Двосторонній Меморандум щодо впровадження ІІІ фази Програми EGAP підписали сьогодні, 18 вересня, у Києві – в Посольстві Швейцарії в Україні.
Документ передбачає, що Швейцарія через Агенцію розвитку та співробітництва (SDC) виділить 58,7 млн швейцарських франків на наступні 4 роки (2024-2028 рр.) для швейцарсько-української програми «Електронне урядування задля підзвітності та участі» (Програма EGAP), яку впроваджує Фонд Східна Європа у співпраці з Мінцифрою та Фондом Innovabridge.
У заході взяли участь віцепрем’єр-міністр з розвитку інновацій, освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров та Посол Швейцарії в Україні Фелікс Бауманн.
Це вже третій етап такої підтримки. Програма EGAP за фінансування Швейцарії впроваджує електронні послуги, інструменти е-урядування та е-демократії від 2015 року. З того часу швейцарський уряд вже виділив понад 30 млн франків.
«За підтримки Швейцарії ми вже запустили десятки цифрових сервісів в Дії і реалізували революційні реформи. Спільно з партнерами ми рухаємося до спільних цілей і будуємо найзручнішу цифрову державу у світі. Новий етап співпраці – це можливість реалізувати ще більше реформ та впровадити важливі зміни в державі. Вдячний партнерам за спільне бачення та послідовну підтримку цифрової трансформації України», – зазначив Михайло Федоров.
Меморандум передбачає реалізацію реформ у сферах охорони здоров’я, соціальної політики, освіти, гуманітарного розмінування, житлово-комунальних послуг, державної статистики та державного управління. Наразі в межах Програми EGAP триває реалізація реформи Держстату, цифровізація медичних послуг, запуск освітньої екосистеми «Мрія». Нещодавно успішно запрацювала перша у світі послуга Шлюб онлайн в Дії та стали доступними в смартфоні свідоцтва про шлюб, народження дітей та інші актові записи. Подальша співпраця зі Швейцарією дозволить запустити ще більше нових сервісів та впровадити зміни, які спрощують і покращують життя українців.
«Такий високий рівень фінансової підтримки Швейцарії на реалізацію нашої спільної Програми EGAP є безпрецедентним. Це свідчить про високу оцінку досягнутих результатів та ефективність нашої багаторічної співпраці. Дійсно, завдяки цифровій трансформації громадяни України отримують публічні послуги швидко, прозоро і безпечно. Цифровізація стала важливим каталізатором реформ, які надзвичайно необхідні для відновлення, відбудови і сталого розвитку України», — Фелікс Бауманн, посол Швейцарії в Україні.
Крім того, Меморандум закладає передумови для підвищення стійкості громад та зменшення цифрового розриву між великими та малими населеними пунктами. Зокрема Швейцарія підтримуватиме місцеве самоврядування в дев’яти областях України – Чернігівській, Дніпропетровській, Херсонській, Хмельницькій, Луганській, Одеській, Сумській, Вінницькій, Волинській. Регіони отримають цифрові інструменти та знання, необхідні для покращення надання послуг.
«Уряд Швейцарії — один із перших, хто повірив у цифровий потенціал України та почав системно підтримувати нас на цьому шляху. У фокусі програми EGAP — не лише національні ініціативи, такі як Дія, послуги єМалятко, найшвидша у світі реєстрація ФОП та інші, але й цифровий розвиток регіонів — сприяння тому, щоб всі громадяни отримували доступ до зручних онлайн-послуг та інструментів електронної участі, незалежно від розміру своєї громади. І я вдячний Швейцарії за цю багаторічну співпрацю та підтримку», — Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа.
Також програма спрямована на підтримку українців, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення. Зокрема, ВПО, осіб з інвалідністю та жителів деокупованих територій. Передбачається відновлення цифрової інфраструктури та створення доступного та енергонезалежного середовища для надання публічних послуг.
Такий комплексний підхід є важливим для відновлення і розвитку громад, а також забезпечення інклюзивного цифрового доступу.
Нагадаємо, під час конференції з відновлення України (URC 2024) Швейцарія офіційно оголосила про спрямування 58,7 млн швейцарських франків на підтримку України в галузі цифровізації та електронного управління. Кошти реалізовуватимуться в межах ІІІ фази Програми EGAP у період з жовтня 2024 року до вересня 2028 року.