Читайте цей текст англійською.

У квітні 2020 року Фонд Східна Європа отримав добру звістку. Посольство Великої Британії подовжило підтримку програми All4One. Цей, безумовно позитивний, факт свідчить перш за все про те, що робота, яку проводила наша команда, визнана корисною і для країни в цілому, і для ветеранської спільноти зокрема.

У цьому тексті хотілось би зупинитися на одному з напрямків Програми All4One – коуч-менторському компоненті. 

Річ у тім, що з проблемами ветеранської спільноти працюють багато міжнародних проєктів, в тому числі, і з проблемами працевлаштування ветеранів АТО/ООС. Наше новаторство полягало в тому, що ми спробували застосувати для цього інструменти коучингу та менторства. І виявилось, що практики, вже добре випробувані в корпоративному середовищі, чудово спрацювали й у роботі з колишніми військовими та членами їхніх родин. 

Коуч із ветерана 

Від початку планувалось відібрати близько двох десятків майбутніх коучів з-поміж учасників бойових дій та волонтерів, які б надалі працювали із ветеранами, аби мотивувати їх та допомагати віднайтися у мирному житті та у цивільних професіях. 

Результат – більше 20-ти фахівців, які пройшли навчання та спеціальну підготовку, сформували наш «коучинговий батальйон». Протягом п’яти місяців вони надавали консультації ветеранам-клієнтам у межах Програми. Ще дехто продовжив лише навчання, але надавав консультації нерегулярно. 

Для підготовки коучів Фонд Східна Європа розробив спеціалізований тренінговий курс. На заняттях йшлося про кар’єрний коучинг, побудову власної справи, роботу з перехідними етапами у житті. Також курсисти здобули базові навички психологічної допомоги і роботи із запитами клієнтів.

Кожен такий коуч працював із 5–7 ветеранами, одночасно здійснюючи мотиваційний та консультаційний супровід. Таким чином, за місяці роботи консультації від них отримав 301 унікальний клієнт. Серед них – 93 жінки. Загалом було проведено 1 178 робочих сесій. Це – 75 672 умовних робочих хвилини, або 158 робочих днів. 

Цим напрямом All4One займалась команда досвідченої коучки Галини Потопальської – людини, яка провела колосальну роботу в Програмі та показала нові межі можливого, працюючи з ветеранами, тренерами-консультантами практично 24/7 протягом півроку.

Виклики та робота з ними

Повернення до мирного життя для ветерана – це криза: і професійна, і особистісна. Своєю чергою, коучинг – інструмент особистісного і професійного розвитку, який допомагає розкрити внутрішній потенціал самого клієнта. 

Як напрямок діяльності та консультування коучинг виокремився зі спорту. Кажуть, що у 50-ті роки минулого століття цей термін остаточно закріпився у тенісі та гольфі. Саме тоді поширилася думка про те, що виграш – не завжди справа техніки. Успіх часто залежить від внутрішньої, ментальної підготовки гравця, від його націленості на перемогу. Фактично коучами стали перші тренери, які звернули увагу на «роботу в голові спортсмена». 

Потім це явище тривалий час використовували в менеджменті, назвавши «бізнес-коучингом». І сьогодні вже стало звичним, що до послуг мотиваційних тренерів звертаються «білі комірці», які шукають себе у професійному житті та намагаються вирішити проблеми власної кар’єри. Хтось досяг скляної стелі, хтось почувається нещасливим на роботі… 

«Перед тим, як ми стартували із впровадженням коучингу для потреб ветеранів, до кінця не розуміли, як на це може відгукнутися аудиторія. Чи буде це так само затребуваним, як для решти людей? – зізнається директорка програм ФСЄ Наталія Слинько. – Але перші відгуки засвідчили: такий шлях себе виправдав».

Не лише покращення в особистому житті, а і якісь нові починання в соціумі або заснування власного бізнесу. Кілька таких «історій успіху» описано у нашому спецпроєкті «Коучинг для ветеранів». Хтось із воїнів починав свою справу, хтось – активізував волонтерську діяльність, хтось здобуває нову спеціальність, а хтось – перетворив хобі на заробіток. 

Далі буде!

Підсумкова зустріч учасників коуч-менторського компоненту відбулася 30 березня у форматі Zoom-конференції. В її роботі взяли участь близько півсотні осіб, для яких Програма All4One стала вже рідною – ветерани, члени їхніх родин, коучі, партнери, представники донорів, працівники гарячої лінії та інші. 

І тепер до кінця травня команда працюватиме над тим, аби оцифрувати кількісні та якісні результати проведеної роботи, спробує виокремити певні закономірності, помилки та успіхи Програми. А результатами обов’язково поділимось. 

Завершення дає привід із радістю сказати: “Ми таки це зробили. Ми таки це зробили разом!” Реалізували перший проєкт такого типу, аналогів якого в Україні ще не було. Щонайменше – вперше застосували коучинговий підхід до роботи з ветеранами. Щонайбільше – показали, де можна ефективно працювати з ветеранською спільнотою, шукаючи разом нові шляхи розвитку, вчити навчаючись, відкривати наявні ресурси, бачити можливості, яких раніше не помічали.

––––––––

Довідково: 

All4One – це комплексна програма психологічної та менторської підтримки ветеранів, що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з БО “Lifeline Ukraine” та здійснюється за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Програма складається з кількох частин: гарячої лінії з психологічної підтримки та запобігання самогубств #7333, коуч-менторського, інформаційного та гендерного компонентів.

Основна діяльність здійснюється у Донецькій, Дніпропетровській і Львівській областях. Термін реалізації Програми: липень 2019 – березень 2020 року (з продовженням до липня 2020 року).

Фонд Східна Європа

memory usage: 57.1mb real memory: 26.25mb