Подiлитись
09/03/2023
Очистити землю від ворогів та шкідників

Історія товариства розпочалася у 2014 році. На той момент один із засновників Ярослав Кічула вже мав досвід управління командою, що займалась профілактикою виникнення та поширення інфекційних хвороб. Завдяки здобутим за багато років знанням і напрацюванням професійна команда утворила нове підприємство — ТОВ «НПЦ ДЕЗПРОФМЕД».

Пан Ярослав став комерційним директором, а його дружина Людмила Кундельська обійняла посаду директора. Вже дев’ятий рік компанія здійснює дезінфекційні заходи та надає послуги з боротьби зі шкідниками на Київщині та в багатьох інших регіонах України. Серед контрагентів товариства — Верховна Рада, Кабінет Міністрів, силові структури, Чорнобильська АЕС, навчальні й медичні заклади, велика кількість операторів харчових продуктів.

«Ми ніколи не кричали, що ми кращі. Ми показували це своєю роботою. Інколи клієнти йшли від нас до інших організацій, а згодом повертались і залишались із нами на роки», — ділиться пан Кічула.

Товариство постійно розвивалось: впроваджувались європейські стандарти, покращувалась якість послуг, працівники регулярно підвищували свою кваліфікацію. У 2018 році з ініціативи Ярослава Кічули був створений спеціальний курс на кафедрі переробки сільськогосподарської продукції Інституту післядипломної освіти Національного університету харчових технологій (НУХТ).

«Ми хотіли організувати систему підготовки на державному рівні. Міністерство освіти і Міністерство охорони здоров’я пішли нам назустріч. Так, на базі НУХТ була відкрита курсова підготовка наших колег. Тут проводять навчання як адміністративного персоналу, так і виконавців — техніків. Я куратор цього курсу», — розповідає пан Ярослав.

За його словами, дезінфектори мають постійно здобувати нові знання, тому що сфера розвивається, з’являються нові технології та більш безпечні засоби. Після проходження навчання кожен має скласти обов’язковий іспит, щоб підтвердити свою компетенцію, і працювати далі за спеціальністю.

До повномасштабного вторгнення ТОВ «НПЦ ДЕЗПРОФМЕД» мало 15 працівників та обслуговувало понад 200 постійних контрагентів на рік. Також здійснювали одноразові замовлення.

«У нас така робота — має бути абонентське обслуговування клієнтів. Мінімум раз на місяць треба виїжджати на об’єкт, щоб знищити популяцію і повністю позбутися шкідника. Тільки тоді буде результат. Але є випадки, коли й одного візиту техніків достатньо», — розповідає директорка підприємства Людмила Кундельська.

Повномасштабне вторгнення росії

Рано-вранці 24 лютого 2022 року подружжя прокинулось від вибухів у своєму будинку в Ірпені. Війна застала їх зненацька. Зібравшись із силами і думками, Людмила та Ярослав поїхали до Києва, щоб забрати з офісу робочу документацію, ноутбук та дрібні прилади. О п’ятій ранку будівля, де розташовувався офіс, була зачинена, тож пану Ярославу довелося лізти крізь вікно. Ввечері того ж дня подружжя попрямувало на Захід країни.

«Ми встигли виїхати з області до підриву мостів. Над нами літали російські гвинтокрили. То був жах», — згадує Людмила.

Перший час родина провела у Львові. Маючи медичну освіту, пан Ярослав допомагав у місцевому госпіталі. Згодом поїхали до Тернополя. На той момент уже було відомо про жахіття, які вчинили російські окупанти на Київщині. 

«З нами по сусідству в Ірпені жили роми. Ми по телевізору побачили, що вся їхня родина загинула від мінометного обстрілу. І всі інші люди… Їх же не ховали, тіла лежали просто на вулицях. А це вже був квітень, тепло. Ми розуміли, що треба буде працювати», — розповідає Людмила.

Тоді на місцевому ринку в Тернополі пан Ярослав придбав аерозольний генератор холодного туману — спеціальний прилад для дезінфекції. Ще одну стару «пушку» чоловіку віддали колеги. Вона була поламана, тож пан Ярослав звернувся за допомогою до виробника, і той безкоштовно полагодив пристрій.

