Читайте цей текст англійською.

12 березня 2020 року Фонд Східна Європа і Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва презентували “Дослідження щодо статусу жінок-ветеранок та сервісів, що їм надаються” 

Дослідження, що складалось із глибинних інтерв’ю, онлайн-опитування та фокус-груп ветеранок, є спробою оцінити наявність особливих потреб осіб ветеранок АТО/ООС, рівень їхнього задоволення соціальними сервісами на державному та місцевому рівнях, а також – наявність запитів на такі сервіси. 

Роботу з даними сотень респонденток проводили на Львівщині, Донеччині та Дніпропетровщині протягом трьох місяців. Увесь текст фінального звіту читайте за цим посиланням.

Спікерами презентації були заступниця голови Місії Посольства Великої Британії в Україні Хелен Фейзі, програмна директорка Фонду Східна Європа Наталія Слинько,  політичний аналітик Фонду ”Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський та експерт із розроблення інтегрованої моделі соціальних послуг Вадим Лютий.

 – Проєкт “All4One: комплексна програма психологічної та менторської підтримки ветеранів”, в межах якого тривало це дослідження, має багато компонентів. Це і гаряча лінія емоційної підтримки для ветеранів, і коучингово-менторський компонент, – зазначила Наталія Слинько. – Однак це соціологічне дослідження стосується особливо важливої частини проєкту, а саме – гендерного аспекту. І ми сподіваємось, що ці напрацювання будуть корисними для формування відповідних політик органами влади всіх рівнів”.

Під час презентації також обговорили, яку оцінку ветеранки дають державним сервісам для колишніх учасників АТО/ООС, і що з того є найбільш затребуваним саме для них. Розглянули, які моделі соціальних послуг потрібно переглянути, щоб зробити допомогу ветеранкам більш ефективною.

Зокрема, більшість жінок відзначила, що атмосфера їхнього життя після демобілізації відносно сприятлива, але близько 15% заявило – їхня ситуація є неблагополучною або навіть кризовою. А психологічної допомоги під час служби або після неї потребувала половина опитаних.

До п’ятірки головних проблем увійшло питання забезпечення житлом, санаторна реабілітація, виділення земельної ділянки, матеріальна компенсація, медичні проблеми. На думку Петра Бурковського, ці проблеми релевантні для всієї ветеранської спільноти загалом, не тільки для жінок. 

Під час заходу також були представлені напрацювання з інтегрованої моделі соціальних послуг для ветеранок. Над її створенням працювала група з трьох експертів, базуючись серед усього й на результатах цього соціологічного дослідження. Представляв модель Вадим Лютий – к. пед. н., Інститут людини Київського університету ім. Бориса Грінченка.

Модель передбачає поєднання поточних соціальних сервісів, які держава чи органи місцевого самоврядування надають ветеранкам, та створення нових – для значного покращення якості та забезпечення комплексності в забезпеченні потреб жінок-воїнів. 

Наступним етапом стане обговорення та доопрацювання моделі на регіональному рівні за участі громадського сектору, ветеранської спільноти, представників влади та соціальних служб, а також – рекомендування до імплементації моделі в пілотних регіонах. 

Проведення соціологічного дослідження, а також розроблення інтегрованої моделі соціальних послуг відбувається в межах проєкту «All4One: комплексна програма психологічної та менторської підтримки ветеранів», який впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки Посольства Великої Британії.

Фонд Східна Європа

memory usage: 57.1mb real memory: 20.25mb