Подiлитись
11/10/2020
Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап

Світ побачив посібник для учнів 8 (9, 10, 11) класів, батьків та освітян «Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап». Це – перше та універсальне видання в Україні, в якому зібрано та систематизовано теоретичну базу, основні поняття й терміни, а головне – запропоновано алгоритм створення соціальних шкільних фірм у загальноосвітніх навчальних закладах.

Авторський колектив посібника – команда досвідчених освітян – теоретиків і практиків, які максимально долучилися до запуску соціального шкільного підприємництва в Україні. Серед них – Сергій Дятленко, Віктор Конопкін, Олена Кучерук, Іван Савицький та Артем Корнецький (він також – науковий редактор посібника). 

Посібник створено на основі програми шкільного курсу за вибором «Соціальне шкільне підприємництво». Розрахований на опанування впродовж одного навчального року (35 чи 70 навчальних годин – раз чи двічі на тиждень), курс надає практичні інструменти для створення шкільних фірм в українських реаліях. 

І навчальний курс, і видання були схвалені для використання у загальноосвітніх навчальних закладах (листи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 25.05.2020 № 22.1/12-Г-303 та від 09.07.2020 № 22.1/12-Г-359 відповідно).

Що таке соціальне шкільне підприємництво? 

Соціальне шкільне підприємництво (СШП) – один із найефективніших методів формування у молоді соціальної відповідальності. Започаткувавши СШП, учні вчаться в ігровій формі та у проєктний спосіб брати у свої руки ініціативу, ухвалювати рішення, формувати команди, змінювати навколишнє середовище.

Школярі самостійно контролюють усі етапи роботи своїх «фірм»: від реєстрації – до організації виробництва, від просування – до збуту продукції. Так вони набувають «дорослого» досвіду. Завдання вчителів – забезпечити всі необхідні умови для відкриття та діяльності СШП, а за можливості – інтегрувати діяльність СШП в освітній процес.

Соціальні шкільні підприємства вже довели свою користь. Приміром, у Німеччині працюють понад 10 тисяч таких фірм, до яких залучено більш як 130 тисяч школярів. В Україні вже також з’являються перші СШП, зокрема, у Донецькій, Луганській, Житомирській та Львівській областях.

Розвивати соціальне шкільне підприємництво в Україні покликаний проєкт «Заснування соціальних шкільних підприємств у сільській місцевості та малих містах України для заохочення молоді до соціального підприємництва в Івано-Франківській, Житомирській і Донецькій областях», який реалізується Фондом Східна Європа та ChildFund Deutschland e.V. за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини. Детальніше про нього: http://sse.eef.org.ua/

Чим може бути корисний посібник? 

Посібник пояснює, що таке соціальне шкільне підприємництво, чим воно корисне для учнів, як розвиваються шкільні фірми на заході, чи є успішні приклади соціального шкільного підприємництва в Україні – та багато іншого. Учням та кураторам також стануть у пригоді численні практичні завдання, що містяться у виданні. 

«Посібник є максимально прикладним. Дозволяє крок за кроком подолати шлях від пошуку ідеї для шкільної фірми та формування команди – до реалізації цих задумів на практиці», – зазначає Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа. 

На думку Богдана Андрощука, керівника департаменту країн Східного партнерства, ChildFund Deutschland e.V., соціальне шкільне підприємництво дозволяє учням підготуватися до дорослого життя з його непередбачуваними викликами, а також – сформувати звичку постійного навчання та відкритості до інновацій – і гнучкої реакції на зміни.

«Серед країн Східного партнерства такий формат впровадження соціального шкільного підприємництва застосовується вперше. Переконаний, що український досвід стане зразком для наслідування для сусідніх держав», – вважає пан Андрощук.