«Склад нашого підприємства з усім обладнанням і засобами дезінфекції був розташований на межі Ірпеня і Гостомеля. Якраз там, де точилися бої. В кінці березня 2022 року ми вже знали, що приміщення з усім робочим приладдям вщент зруйноване, — розповідає пан Ярослав. — За найменшими підрахунками, фірмі було заподіяно шкоди на 20 тисяч доларів».

Після деокупації Київської області підприємці звернулися до голови Держпродспоживслужби м. Києва, щоб організувати дезінфекцію вулиць Ірпеня та Бучі. Так, від 9 по 14 квітня 2022 року фахівцями «НПЦ ДЕЗПРОФМЕД» були виконані протиепідемічні заходи в місцях, звідки вилучали тіла людей, вбитих російськими окупантами. Одночасно була проведена дезінфекція води в копаних криницях.

«Ми все робили на волонтерських засадах. Не заради якогось піару, а тому що нам тут далі жити. Ми знали, наскільки це небезпечно. І, звісно, хотілося допомогти і зробити свій внесок у добробут громади», — ділиться пан Ярослав.

Потрапивши в Ірпінь, чоловік поїхав і до свого дому. Каже, що якби танкіст вистрелив трохи правіше, то у родини не залишилося б і будинку.

У пошуках підтримки

Поки робота фірми була вимушено призупинена, підприємці займались впровадженням міжнародних стандартів. У травні 2022 року ТОВ «НПЦ ДЕЗПРОФМЕД» стало першим в Україні підприємством у своїй сфері, яке отримало міжнародну сертифікацію.

Поступово з евакуації повертались працівники, і вже у червні 2022 року компанія відновила роботу. Та оскільки фінансові запаси були витрачені на нову техніку й дезінфекційні засоби, підприємство потребувало підтримки.

Про конкурс мікрогрантів від програми EU4Business Людмила дізналась в інстаграмі — побачила інформацію на сторінці блогера з Київщини. Після обговорення з командою вирішили зареєструватися у конкурсі.

«Ми не плекали великих надій. Не сподівались, що нам взагалі хтось колись допоможе. Бо ми звикли все робити власними руками й зусиллями», — каже підприємниця.

Про перемогу у грантовій програмі дізналися з електронного листа. Одразу написали новину в робочий чат і раділи всією командою.

За грантові кошти компанія придбала виробниче устаткування, якого на той момент неабияк бракувало: дезінфекційні прилади, чотири генератори гарячого й холодного туману, засоби дезінфекції. Це дозволило поновити договірні відносини з основними контрагентами, зберегти робочі місця та розпочати перемовини з новими клієнтами.

Дивитися тільки вперед

Зараз ТОВ «НПЦ ДЕЗПРОФМЕД» працює у звичному режимі у Києві. Кількість замовлень стабілізувалась та повернулась на довоєнні показники. Вже вдалося відновити більш ніж половину майна, що було втрачене через бойові дії.

Після участі у грантовій програмі Людмила та Ярослав стали активними учасниками проєкту «Дія.Бізнес». Часто відвідують бучанський Центр підтримки підприємців, слухають лекції та навчаються.

Подружжя зізнається, що найбільше мріють про врегулювання їхньої сфери діяльності на законодавчому рівні. Адже в роботі дезінфекторів дуже важливі компетенція, дотримання безпеки та відповідна документація — що в нашій країні поки чітко не врегульовано. Тож неабияк сподіваються на український шлях до ЄС, де діяльність таких підприємств суворо контролюється.

Один із планів на майбутнє — відновити власний склад. Поки фірма не має єдиного місця для зберігання робочого обладнання. Також незмінною залишається мета надавати якісні послуги та на вищому рівні задовольняти потреби контрагентів.

«Для нас дуже важливі люди. Навесні я думала виїхати з країни, а потім наші працівниці почали питати, коли вже можна виходити на роботу. І тоді я зрозуміла, що треба залишатися. Я не можу кинути людей. Ми — єдина команда, і ми потрібні одне одному», — резюмує пані Людмила.

Мікрогранти на підтримку українського підприємництва стали доступними у межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка співфінансується Європейським Союзом та Урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH cпільно з Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством економіки України, українським порталом державних послуг онлайн «Дія», українським національним проєктом із розвитку підприємництва та експорту «Дія.Бізнес» та українською державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту». Партнером-виконавцем ініціативи мікрогрантів є Міжнародна благодійна організація «Фонд Східна Європа».