2 червня в Києві відбувся Форум «Громадський бюджет. Перезавантаження». Учасниками стали 65 представників громад України.
Громадський бюджет уперше з’явився в світі в бразильському місті Порту-Алегрі 34 роки тому. Інструмент було створено для боротьби з соціальною нерівністю. В Україну цей інструмент прийшов в 2015 році. Чернігів, Черкаси та Полтава стали пілотними містами, а згодом до них приєдналися й інші міста нашої країни. За ці роки ГБ набув великої полярності: деколи він викликав серед мешканців не менший ажіотаж, ніж президентські вибори!
Через початок великої війни реалізацію громадського бюджету було призупинено. Тому в 2022 році в громадах України провели лише 13 конкурсів. Для порівняння — роком раніше раніше їх було 134, включно з 12 конкурсами шкільного громадського бюджету (далі — ШГБ).
Нині громади адаптувалися до сучасних умов — уже 40 осередків готові продовжити впровадження інструменту на місцях.
У межах Форуму учасники презентували найкращі практики ГБ та ШГБ, а також обговорили головні виклики на шляху до їхнього рестарту.
«Наша місія – трансформувати Україну в державу, яка служить людям та їх захищає. Для цього ми створюємо інструменти для впливу громадян на рішення влади. Один із найпопулярніших — громадський бюджет на платформі e-DEM, створений в межах Програми EGAP. Форум дозволив не лише презентувати найцікавіші практики у різних регіонах України, а й обмінятися корисним досвідом, що допоможе крок за кроком відновлювати Україну», — каже Віктор Лях, Президент Фонду Східна Європа.
«Головна відмінність громадського бюджету від інших інструментів партисипації — у можливості побачити результат будь-якої ініціативи. Кілька років тому ми могли почути нарікання від мешканців: мовляв, поки ми платимо податки, влада бездіє. Розвиток ГБ дав можливість кожному поставити собі питання: “А що я зробив/ла для покращення своєї громади?”. Тепер кожен українець став відповідальним за благоустрій своєї домівки та може самостійно його контролювати», — зазначила Олександра Радченко, координаторка компоненту «Е-демократія» в Програмі EGAP.
Громадський бюджет змінює мислення та будує міцне громадянське суспільство. Невдовзі в українців знову з’явиться можливість долучитися до змінотворення! Слідкуйте за новинами!
Форум проведено в межах швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа.