Подiлитись
28/04/2023
«Буду мамою»

Від 24 лютого 2022 до кінця року в країні народилося 195 тисяч дітей. Ця цифра може бути більшою, адже велика кількість вагітних українок виїхали народжувати за кордон. Перш за все на це вплинула війна та пов’язані з нею економічна, психологічна невизначеність, невпевненість у майбутньому. Люди, які вирішують мати дітей, говорять про значні витрати ще на етапі планування та безпосередньо вагітності. А про обстеження, за які не доводиться платити, вагітні говорять як про неабияку вдачу, щасливий випадок. 

Супровід вагітності та пологи це пріоритетні послуги, які оплачує держава в межах Програми медичних гарантій. Тому і всі візити до жіночої консультації та обстеження мають бути надані жінкам безоплатно. Для того, щоб підвищити обізнаність про безоплатні медичні послуги під час вагітності та пологів, створений чат-бот «Буду мамою».

«Допомагати українцям лікуватися безоплатно – мета нашої громадської організації. Чат-бот «Буду мамою» це новий проєкт на основі відкритих даних. Електронний помічник, який підтримає вагітних жінок. Вони молоді, і часто спостереження вагітності є їхнім першим досвідом звернення до медичної системи. З «Буду мамою» це знайомство зорієнтує у можливостях безоплатної медичної допомоги ведення вагітності та пологів без міфів та стереотипів, знайде найкращий медичний заклад, розповість про медичну реформу, де пацієнтка та майбутні українці, їхні життя і здоров’я  на першому місці», говорить Наталія Гуран, голова ГО «Ліки Контроль».  

Чат-бот «Буду мамою» розроблений на основі відкритих даних. Він містить покроковий алгоритм, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах та неонатальні послуги.  Жінка вказує свій тиждень вагітності, отримує перелік необхідних їй обстежень і одразу знаходить лікарню, де ці послуги надають безоплатно (незалежно від прописки вагітної чи її фактичного місця проживання). Тобто два кліки – і купа заощадженого часу, сил і грошей. 

«Демографічна криза, яка може бути спричинена війною в Україні, є серйозною загрозою для майбутнього нашої країни. Тому зараз дуже важливо підтримувати майбутніх мам. Розроблення чат-боту «Буду мамою» дасть змогу українським жінкам дізнатися про безоплатний супровід вагітності та пологів. Цей бот створений на основі відкритих медичних даних НСЗУ та у співпраці з лікарями. Тож ми впевнені, що він стане незамінним помічником для кожної жінки, яка планує народити в Україні», – говорить Михайло Корнєєв, керівник експертної групи з відкритих даних Міністерства цифрової трансформації України.

Над створенням боту працювала група кваліфікованих розробників: представники громадських організацій та акушери-гінекологи. Тож окремі розділи присвячені розвінчанню міфів та упереджень, пов’язаних із вагітністю. Чат-бот також містить пам’ятки-документи, які допоможуть захистити право пацієнток на безоплатні медичні послуги. 

Проєкт реалізували ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів» за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS» і за сприяння Міністерства цифрової трансформації України. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа. 

Чат-бот доступний у популярних месенджерах: Telegram та Viber

Проєкт зі створення чат-бота «Буду мамою» переміг у конкурсі грантів Open Data Services Support. Над розробкою працювали ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів» у щільній співпраці з лікарями Київського міського пологового будинку № 1.

Проєкт створений за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS» і за сприяння Міністерства цифрової трансформації України. Партнер проєкту Фонд Східна Європа.