Проект завершено!

Історія проекту

Проект “Сприяння соціальному підприємництву” в Україні спрямований на реалізацію міжнародної програми з навчання і обміну досвідом у цій сфері завдяки залученню місцевих громад та організацій у Великій Британії та їхніх потенційних партнерів в Україні. Проект має на меті створити системні передумови для розвитку сектору соціального підприємництва в регіонах України. Починаючи з 2010 року, проект реалізується в пілотних регіонах України зусиллями Британської Ради, Фонду Східна Європа, PricewaterhouseCoopers в Україні, Erste Bank в Україні, Міжнародного Фонду «Відродження» за сприяння Erste Stiftung та Українського фонду підтримки підприємництва. Проект дозволить налагодити партнерські стосунки між державним, приватним та громадським секторами, а також надасть платформу для співробітництва, обміну досвідом та навчання. Проект покликаний розповсюдити ідеї соціального підприємництва в українському суспільстві, а також надати соціальним підприємцям, що прагнуть розвивати власний бізнес, доступ до юридичної, фінансової та консультативної допомоги.
Партнери проекту визначають соціальне підприємство як “прибутковий бізнес, який має соціальні цілі, і прибутки якого спрямовуються головним чином на розвиток цього бізнесу або на громадські справи”.

2013 рік

У рамках спільної з ФСЄ ініціативи, ДТЕК інвестувала 1 млн. грн. з метою підвищити конкурентоспроможність територій присутності компанії через зміцнення їх економічного потенціалу та розвиток соціального підприємництва. Проект реалізовано в містах присутності ДТЕК: Бурштин (Івано-Франківська область), Добротвір (Львівська область), Ровеньки, Свердловськ (Луганська область), Добропілля та Зугрес (Донецька область). Партнери проекту впевнені, що така діяльність сприятиме розвитку малого бізнесу та збільшенню кількості робочих місць для вразливих категорій населення. Така унікальна комплексна модель, що поєднує елементи навчання, популяризацію, надання фінансування та створення інфраструктури для реалізації пріоритетних проектів соціально-економічного розвитку, зможе забезпечити результативність реалізації проекту та закладе фундамент для сталого розвитку місцевих громад територій присутності ДТЕК.

Що було зроблено:

– Були підготовлені 15 тренерів, які згодом проводили навчання для бажаючих створити соціальне підприємство, та надавалася інформаційно-методична підтримка при підготовці бізнес-планів;

– ФСЄ та партнери розробили спеціальний механізм фінансування для надання безпроцентних позик на створення або розширення роботи соціального підприємства.

– За результатами конкурсу 9 кращих бізнес-планів отримали фінансування з спеціально створеного Фонду позик, портфель якого складає приблизно 370 тисяч грн.

– Адмініструванням конкурсу бізнес-планів та іншими напрямками роботи з розвитку соціального підприємництва в рамках гранту (119,762.00 грн.) займалася Асоціація «Соціально-Економічні Стратегії та Партнерства» з Донецька.

– У 2013 вже створено 22 нових робочих місця, у 2014 році загальна кількість створених робочих місць в рамках вже підтриманих бізнес-планів має сягнути 35.

– Надано допомогу у створенні 3 Агентств місцевого розвитку (Ровеньки, Свердловськ (Луганська область), Добропілля (Донецька область), які визначатимуть найгостріші для пілотних міст проблеми, шукатимуть шляхи їх вирішення, залучатимуть інвестиції, а також допомагатимуть розвивати малий та середній бізнес. Цей компонент реалізований у співпраці із громадською організацією “Спільнота соціально відповідального бізнесу” (м. Львів).

Також у 2013 році:

– у рамках гранту (117 680 грн.) Молодіжному центру з проблем трансформації соціальної сфери «СОЦІУМ-ХХІ» створено всеукраїнський ресурсний центр, упорядковано базу даних соціальних підприємств, створено веб-портал www.socialbusiness.in.ua та проведено низку публічних заходів, зокрема І Національний форум соціальних підприємців.

– грант на суму 76,573 грн. отримала ГО «Народна допомога» зі Львова. Громадська організація у минулому створила Центр інтегральної опіки для жінок у складних життєвих обставинах та вже кілька років поспіль опікується своїми мешканками, надаючи їм не тільки тимчасове житло та всебічну підтримку, але й намагаючись повернути їх у суспільство. Фінансування цієї ініціативи громадська організація забезпечує і завдяки прибутку, отриманого від пекарні «Горіховий дім», соціального підприємства, створеного цією громадською організацією. Грантові кошти будуть спрямовані на придбання нового обладнання для пекарні, створення та устаткування нових робочих місць, а також на продовження роботи по інтеграції клієнток центру в суспільство. Також «Народна допомога» за кошти гранту буде проводити інформаційно-просвітницьку кампанію, поширюючи ідеї соціального підприємництва в регіоні.

2012- 2013 роки

проект «Сприяння розвитку соціального підприємництва в Україні» представлено на WordPress, Facebook та YouTube. Головна мета – поширити ідеї соціального підприємництва в українському суспільстві, створити он-лайн пратформи для спілкування, обміну досвідом та новинами соціальних підприємців, прихильників соціального бізнесу та причетних до цього явища людей і компаній. Крім цього, в рамках он-лайн конференцій соціальні підприємці, які прагнуть розвивати власний бізнес, матимуть змогу отримати бізнес, юридичні та фінансові консультації. На представлених платформах можна не лише знайти інформацію щодо соціального бізнесу, а я налагоджувати зв’язки із соціальними підприємцями, людьми, що користуються послугами чи продуктами соціальних підприємств, а також організаціями, які підтримують соціальний бізнес.

