Подiлитись
29/02/2024
Із Бахмутом у серці

ГО «Агенція розвитку Бахмутської громади» з’явилася у 2021 році. Від початку свого існування організація зосередилася на створенні сприятливого середовища у Бахмуті з усіх можливих точок зору: соціальної, екологічної й економічної.

А це означає сприятливі умови для провадження бізнесу, перехід на зелену енергетику та контроль над тим, щоб рішення влада ухвалювали прозоро. Агенція почала саме з останнього: реалізувала онлайн-трансляції засідань Бахмутської міської ради. Завдяки цьому бахмутяни могли слідкувати за ухваленням рішень місцевою владою.

У січні 2022 року ГО отримала фінансування для надважливого проєкту – створення школи підприємництва для бахмутської молоді. Але його реалізації завадив початок повномасштабного вторгнення. Перші місяці команда агенції допомагала місцевим жителям, а саме – роздавала гуманітарну допомогу. Та згодом у місті стало небезпечно залишатися.

«Були такі, хто залишався і допомагав мешканцям до останнього. Але загалом люди почали виїжджати. Наша організація також. Коли хтось їхав у інше місто – повідомляв решту команди. Гадаю, до осені 2022 виїхали усі», – каже Юлія Козаченко, координаторка проєктів ГО «Агенція розвитку Бахмутської громади».

Робота громадської організації ускладнювалася тим, що команда перебувала у різних куточках України. Але це не завадило їм зібратися й у грудні 2022 року почати писати й впроваджувати перші проєкти, щоб допомогти жителям Бахмута, які переїхали у Дніпро.

Дніпро – новий дім

За словами Юлії, у Дніпрі проживають близько восьми тисяч бахмутян. Це 10% населення міста. Також туди релокувався й увесь склад міської ради. Тому не дивно, що міська влада саме тут створила хаб для допомоги громаді під назвою «Із Бахмутом у серці».

«Це хаб, у якому проходять різноманітні заходи для підтримки громади. Туди може прийти кожен бахмутянин і долучитися до реалізації їхніх проєктів. Або просто отримати допомогу», – розповідає Юлія.

Перший час частина команди агенції волонтерила й допомагала у тих місцях і ситуаціях, де була потреба – у хабі зокрема. Одного разу на його базі була проведена двотижнева програма психологічної підтримки для внутрішньо переміщених осіб, де Юлія була тренеркою. Робота там і спілкування з людьми допомогли ще краще зрозуміти потреби бахмутян:

«Я іноді переглядаю фотографії із заходів. Можу подивитися на якусь людину. Особисто її не знаю, але розумію її потреби. Бо ми живемо в однакових умовах. І я знаю, що мені потрібно, чого мені не вистачає. У такому випадку легко вирішити, про що саме писати проєкт».


«Спільні дії – спроможні бахмутяни»
у межах програми «Разом ми – Шелтер» Фонду Східна Європа за фінансування Гуманітарного фонду для України став саме таким проєктом.

Він був спеціально створений для допомоги людям з інвалідністю та для малозабезпечених і багатодітних сімей. Працівники хабу «Із Бахмутом у серці» і представники Бахмутської міської ради у Дніпрі були лише раді сприяти його реалізації. Влада була налаштована допомагати, бо, як підкреслила Юлія, «ми всі – в однакових умовах».

«Із Бахмутською міською радою було дуже легко працювати. Вони постійно оновлюють списки людей, які приїжджають і виїжджають, кому потрібна допомога. Вони мали й перелік людей з інвалідністю та багатодітних сімей, для яких ми і шукали допомогу. У нас така ситуація, що ми знаємо, у якому стані перебуває кожен з бахмутян», – каже Юлія.

Як реалізовували спільні дії для спроможних бахмутян

Проєкт почали готувати влітку 2023 року. Юлії запропонували його написати і стати керівницею. Вона згадує, що усі трохи хвилювалися, чи вийде реалізувати задумане:

«На зідзвонах із Фондом були я, комунікаційниця та бухгалтер. Керівниця ГО постійно писала у чаті, питала, як справи, чи проходимо ми далі. Зрештою все вдалося».

Реалізація проєкту почалася у листопаді 2023 р.. Основна частина – видача бахмутянам комплектів для домашнього господарства – відбулася від 11 по 15 грудня.

У наборі були необхідні речі для побуту: каструля, пательня, ложки, виделки, чашки, ковдра, подушки, постільна білизна, рушники. «Агенція розвитку Бахмутської громади» розраховувала на видачу 150 наборів. Завдяки підрядникам, які запропонували найменшу ціну і безкоштовну доставку, вдалося роздати на 52 набори більше. Усього допомогу отримали 699 осіб, 231 з них – люди з інвалідністю.

«Протягом роздачі наборів ми отримали понад 170 позитивних відгуків. І щодо організації, і щодо вмісту комплектів. Бо буває таке, що видають набір, а він поганої якості. Зробити з ним щось неможливо. А тут навпаки – люди нам досі пишуть лише позитивне. Я працюю вчителькою, класною керівницею. В однієї з моїх учениць – мати з інвалідністю, то їй також дали набір. Вона згодом надсилала фотографію, що все отримали, вже щось готують, дякувала за це. Від таких історій мурахи біжать», – зізнається Юлія.

«Треба дивитися на сьогодення і будувати майбутнє»

Команда «Агенції розвитку Бахмутської Громади» активно працює над тим, щоб знайти проєкти на 2024 рік. Сфери інтересів – освіта, психологічна підтримка, непродовольча допомога, оскільки не всі ще почуваються фінансово стабільними. Втім, найголовніше питання, яке стоїть, як перед Юлею, так і перед усіма бахмутянами: що робити далі?

«Знаю, що значна частина людей хоче повернутися у Бахмут, відбудовувати його. Знаю іншу частину людей, які також хочуть повернутися, але розуміють, що на це піде не один десяток років. По-перше, немає куди повертатися. По-друге, необхідні гарантії безпеки і перемога. Але навіть якщо уявити, що Бахмут відбудували, то це все одно буде місце, яке назавжди просякнуте війною, горем і болем».

На думку Юлії, треба обирати: або осідати там, де вже бахмутяни є зараз, або рухатися кудись далі. Проте обидва варіанти – доволі складні.

«Буває, що ми із сім’єю сидимо, говоримо і розуміємо, що хочеться додому. Аж до сліз. Бо є відчуття, що усе не своє. Є такий момент, що у рідному місті ти знаєш, де і що можна купити. А у незнайомих містах треба спочатку знайти, з’ясувати, витратити час. Але це – життя, і з цим нічого не поробиш», – міркує вона.

Втім, зараз Юлія вважає, що життя не завершилося, і усе ще попереду:

«Якщо жити минулим, то нічого хорошого не буде. Треба дивитися на сьогодення і будувати майбутнє. Якщо вийде колись повернутися у Бахмут і відчути себе як колись удома – буде здорово. Якщо ні, то у нас є наше життя, рідні. І Бахмутська громада, яку можна зустріти по всій Україні»

 

Програма «Разом ми – Шелтер» реалізується Фондом Східна Європа за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України. Думки, викладені у цьому матеріалі, необов’язково відображають позицію Фонду Східна Європа та Гуманітарного фонду для України.