Подiлитись
18/01/2021
Створюємо соціальні шкільні підприємства

Фонд Східна Європа та німецька неурядова організація ChildFund Deutschland e.V. оголошують конкурс проєктів серед громадських організацій у Донецькій, Івано-Франківській та Житомирській областях, спрямованих на створення пілотних соціальних шкільних підприємств. 

Соціальне шкільне підприємництво – один серед найбільш успішних методів розвитку молодіжного підприємництва, соціальної відповідальності та підготовки до свідомого життя вже у школі. Така проєктна бізнес-модель «дорослих» форм підприємництва створюється самими учнями та за їхньої ініціативи, і працює за всіма правилами бізнесу, але у межах школи. Таким чином, діяльність сприяє розвитку школи як інноваційної інституції.

Наразі школи можуть обрати курс «Соціальне шкільне підприємництво» для учнів 8 (9, 10, 11) класів закладів загальної середньої освіти, схвалений до використання Міністерством освіти та науки України (МОН) (Лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 25.05.2020 № 22.1/12-Г-303). Для методичного забезпечення курсу розроблено Посібник для учнів 8 (9,10,11) класів, батьків та вчителів «Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап», який також дістав схвалення МОН (Лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 09.07.2020 № 22.1/12-Г-359).

Через інструмент соціального шкільного підприємництва учні навчаються ухвалювати самостійні рішення на всіх етапах діяльності їхньої «фірми» – від її реєстрації до організації виробничого процесу. Ролі в такій фірмі розподілені саме між учнями, які можуть бути керівниками, маркетологами, спеціалістами зі збуту тощо. Вчителям належить роль менторів, які можуть надавати поради та інтегрувати в освітній процес певні аспекти роботи такого підприємства. 

Соціальне шкільне підприємство може займатися виробництвом будь-яких товарів чи послуг, які не шкодять довкіллю та людям: приміром, шити одяг та аксесуари із вторинної сировини, вирощувати зелень, виробляти компост, розробляти дизайн та надавати рекламні послуги тощо. Дохід фірми може використовуватися на розвиток власного підприємства, на пізнавальні заходи для учнів, соціальні, екологічні чи гуманітарні цілі. Завдяки участі в роботі таких підприємств школярі навчаються застосовувати теоретичні знання на практиці та більш виважено підходять до кар’єрних рішень. Окрім того, вони розвивають підприємливість і соціальні та громадянські компетентності згідно реформи шкільництва «Нова українська школа» (НУШ) Міністерства освіти та науки, яка передбачає створення школи, де діти навчатимуться через діяльність, «у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті».

Конкурс триває у межах програми «Заснування соціальних шкільних підприємств у сільській місцевості та малих містах України для заохочення молоді до соціального підприємництва у Iвано-Франківській, Житомирській та Донецькій областях», що впроваджується Фондом Східна Європа спільно з німецькою неурядовою організацією ChildFund Deutschland e.V. за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Більше про програму: http://SSE.eef.org.ua/

До участі в конкурсі запрошуються недержавні неприбуткові організації у партнерстві з державними закладами шкільної освіти з малих міст (чисельністю населення до 60 тис. осіб) та сільської місцевості Вінницької, Донецької (підконтрольна частина), Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Луганської (підконтрольна частина), Львівської, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Чернівецької областей.

Очікується, що проєкти матимуть на меті: підвищення конкурентоспроможності української молоді на ринку праці шляхом розвитку навичок соціального підприємництва учнів та інтеграції соціальної моделі шкільного підприємства у місцеву систему освіти. 

Впровадження концепції соціального шкільного підприємства передбачає виконання таких завдань:

 1. Включення навчальної програми «Соціальне шкільне підприємництво» у шкільний розклад як курс за вибором.
 2. Створення функціональної моделі соціального шкільного підприємства.
 3. Надання інформаційної підтримки СШП, обмін досвідом та взаємодія з представниками соціальних шкільних підприємств в інших школах України.

У межах цього конкурсу буде підтримано 10 проєктів. Реалізація проєктів-переможців конкурсу розпочнеться від квітня 2021. 

