Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві

Проект «Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві»
Проект (2015-2017рр) ставить за мету допомогти м. Самбір та м. Жовква модернізувати муніципальну інфраструктуру та надати комплексну експертно-інформаційну підтримку, щоб суттєво покращити енергоефективність міст і зменшити енергозалежність. Спільний проект Фонду Східна Європа, міських рад Жовкви та Самбора фінансується Європейським Союзом і є переможцем конкурсу проектних заявок Програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (CoM-DeP).
Загальний бюджет проекту становить 874 736 євро, з яких 699 788 євро надає Європейський Союз, 66 007 – Фонд Східна Європа, 108 940 євро будуть виділені з обласного бюджету та бюджетів міст Жовква та Самбір.

Що зроблено в рамках проекту:

У Жовкві:

  • Проведено енергоаудит,
  • Прокладено 800 м тепломережі, переобладнано котельню для споживання поновлюваних джерел енергії, по завершенню всіх робіт буде проведено верифікацію для оцінки ефективності.
  • Проведено навчання інженерного персоналу щодо підтримки модернізованої інфраструктури та представників органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії.
  • Розроблено бізнес-план для створення мережі постачальників біомаси для котельні у місті Жовква.

У Самборі:

  • модернізовано вуличне освітлення;
  • Проведено інформаційно-просвітницькі заходи для населення з питань важливості збереження енергії.
  • Також, за результатами міських конкурсів обрано школи, де на базі створених демонстраційних класів учні зможуть власноруч пересвідчитися у перевагах запровадження енергоефективних технологій, зокрема у школах Самбора та Жовкви встановлено демонстраційну систему відновлюваного джерела енергії – сонячного фотоелектричного модулю з вітрогенератором – та представлені інші матеріали та технології щодо енергозбрігаючих заходів, які можна застосувати на практиці.
  • Проект також матиме вплив на формування обласної політики: розробляється  програма енергозбереження для бюджетної сфери Львівської області. Згідно з Планами дій зі сталого енергетичного розвитку Жовкви та Самбора до 2020 року, об‘єкти, що профінансовані в рамках проекту, визначено пріоритетними для місцевих громад.

 

Технічні показники проекту:

Перший етап:
об′єднання двох мереж теплопостачання котелень по вул. Воїнів УПА та Львівська 94, а також часткова заміна трубопроводів теплотраси (800 м) на попередньоізольовані трубопроводи. Це дозволить оновити стан трубопроводів та зменшити тепловтрати в тепловій мережі. Встановлення двох твердопаливних котлів (з коефіцієнтом корисної дії 84%) потужністю 820 кВт (кілоВат) з механічною подачею сипучого палива (тріска (щепа), тирса). Таким чином, загальна потужність котельні на біомасі буде становити 2.46 МВт (МегаВат) з врахуванням встановленого на даний час одного котла на 820 кВт. На сьогодні, ця цифра (2.46 МВт) складає близько половини приєднаного навантаження котельні. В перспективі, за умови впровадження енергозберігаючих заходів в об′єктах споживання теплової енергії, біопаливні котли будуть забезпечувати тепловою енергією до ста відсотків споживачів котельні.
Економічний ефект: диверсифікація джерел палива для котельні та відмова від споживання природного газу в об′ємі 920 тис. м3 за рік що становить приблизно 3.5 млн. грн. в рік. З врахуванням затрат на купівлю біомаси, сума економії складатиме близько 2 млн. грн. в рік.
Екологічний ефект: впровадження цих заходів дає екологічний ефект: зменшення викидів СО2 в розмірі 1740 тон в рік.

Другий етап проекту:
проведення енергоефективних заходів для зменшення споживання теплової енергії – споживачами. Для цього планується встановити 5-7 індивідуальних теплових пунктів (ІТП) для об′єктів, які споживають теплову енергію від котельні по вул. Воїнів УПА.
Економічний ефект: враховуючи теплове споживання об′єктів бюджетної сфери у м. Жовква, потенціал економії енергії цього заходу складає від 100 до 150 МВт в рік. Таким чином, загальний об′єм зекономленого газу становитиме 1 млн. м3 в рік.
Цей етап планується реалізувати в 2016 році. Попередньо, в опалювальному сезоні 2015-2016 років слід виконати аналіз об′єктів, для яких буде впроваджено захід, та виконати моніторинг споживання теплової енергії в об′єктах. Також, звернеться увагу на дотримання нормативних значень внутрішньої температури у приміщеннях об′єкта та стану системи опалення у вибраних об′єктах. У випадку розбалансованості системи опалення об′єкта, додатково будуть виконані роботи для балансування системи опалення об′єкта. В опалювальному сезоні 2016-2017 років планується проведення верифікації впровадженого заходу щодо економії енергії.
З метою наочної демонстрації перспектив впровадження енергозберігаючих заходів та їх ефекту для містян, одним з об′єктів буде вибрано житловий будинок.

Що буде зроблено у Самборі:

У Самборі в рамках проекту буде проходити реконструкція вуличного освітлення. Встановлення нового енергоефективного освітлення дозволить забезпечити економію коштів,
Окрім цього, важливим компонентом стануть інформаційні кампанії та навчальні заходи. Фонд Східна Європа допомагатиме містам у проведенні енергоаудитів, щоби виміряти досягнені результати від встановлення енергоефективного обладнання та сприяти формуванню навичкам енергоощадливої поведінки. Також, за результатами міських конкурсів будуть обрані школи, де на базі створених демонстраційних класів учні зможуть власноруч пересвідчитися у перевагах запровадження енергоефективних технологій. Проект передбачає низку інформаційних заходів, покликаних мотивувати містян ставитися ощадливіше до енергії та обирати енергоефективне обладнання. А для того, щоб результати проекту стали корисними та практичними прикладами для інших громад області, партнери проекту організовуватимуть навчальні візити до пілотних міст та ділитимуться кращими напрацьованими практиками. Проте в контексті комплексної програми партнери працюватимуть не лише над реалізацією технічних завдань, які передбачають переобладнання міської котельні для споживання поновлюваних джерел енергії у Жовкві та реконструкцію вуличного освітлення у Самборі. Проект також матиме вплив на формування обласної політики: буде розроблено програму енергозбереження для бюджетної сфери Львівської області. Згідно з Планами дій зі сталого енергетичного розвитку Жовкви та Самбора до 2020 року, об‘єкти, що будуть профінансовані в рамках проекту, визначено пріоритетними для місцевих громад.