігаючого обладнання – деаераційного устаткування та мережевого насосу для встановлення в котельні №12». В експлуатації підприємства – 14 котелень і дві ЦТП та 26,0417 км теплових мереж, які розташовані у Чугуєві Харківської області. Від початку повномасштабної війни було пошкоджено більшість з-поміж цих котельних та теплових мереж. Зараз компанія хоче придбати та встановити деаераційну установку ROх-700 в одній із котелень.
  • ТОВ «Промгідропривод» із проєктом «Сонячна електростанція для власного споживання». Підприємство забезпечує проєктування, виробництво та ремонт гідравлічного обладнання та його окремих вузлів. Можливості ТОВ дозволяють працювати з обладнанням різного рівня складності як українського, так і іноземного виробництва. На отримані кошти харківське підприємство придбає сонячну електростанцію та проведе повну модернізацію системи опалення та внутрішнього освітлення.
  • КП «Міськводоканал» Сумської міської ради із проєктом «Енергоефективне переоснащення насосного обладнання та модернізація зовнішнього освітлення об’єктів». Основна діяльність КП – забезпечення підприємств, установ, організацій та населення (256,1 тис. людей) Сум водопостачанням та водовідведенням. Фактичне водопостачання міста становить 46-51 тис. м3 на добу. Водовідведення здійснюється 19 насосними станціями з використанням самопливних і напірних каналізаційних мереж загальною протяжністю 338,592 км, з яких 196 км – зношені. Завдяки гранту підприємство встановить енергоефективні насосні агрегати та зовнішні світильники.
  • ТОВ Агрофірма «Северинівська» з проєктом «Сонячна електростанція під власне споживання». Підприємство з Сумської області займається вирощуванням широкого спектра сільськогосподарських культур, а також наданням послуг сільськогосподарською технікою та обладнанням з посіву, збирання, доробки та зберігання сільськогосподарських культур. У межах проєкту підприємство закупить та встановить сонячну електростанцію для власного споживання.
  • ТОВ «Ханзе Агрі Україна» з проєктом «Сонячна електростанція для забезпечення роботи теплових насосів». Підприємство працює у смт Степанівка Сумської області. Основний вид діяльності – гуртова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; допоміжна діяльність у рослинництві; післяврожайна діяльність; оброблення насіння для відтворення. За отримані кошти компанія придбає та встановить сонячну електростанцію на своєму підприємстві.

Завдяки енергоефективним заходам, впровадженим у межах десяти проєктів грантоотримувачів, прогнозовано вдасться заощадити понад 3500 МВт-год у рік.

Проєкт «Power Up!» впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки програми «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Урядів Німеччини та Швейцарії.