Подiлитись
27/09/2024
Конференція проєкту «Фенікс»

19–20 вересня у Києві відбулася фінальна конференція проєкту «Фенікс», який виконував Фонд Східна Європа за фінансової підтримки Європейського Союзу. Захід зібрав близько 100 учасників – представників громадських організацій, civic tech-активістів та експертів, які долучалися до реалізації проєкту. Протягом двох днів ми спільно обговорювали результати, виклики та напрацювання, які вдалося здобути протягом 26 місяців, коли тривав «Фенікс».

Проєкт є багатокомпонентним. Загалом 38 громадських організацій з 11 областей України безпосередньо отримали фінансування в межах проєкту та працювали над подоланням викликів, що постали через війну.

В межах Акселераційної програми та розроблення civic tech-рішень 10 ГО мали змогу розробляти та впроваджувати ініціативи, спрямовані на підтримку постраждалих громад, допомогу релокованому бізнесу та ВПО. «Фенікс» сприяв інституційному розвитку організацій, зокрема через Програму інституційної підтримки, де взяли участь 11 партнерських організацій. Ще 17 ГО отримали гранти на реалізацію проєктів – локального та загальнонаціонального масштабу – із підтримки ВПО, релокованого бізнесу, проведення досліджень, створення гарячих ліній тощо.

Також ми випустили велике дослідження потреб громадського сектору на другий рік повномасштабного вторгнення. Тут проаналізували проблеми, виклики та запити на навчання, які є у громадських організацій. Його результати допомогли актуалізувати роботу в межах проєкту.

Президент Фонду Східна Європа Віктор Лях підкреслив важливість підтримки громадського сектору:
«Фонд Східна Європа займається багатьма напрямами, але саме розвиток громадського сектору завжди був і є нашим пріоритетом. Активне та дієве громадянське суспільство – наша стратегічна ціль! Із великою підтримкою партнерів з Європейського Союзу ми реалізували проєкт “Фенікс”».

Також вдалося запустити три онлайн-курси на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло – «Успішний грантер», «SMM для ГО» та «Історія українського громадянського суспільства». Один із курсів під назвою Ukraine: History of civil society доступний для англомовної аудиторії на платформі Coursera.

Протягом першого дня заходу ми підбили підсумки проєкту в цілому та поділилися цікавими здобутками окремих компонентів. А ще знайомилися та шукали точки дотику.

«З погляду Європейського Союзу, українське громадянське суспільство продовжує відігравати важливу роль у стійкості, щоб Україна могла протистояти агресору та підтримувати соціальний мир і єдність у цей важкий період. В ЄС ми повністю усвідомлюємо, що ви є інструментом підтримки та зміцнення демократії в Україні. ЄС значно підтримує громадянське суспільство, і ми продовжуватимемо цю підтримку. Лише минулого року ми мали близько 85 поточних проєктів для громадянського суспільства з фінансуванням 125 мільйонів євро», – сказала Юлія Якобі, керівниця Програми підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні.

Фокус другого дня – навчання та тематичні сесії

Над темами фандрейзингу, комунікацій, лідерства з учасниками працювали Уляна Колодій, Валерія Татарчук та Галина Потопальська.

Однією з цікавих тем цього дня стало обговорення фандрейзингу. Валерія Татарчук, засновниця благодійного фонду «Твоя опора», підкреслила, що успішна фандрейзингова діяльність ґрунтується на довірі, репутації та стратегічному підході. Вона закликала до системної роботи та пошуку різних джерел фінансування для забезпечення тривалої стійкості громадських організацій.

Під час сесії із проєктного менеджменту йшлося про проєктне управління та неприбутковий сектор – як можна упроваджувати зміни в інтенсивних умовах роботи, та більше – чому ці зміни та проєктно орієнтований підхід зокрема є вкрай важливими. Наталя Слинько, Тетяна Мазур, Наталія Старинська ділилися з партнерами особливостями розбудови проєктного офісу (PMO) у Фонді Східна Європа та розповіли про наш шлях до нього упродовж шести років.

«Із багаторічного досвіду розвитку в межах нашої організації, я б не вимірювала інституційного розвитку категорією часу, я б це вимірювала категоріями ідей, які є в топменеджменту. Потрібно аналізувати прогалини, зони зростання та примножувати знання кращих практик», – зазначила Наталя Слинько, віцепрезидентка Фонду Східна Європа.

А ще цього дня представники Акселераційної програми, які розробляли сivic tech-рішення, ділилися відгуками про участь у цьому компоненті, розповідали на власному досвіді, як це – коли ГО розробляють технічні інструменти для вирішення тих чи інших проблем суспільства. Діана Стандратюк та Денис Губашов профасилітували захід та зібрали цінний зворотний зв’язок.

Конференція завершилася обміном враженнями.

Євгенія Захарченко, керівниця ГО «Наша рада», зазначила: «Коли я стала керівницею проєкту і організації, то зрозуміла, наскільки це важко і як багато чого я не знаю. Це про дорослішання, про відповідальність, про розуміння завдань і цілей. Я зустріла тут так багато людей – усі такі класні, усі розповіли стільки чудового. Коли починала реалізовувати проєкт, з’явились перші помилки, але мене підтримали на цьому шляху – дякую за це! Мій перший проєкт став не останнім».

Фонд Східна Європа дякує Європейському Союзу та усім партнерам, організаціям, які брали участь у проєкті. Попереду – нові співпраці та можливості для розвитку!