Більше двох сотень представників 79 об’єднаних територіальних громад з шести областей України, учасниці Програми місцевого системного розвитку впродовж двох днів отримали практичні знання, навички та консультації від кращих вітчизняних експертів у питаннях ефективного використанння земельних ресурсів, розробки інвестиційних проектів.

З вітальним словом виступив голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, зазначивши, що правильне бачення партнерства задля створення сталих та інклюзивних об’єднаних територіальних громад є запорукою майбутнього України. Також з вітальними словами звернулися Сюзан Косінскі Фрітц, директор Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі, та Патрік Рейдер, директор Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

Мабуть, найприємнішим моментом нашого заходу було вручення дипломів і сертифікатів молодим талантам. Юні режисери взяли участь в конкурсах відео «Найкраща ідея економічного розвитку громади» та «Чи знаєш ти свою громаду». Відеосюжети розповідали про те, як молоді люди бачать потенціал економічного розвитку своєї громади та її майбутнє. Ось один з сюжетів: https://youtu.be/tD6AJbe4fGE про Берестівську ОТГ Запорізької області. Результати креативної роботи представники об’єднаних територіальних громад України присилали нам всю весну. Організатори отримали значну кількість талановитого короткого метру, тому вибір став для них завданням нетривіальним. І ось цей момент настав! На нагородження приїхали з усіх куточків України майже два десятка переможців творчого змагання.

Заслужені нагороди вручала Наталія Слінько, Керівник Програми місцевого системного розвитку, програмний директор Фонду Східна Європа. Модеруючи дискусію, пані Наталя представила команди переможців, а також попросила їх розповісти про те, що мотивувало створити ці відео, які у них плани на майбутнє, і як вони бачать розвиток своєї громади. І тепер наші чемпіони, що були удостоєні за свій талант Сертифікатом, отримали можливість відвідати з екскурсією канал ICTV.

У другій половині дня пройшли насичені панельні дискусії щодо сталого розвитку громад з використанням геоінформаційних систем. Зокрема, експерт Проекту USAID «Агросільрозвиток» Сергій Кубах на прикладі схем 10 модельних громад Програми місцевого системного розвитку представив підхід проекту до застосування ГІС технологій для сталого розвитку громад.

Надзвичайно цікавою видалась післяобідня дискусійна панель “Фінансування багатоцільового та сталого розвитку громад: як сформувати бачення інвесторів», яку модерував президент Фонду Східна Європа Віктор Лях. Підбираючи спікерів панелі, ми хотіли надати слухачам найширший спектр можливостей для фінансування проектів ОТГ, а також розуміння, де вони можуть знайти доступ до інвестиційних ресурсів, які дозволять здійснити швидкий розвиток їх об’єднаних територіальних громад.

На першій секції виступали Баррі Рід, керівник Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), Аліса Хенсон, заступник керівника Проекту «Демократичне врядування у Східній Україні» (DG-East Activity Project), Олеся Залуська, заступниця керівника Програми USAID Competitive Economy Program (CEP), Віталіна Куциба, спеціаліст з агрофінансування Проекту USAID Кредитування сільськогосподарських виробників (САР), і Наталя Белюкіна, спеціаліст з соціально-економічного розвитку компоненту Децентралізації та місцевого самоврядування, UNDP Ukraine / ПРООН в Україні.

Під час другої сесії цієї панелі перед пристуніми виступили Юлія Рєзнік, заступниця начальника філії – Харківського обласного управління Ощадбанк з мікро-, малого та середнього бізнесу, Ольга Сметана, голова правління кредитної спілки «Харківська каса взаємодопомоги», та Алла Журавель, менеджер з розвитку бізнесу в Ресурсний центр ГУРТ: Портал суспільно активних громадян.

Ми також нагородили землевпорядників, які пройшли навчання в рамках тренінгових модулів нашого п’ятимісячного інтенсиву для ОТГ з питань ефективного використання земельних ресурсів, включаючи комплексні питання основ просторового планування, роботу з ГІС, збору інформації про ресурси громади та створення картографічної основи для потреб землеустрою. Цифри вражаючі. Наводимо тут кілька, щоб ви уявили масштаб того, що було зроблено: Комплексна навчальна програма для ОТГ – учасниць Програми Місцевого системного розвитку в рамках проекту охопила 79 ОТГ з 6 областей України. Загалом у 14 тренігах взяли участь 188 людей. Сертифікати про проходження навчання отримали 90 землевпорядників, які, як ми тепер впевнені, можуть правильно та фахово працювати з новими програмами, використовувати в своїй роботі сучасні технології, зокрема ГІС, що ефективніше планувати використання ресурсів об’єднаних територіальних громад.

Для чого проводилося навчання в рамках програми? Теми тренінгового інтенсиву мали на меті надати громадам-учасницям розуміння того, як комплексно вирішувати проблему ефективного обліку земель ОТГ, використовуючи сучасні технології, зокрема роботу з сервісами ГІС, як планувати подальший розвиток громади, зважаючи на її особливості, як розробляти економічні профілі громад, як формувати перспективне використання земель громади, визначати межі ОТГ. І ще дуже багато практичної інформації передавали ми громадам, адже серед тренерської команди – справжні фахівці у цій сфері.

Другий день Форуму розпочався з гри-змагання на тему сталого розвитку громади. Основною метою гри було залучення громадськості до вирішення питань економічного розвитку на місцях. Тобто ми намагалися змоделювати громадські обговорення, які стануть прозорим інструментом при вирішенні питань розподілу земель громади. Гра побудована у формі коротких та нескладних завдань-кейсів по основам процесу планування діяльності громади, проектуванню для подальшого залучення інвестицій та забезпечення участі громадян.

Гра складалася із трьох секцій та допомогла згуртувати учасників із різних громад для роботи над спільним проектом. На вибір учасникам пропонувалися готові бізнес-плани по сироварні, заморозці овочів та виробництву пелет на паливо.

У першій секції обговорювали законодавчі процедури, які необхідно враховувати в ході підготовки інвестиційних проектів. У другій секції учасники вже формували інвестиційні проекти громади – від ідеї до презентації інвестору. В Лабораторії #ГІС технологій, у третій секції, будували карти та планували використання земель для підготовки інвестиційних проектів.

У форматі гри представники громади мали змогу обговорити реальні виклики та знайти спільні рішення. У свою чергу модератор лабораторії ідей допоміг скомпонувати всі рекомендації та представити комплексну та покрокову дорожню карту сталого розвитку громади. По закінченні спільної роботи учасники гри презентували результати роботи колегам зі сцени.

Фонд Східна Європа

memory usage: 55.67mb real memory: 30.25mb