За результатами конкурсу кожна з відібраних організацій на підставі підписаного договору отримає грант для організації та підтримки одного або кількох соціальних шкільних підприємств при державних школах із пілотних областей. 

Максимальна сума гранту на проєкти в громадах із чисельністю населення до 30 тисяч населення становить 75 000 грн, а у громадах із чисельністю населення 30-60 тисяч – 100 000 грн.

Очікується, що школи, які беруть участь у конкурсі, оберуть курс «Соціальне шкільне підприємництво» як частину варіативної складової навчальної програми та використовуватимуть у роботі посібник для учнів 8 (9,10,11) класів, батьків та вчителів «Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап», який схвалено МОН до використання у загальноосвітніх навчальних закладах.

Проєкти-переможці отримають менторський супровід одного з 15 експертів програми із соціального шкільного підприємництва. 

Проєкти можуть передбачати (проте не обмежуватися нею) таку діяльність:

 • підготовчі заходи для інформування школярів, учителів та керівництва освітніх установ про цілі та форми соціального шкільного підприємства;
 • тренінги з основ підприємництва, проєктного менеджменту, соціального підприємництва для школярів; 
 • відбір зацікавлених учнів, які хотіли б узяти участь у розробленні моделі соціального шкільного підприємства, та створення команд;
 • заходи з командоутворення задля розроблення учнями ідеї для соціального шкільного підприємства;
 • майстер-класи з виробництва товарів чи надання послуг за визначеними напрямками роботи соціального шкільного підприємства;
 • організація повного циклу роботи соціального шкільного підприємства;
 • закупівля матеріалів (обладнання) чи програмного забезпечення для роботи шкільної фірми, проте це не може бути самоціллю проєкту;
 • інформаційні заходи;
 • за необхідності – організація онлайн-заходів.

Термін реалізації проєкту не має перевищувати чотири місяці, включаючи всю підготовчу роботу, і тривати має орієнтовно від 1 квітня 2021 до 31 липня 2021.

Критерії відбору проєктів:

 • Наявність у громадської організації досвіду співпраці із закладами середньої освіти.
 • Можливість залучити заклади середньої освіти до реалізації проєктів.
 • Досвід проведення заходів у сфері молодіжного та/або соціального підприємництва чи наявність експертів у цій сфері.
 • Чітка зацікавленість з боку школи, спільно з якою подається заявка, у розвитку соціального шкільного підприємства.
 • Збалансований бюджет.

Аплікаційна форма, логічна модель проєкту та бюджет (шаблони є за посиланням) мають супроводжуватися такими документами:

 1. Листами підтримки від закладів середньої освіти, на базі яких планується розвивати соціальне шкільне підприємство.
 2. Резюме ключових виконавців і тренерів.

Неповних заявок до розгляду не прийматимуть.

Останній термін подання заявок – 20 лютого 2021 року. Заявки мають бути надіслані на адресу електронної пошти: sse_project@eef.org.ua з позначкою у темі листа «Конкурс проєктів зі створення соціальних шкільних підприємств». 

Загальний бюджет проєктів у громадах до 30 тис. населення не має перевищувати 75 000 грн, а у громадах із чисельністю населення від 30 тис. до 60 тис. мешканців – 100 000 грн. Організатори зберігають за собою право підтримати заявки на меншу суму.

Розгляд проєктів здійснюватиметься незалежною радою експертів. Рішення про підтримку проєктів буде ухвалене до 15 березня 2021 р..

У межах цього конкурсу:

 • гранти не надаються комерційним організаціям, політичним партіям, релігійним громадам та фізичним особам;
 • рішення конкурсної комісії щодо переможців не підлягають перегляду;
 • надані матеріали не повертаються та не рецензуються. 

Учасники конкурсу будуть письмово повідомлені про результати.

У межах проєкту плануються візити з метою обміну досвідом між соціальними шкільними підприємствами – переможцями конкурсу. 

Детальніше про шкільне підприємництво можна дізнатися за посиланнями:

Запитання щодо цього оголошення можуть бути надіслані Ользі Шаваровій, менеджерці програм Фонду Східна Європа, електронною поштою на адресу: oshavarova@eef.org.ua.