Партнери проекту визначають однією з головних перешкод розвитку соціального підприємництва в Україні недостатню інформованість та відсутність знань у цій сфері. Допомогти подолати інформаційний бар‘єр покликаний також створений за сприяння Erste Foundation промофільм про те, що таке соціальний бізнес, та як долучитися до цього руху.

Також у травні 2012 року партнери проекту організували прес-тур для українських журналістів з метою залучитися підтримкою ЗМІ для поширення ідей соціального підприємництва в українському суспільстві. Представники ЗМІ ознайомилися з тим, як працюють соціальні підприємства у Львові та у сусідній Румунії.

2012: інструменти фінансування та діяльність у рамках проекту

Завдяки ініціативі об‘єднаної компанії РУСАЛ та Фонду соціально-економічного розвитку м. Севастополя та інших партнерів, проект поширився на нові регіони – Севастополь та Миколаїв, де розпочалися інтенсивні тренінгові програми для тих, хто хоче стати соціальними підприємцями. Окрім цього, нові партнери також надаватимуть фінансування для підтримки кращих бізнес-планів соціальних підприємців.

У свою чергу, Фонд Східна Європа (за рахунок коштів Агентства США з міжнародного розвитку, Erste Foundation та Американської торгівельної палати), Міжнародний Фонд «Відродження» та Ерсте Банк продовжують фінансувати проекти, які надходять від соціальних підприємців з інших регіонів. Так, впродовж 2012 року Ерсте Банк та Фонд Східна Європа пропонували соціальним підприємствам фінансування у формі кредиту та гранту. Підприємці, основна мета діяльності яких спрямована на вирішення соціальних проблем, мали можливість отримати більш доступне фінансування на розвиток як комерційної, так і соціальної складової свого бізнесу.

Фонд Східна Європа надавав гранти соціальним підприємцям за рахунок коштів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Американської торгівельної палати.

У поточному році фінансування отримали:

Львівська міська громадська організація «Спільнота взаємодопомоги «Оселя» (57,915.00 грн.)
Організація працюватиме над розвитком власного соціального підприємства через соціальну підтримку та підвищення кваліфікації працівників соціального підприємства та поширення інформації про його функціонування.

Новоазовська районна громадська організація інвалідів «ЕкоСвіт» (99,244.00 грн.)
Мета проекту – створити максимально комфортні умови для соціальної реабілітації сімей з дітьми з обмеженими можливостями, які знаходяться на лікуванні у соціальному підприємстві МРЦ «Здоров’є», та популяризувати соціальне підприємництва як дієвий спосіб вирішення проблем вразливих категорій населення.

Громадська організація «Молодіжний центр з проблем трансформації соціальної сфери «СОЦІУМ-ХХІ» отримала грант у розмірі 117,680.00 грн.
Центр буде працювати для забезпечення умов для розвитку та популяризації соціального підприємництва в Україні. Зокрема, буде створено всеукраїнський ресурсний центр на базі Школи соціальної роботи Національного університету «Києво-Могилянська академія». Серед завдань центру в рамках підтриманого проекту: популяризація кращих практик соціального підприємництва шляхом створення бази даних соціальних підприємств України та профільного веб-порталу, а також сприяння обміну досвідом та поширенню кращих практик соціального підприємництва.

Спільне фінансування соціальних підприємців Фондом Східна Європа та Ерсте Банком є одним із напрямків розвитку проекту «Сприяння розвитку соціального підприємництва в Україні». В рамках проекту, покликаного поширити ідеї соціального підприємництва в українському суспільстві, організації-партнери пропонують тренінги для соціального бізнесу, надають бізнес, юридичні та фінансові консультації.

Партнерами проекту «Сприяння розвитку соціального підприємництва в Україні» є Британська Рада в Україні, Фонд Східна Європа, PricewaterhouseCoopers в Україні, Ерсте Банк та Міжнародний фонд «Відродження».

2010-2011

Пілотна фаза проекту стартувала у 2010 році. Було проведено дослідження потенціалу сектору соціального підприємництва в Україні, проведено навчання для тренерів та серію тренінгів та консультацій для соціальних підприємців соціальних підприємців.

У 2010 році Фонд Східна Європа надав гранти на створення двох центрів соціального підприємництва у Донецькій та Львівській областях. Центри надають методологічну та інформаційну підтримку зацікавленим у започаткуванні чи розвитку соціальних підприємств, а також проводять різні заходи, які покликані популяризувати розвиток соціального підприємництва у пілотних регіонах.

Наприкінці 2011 року з метою розширити мережу ресурсних центрів підтримки соціального підприємництва ФСЄ надав грант Громадській організації “Реміснича Палата Криму». Серед основних завдань організації – створення ресурсного центру, збір інформації про кримські громадські організації, які мають зацікавленість отримати інформацію про соціальне підприємництво, розробка інформаційно-методичних матеріалів для тих, хто зацікавлений у розвитку соціального підприємництва, проведення публічних заходів для популяризації ідеї, надання консультаційної підтримки потенційним та існуючим соціальним підприємцям (групові, персональні, по телефону, он-лайн) та інше.

У 2011 році партнерами проекту було проведено конкурс бізнес-планів, на який надійшло 20 заявок. У серпні 2011 року Ерсте Банк видав перший пільговий кредит на розвиток соціального підприємства медичному реабілітаційному центру «Здоров’є» м. Новоазовськ.

Проект здіюснюється в рамках програми Місцевий економічний розвиток

memory usage: 57.16mb real memory: 22.25mb