Досягнення амбітної цілі Європейського Зеленого Курсу – перетворення Європи на перший кліматично нейтральний континент до 2050 року – можливе лише за умови стратегічного залучення всіх держав континенту, серед яких найбільшою є Україна. Водночас реалізація завдань Європейського Зеленого Курсу можлива, лише якщо вони будуть поетапно втілюватися у всіх сферах економічного життя країни. Одна з таких важливих сфер – галузь текстилю та одягу.

Для обговорення цієї вкрай важливої теми ми і організували інклюзивний діалог «Текстиль та мода: стале майбутнє», у якому взяли участь народні депутати України, урядовці, представники інших державних органів, виробники, дизайнери. Разом з експертами та депутатами учасники заходу дискутували про стан галузі текстилю та одягу, її майбутнє в умовах глобальних екологічних трендів; шляхи «лагідного» переходу; просвітництво населення та свідоме споживання як зворотна сторона сталого розвитку; майбутнє циркулярної економіки в Україні і її вплив на галузь текстилю та одягу; а також про державну політику та регулювання. Крім того, ми представили аналітичне дослідження «Регулювання текстильної промисловості з точки зору циркулярної економіки в ЄС та Україні». У дослідженні надається огляд законодавства і регулювання ЄС та України, а також висвітлено кроки та заходи у форматі рекомендацій для держави щодо політики в сфері текстилю та одягу з урахуванням тенденцій циркулярної економіки у ЄС.

Із вітальними словами до учасників дискусії звернулися Олег Бондаренко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування; Ральф Фюкс, Директор Центру Ліберальної Сучасності; Леся Василенко, народна депутатка Україна, співголова МФО «Беззайве»; Ілона Хмельова, координаторка Проєкту «Україна в Європі: парламентський вимір», Фонд Східна Європа.

Олег Бондаренко, звертаючись до учасників заходу, закликав до свідомого споживання. Він розказав про актуальні ініціативи Верховної Ради України, спрямовані на покращення екологічної ситуації. Він також закликав до об’єднання представників влади, бізнесу і споживачів, зазначивши, що кожен має робити свою частину внеску у подолання проблеми, і всі повинні бути відповідальними громадянами. Леся Василенко розказала про взаємодію між експертним середовищем і парламентом та висловила сподівання, що дискусія дозволить не лише знайти вирішення для окремих проблем, але і сформувати перелік важливих питань для подальшої роботи. Ральф Фюкс відзначив, що циркулярна економіка змінює спосіб виробництва і споживання у кліматично нейтральному сенсі. Він також підкреслив, що потенціал України для сталого розвитку економіки, зокрема і відновлювальної енергетики, є величезним. Ілона Хмельова звернула увагу на те, що захід зібрав усіх стейкхолдерів – парламентарів, урядовців, дизайнерів, виробників, а отже було створено майданчик для ефективного діалогу. Вона також зазначила, що Фонд Східна Європа завжди підтримував і буде підтримувати всі ініціативи, спрямовані на «екологізацію» України.

Із заключним словом до учасників обговорення звернулася Марілуїзе Бек, директорка проєктів Центрально-Східної Європи Центру Ліберальної Сучасності, яка, серед іншого, розповіла про німецьку Партію зелених. Крім того, вона поділилася власними ідеями та порадами, спрямованими на більш відповідальне споживання. Вона також підкреслила важливість законодавчих змін, щоб виробники підлаштовуватися під нові умови. Вона зазначила, що мода – це чудово, але потрібно одночасно знайти спосіб не шкодити екології. Марілуїзе Бек також наголосила на важливості збереження європейських ринків відкритими для України.

Захід був організований в рамках Проєкту «Україна в Європі: Парламентський вимір», який реалізовує Центр Ліберальної Сучасності у партнерстві з Фондом Східна Європа та який фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини. Проєкт має на меті здійснити довгостроковий внесок у поглиблення німецько-українського парламентського діалогу та посилення спроможності Верховної Ради України у проведенні реформ задля європейської інтеграції. Співорганізатором обговорення було МФО «Беззайве».

memory usage: 57.09mb real memory: 48.25mb